Davos (fotó: 123rf.com) |
A kétnapos fórumon először vett részt kínai államfő. Hszi Csin-Pin a fórum megnyitó beszédében a világ vezető exportőr hatalmának a képviseletében a globalizáció előre vitele mellett foglalt állást. Sokak szemében a globalizáció Pandora szelencéje - fogalmazott, de úgy vélte, hogy a világ sok gondjáért nem a gazdasági globalizáció a felelős, hanem a nemzetközi pénzügyi válságokat kiváltó profithajhászás.
Hszi Csin-Pin óvott a protekcionista szemlélet térnyerésétől, hangsúlyozva, hogy egy kereskedelmi háborúból senki nem kerülne ki győztesen. A kínai államfő beszédében kiemelte annak fontosságát, hogy a feltörekvő országoknak nagyobb beleszólást kellene adni a nemzetközi szervezetek döntéseibe, felszólított egyúttal minden államot a párizsi klímaegyezmény aláírására.
Alakul a Brexit
Theresa May brit miniszterelnök kedden vázolta fel kormánya kemény Brexitre, az EU egységes piacáról és a vámunióból való kilépésre törekvő tárgyalási célkitűzéseit. A bejelentés a Davosban zajló fórumon is visszhangra lelt.
Anthony Scaramucci, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, Donald Trump vezető tanácsadója közölte, hogy Nagy Britannia és az Egyesült Államok a hagyományos politikai menetrendnél jóval gyorsabban köthet majd új kereskedelmi megállapodást. Amikor Nagy-Britannia várhatóan 2019 tavaszán kilép az Európai Unióból, már kész is lehet a kétoldalú kereskedelmi szerződés.
Joseph Stiglitz, a Columbia Egyetem közgazdasági Nobel-emlékdíjas professzora a Davosi fórumon meglepetésének adott hangot a brit kormány döntése miatt az európai közös piac elhagyásáról. Szerinte bölcsebb dolog lenne a kilépés következményeinek a tompítására helyezni a hangsúlyt.