4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Ezermilliárd eurós helyreállítási alapot hozna létre az EU, és fokozatosan lazítana a koronavírus okozta rendkívüli intézkedéseken. Olaszországban negyedik napja csökken az aktív fertőzöttek száma. Stockholmban 75-ször több fertőzött lehet az eddig ismertnél, a város elérheti a nyájvédettséget. Nemzetközi összefoglalónk következik.

Óriási gazdasági mentőcsomagról állapodtak meg tegnap az uniós tagállamok vezetői a koronavírus elleni küzdelem okozta gazdasági károk enyhítésére. Az Európai Tanács ülését ezúttal videókonferencia keretében tartották meg.

Ursula Von Der Leyen és Charles Michel távolságtartó eszmecseréje Brüsszelben  2020. április 23-án. EPA/OLIVIER HOSLET
Ursula Von Der Leyen és Charles Michel távolságtartó eszmecseréje Brüsszelben 2020. április 23-án. EPA/OLIVIER HOSLET

Ezermilliárd euró

A BBC szerint az alapot a hétéves költségvetéssel összhangban fogják felállítani. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint egybillió (ezermilliárd) euró befektetést mobilizálnak majd.

Von der Leyen szerint a célok elérése érdekében "fokozni kell a tűzerőt", hogy az unió képes legyen a beruházásokhoz szükséges pénzösszeg előteremtésére. Az Európai Bizottság ezért a tagállami költségvetési befizetések növelését fogja javasolni.

Jelenlegi becslések alapján a bruttó nemzeti jövedelem mintegy 1,2 százalékos befizetése helyett a saját források felső korlátját körülbelül 2 százalékra kell emelni két vagy három éven keresztül - írja az MTI.  

A tagállami vezetők megerősítették azt is, hogy

a jelenlegi csatornákon keresztül 540 milliárd euróval támogatja az EU a tagállamokat június elsejétől.

Ez a mentőterv egy 240 milliárd euróig terjedő elővigyázatossági hitelkeretre, egy 100 milliárd eurós munkahelymegőrző programra, valamint az Európai Beruházási Bank 200 milliárd euróig igénybe vehető garanciaalapjára épül, amely a vállalatok likviditástámogatását szolgálja - közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.

A tagállami vezetők egyetértettek abban, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett

rendkívüli intézkedések fokozatos és összehangolt feloldására van szükség,

különös figyelemmel a közelgő nyári szünetre és üdülési szezonra.

Súlyos hatások

Szakértők már korábban figyelmeztettek arra, hogy a karantén fenntartásának súlyos társadalmi-gazdasági hatásai lehetnek, amelynek jelei már látszódnak.

Nagy-Britanniában segélyszervezetek felmérése szerint tömeges éhínség fenyeget a vírus elleni korlátozások miatt.

Közlésük alapján 1,5 millió embernek nincs pénze élelemre a szigetországban, és

több mint egymillióan vesztették el minden bevételüket a koronavírus-ellenes korlátozások miatt.

A karantén kezdete óta terjed a családon belüli erőszak is.

A BBC korábbi riportjában olyan olaszokat mutat be, akik elveszítették a munkájukat, nincs mit enniük, és önkéntesek segítségére szorulnak.

Németországban pedig

a vírussal kapcsolatos aggodalmakat kezdi háttérbe szorítani a félelem a gazdasági válságtól.

Emiatt a közelmúltban számos, elsősorban nyugat-európai ország jelentette be, hogy valamelyest lazít a karanténon.

Ami az aktuális számokat illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte 2,7 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 191 ezren vesztették életüket, 743 ezren meggyógyultak.

Olaszországban 190 ezer fertőzöttet és 25,5 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig. Spanyolországban az áldozatok száma meghaladja a 22 ezret, a fertőzöttek hivatalos száma pedig 213 ezer fölé nőtt.

Ugyanakkor a járvány mindkét országban lassul:

Olaszországban például negyedik napja csökken az aktív fertőzöttek száma.  

Franciaországban csaknem 22 ezren, az Egyesült Királyságban közel 19 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 6500, Németországban 5600, Hollandiában 4200 halálos áldozatot követelt a járvány.

Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol 870 ezer fertőzöttet regisztráltak, és több mint 44 ezren hunytak el.

75-ször több fertőzött  

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 2000 áldozatot jegyeztek fel eddig.

A svéd Közegészségügyi Hatóság tegnap jelentette be, hogy május elsejére

a Stockholmban élők negyede el fogja kapni a koronavírust, a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának.

Várakozások szerint túlnyomó többségük enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, így Stockholm májusra elérheti a nyájvédettséget.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2383, és 250-en hunytak el a vírussal összefüggésben. 

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Görögországgal, Kuvaittal és Kazahsztánnal van körülbelül egy szinten,

a halálos áldozatok számát tekintve Dél-Koreához (240) és Pakisztánhoz (237) van a legközelebb.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg korlátoznák, hányszor lehet valaki miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 19:32
A kormányfői megbízatás maximális hosszának korlátozását kezdeményezte alaptörvény-módosító javaslatában a Tisza-frakció két tagja szerdán.
Makro / Külgazdaság Egyre több magyar váltaná le Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 17:27
A végkielégítések ügyében is nagy a kormányzati tervek támogatása. 
Makro / Külgazdaság Van egy szektor, ami nagyon lemaradt a fizetésekben – ezzel a Tisza-kormánynak is foglalkoznia kell
Imre Lőrinc | 2026. május 20. 17:04
Jelentős különbségek alakultak ki az egyes szektorok között a legfrissebb, márciusi kereseti adatokban, amiket a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölt. A közszférában az egészségügy, a versenyszférában pedig a feldolgozóipar a legnagyobb vesztes.
Makro / Külgazdaság Nem lesz kontraproduktív a vagyonadó? Ezt is körbejárjuk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 15:33
A vagyontervezési tanácsokat és szolgáltatásokat (is) nyújtó Crystal Worldwide Ügyvédi Iroda (CRWW) vezetője és a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, Magyar Csaba május 28-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Vészjósló hírek érkeztek a német gazdaságból
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 14:05
Romlik a versenyképesség.
Makro / Külgazdaság Nem hagyják az aprót: ennyivel drágul megint a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 12:49
Ezúttal csak az egyik típusú üzemanyag ára változik csütörtöktől.
Makro / Külgazdaság Sorra mondanak le cégvezetői pozíciójukról a Tisza-kormány miniszterei
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 10:26
Eleget tettek az összeférhetetlenségről szóló törvény elvárásainak a miniszterek.
Makro / Külgazdaság Kijöttek a friss adatok: ennyivel nőttek a fizetések egy év alatt
Privátbankár.hu | 2026. május 20. 08:30
2026 márciusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 779 800, a nettó átlagkereset 546 000 forint volt. A bruttó átlagkereset 9,2, a nettó átlagkereset 11,3, a reálkereset pedig 9,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Brüsszelből már órákon belül érkezhet egy jó hír Magyarország számára
Csabai Károly | 2026. május 20. 05:43
Az Európai Unió Luxemburgban székelő statisztikai hivatala, az Eurostat ugyanis szerda délelőtt teszi közzé a 27 tagországra általa kiszámított áprilisi harmonizált fogyasztóiár-indexeket, amelyek közül a Privátbankár Európai Inflációs Körkép becslése szerint a nyolcadik legalacsonyabb a magyar, 2,6 százalékos érték. Az általános inflációk összevetésében még előkelőbb helyen, a hatodikon végeztünk, ráadásul egész Európában. Kérdés, mi lesz akkor, ha a körülmények lehetővé teszik, hogy az előző kormány hatósági intézkedéseit (árrésstop, védett üzemanyagárak) kivezesse a Magyar-kabinet.
Makro / Külgazdaság Uniós pénzek: már Budapesten az Európai Bizottság emberei
Privátbankár.hu | 2026. május 19. 17:31
Indul a tárgyalási hét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG