Theresa May (Forrás: EPA/UK) |
Miután szerda este a brit parlament 312:308 arányban meghatározatlan időre leszavazta az alku nélküli Brexitet, majd a második körben ezt az álláspontot 321:278 arányban még meg is erősítette, a brit képviselők ma arról voksolnak, hogy kezdeményezzék Nagy-Britannia az Európai Unióból való kilépésének elhalasztását, annak érdekében, hogy legyen idő a kilépéshez szükséges jogszabálytervezetek törvénybe iktatására.
Harmadszor is nekifutnak
A kabinet ugyanakkor már szerda este jelezte, hogy rövid idejű, legfeljebb június 30-ig terjedő, technikai jellegű halasztás uniós jóváhagyására csak akkor lát esélyt, ha a törvényhozók jövő szerdáig - vagyis még az Európai Unió jövő héten esedékes csúcstalálkozójának kezdete előtt - elfogadják a Brexit feltételrendszeréről szóló, eddig kétszer elutasított megállapodást. Egyelőre nem ismert, hogy a kormány mikor terjeszti harmadszor is a ház elé a Brexit-egyezményt.
Hosszabb halasztás jöhet?
Theresa May miniszterelnök már a beterjesztés ismertetése előtt közölte: ilyen rövid idejű, technikai jellegű halasztásra csak akkor van mód, ha a Brexit-megállapodást a képviselők elfogadják. May szerint a háznak meg kell értenie, hogy ha továbbra sem támogatja a Brexit-feltételekről szóló egyezséget - amelyet a törvényhozók először januárban, majd kedd este ismét elutasítottak -, akkor a Brexit sokkal hosszabb idejű halasztására lesz szükség, különös tekintettel arra is, hogy a képviselők nem hajlandók elfogadni a megállapodás nélküli kilépés lehetőségét sem a március 29-i határnapon. A brit miniszterelnök szerint ebben az esetben az Egyesült Királyságnak nyilvánvalóan részt kellene vennie a május végén esedékes európai parlamenti választásokon.
A Brexit halasztásának kezdeményezéséről szóló kormányzati beterjesztés is hangsúlyozza, hogy ha a halasztás túlterjed június végén, akkor az Egyesült Királyságnak részt kellene vennie az EP-választásokon.