A német hetilap szerint az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői a görög reformok állását értékelő helyszíni ellenőrzés során jutottak arra a megállapításra, hogy a görög költségvetésben az idén 11,5 milliárd euró helyett 20 milliárd euró deficit keletkezhet - ez több mint amekkora hitelkeretet Magyarország kaphat a mostani tárgyalásokon a nemzetközi szervezetektől.
Antonisz Szamarasz görög kormányfő bajban. |
Nincs más választás: újabb adósságleírás jöhet?
A görögök döntő többsége szerint tisztességtelen a hitelezőknek az a követelése, hogy a kölcsönfolyósítás folytatásáért cserébe további megszorításokat várnak el az athéni kormánytól. A csőd szélén tántorgó Görögországtól a segélynyújtó Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) további több mint 13 milliárd eurónyi megszorítást várt el (ez több mint a szeptemberben követelt 11,6 milliárd) a támogatás újabb részletének folyósításáért cserébe. E nélkül Görögország rövid időn belül csődbe jut, és akár az euróövezetből is kikerülhet. Az MRB görög közvélemény-kutató vasárnap ismertetett felmérése szerint a megkérdezettek több mint 90 százaléka szerint tisztességtelen további megszorításokat követelni a kormánytól, ami tovább rontaná a legrászorultabbak helyzetét. Egy másik kérdésre a választ adók 67 százaléka azt felelte, hogy Görögországnak az euróövezeten belül kell maradnia. |
A Der Spiegel szerint a görög kormány úgy véli, hogy egy újabb adósságleírással is lehetne javítani a helyzeten, és már többször érdeklődött is az euróövezeti társállamoknál, hogy elengednék-e az adósság egy részét. Erről írt pénteken a Financial Times Deutschland című német üzleti lap is, amely szerint egyeztetések kezdődtek a 2010-2011-es első görög hitelprogramban résztvevő euróóövezeti országok által kétoldalú szerződések révén biztosított 53 milliárd euró hitel törlesztésének részleges elengedéséről.
Piaci megrázkódtatások jöhetnek
A trojka képviselői szeptember elején kezdték meg a 130 milliárd eurós második hitelprogram végrehajtásának ellenőrzését. Pénteken közölték, hogy egy hétre felfüggesztik a munkát. Az ellenőrzésről készülő jelentéstől függ, hogy Athén megkaphatja-e a hitel következő részletét.
A jelentést az eredeti menetrend szerint szeptemberben kellett volna elkészíteni, de a legutóbbi hírek szerint már azt fontolgatják, csak novemberben, az amerikai elnökválasztás után teszik közzé, hogy a jelentés miatt keletkező esetleges piaci megrázkódtatások ne befolyásolják az amerikai választást.