2p
Piaci szakértők szerint a folyamatosan bővülő lakossági fogyasztásnak köszönhető a vártnál nagyobb mértékű kiskereskedelmi forgalom.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint szeptemberben 4,5 százalékra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme az augusztusi 2,5 százalékról a naptárhatástól megtisztított adatok szerint. A kiigazítatlan index 5,0 százalékos emelkedést jelez. Részletek >>>

Balatoni András, az ING Bank elemzője szerint a munkaerőpiacon foglalkoztatottak száma és a reálbértömeg egyidejű emelkedése jelentősen növelte a háztartások bizalmát, amely a fogyasztásban és a kiskereskedelmi forgalomban egyaránt megnyilvánul. 

Elmondta: különösen kedvezőek a szeptemberi adatok, mivel azok már mentesek a dohánytermékek kiskereskedelmi forgalomba kerülésének technikai hatásaitól.


Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette: a szeptemberi adat megerősíti, hogy élénkül a belső kereslet, ami a következő években a legfontosabb hajtóereje lehet a bruttó hazai termék (GDP) bővülésének. Az elemző szerint a lakossági fogyasztás reálértelemben elrugaszkodhatott a tavalyi 11 éves mélypontjáról.

Jó, hogy olcsó a benzin

Németh Dávid, a K&H vezető elemzője ugyanakkor úgy vélekedett, hogy a várakozásoknak megfelelően alakult a szeptemberi forgalombővülés. Hozzátette: a kiskereskedelmi adatokból egyértelműen látszik az olcsóbb üzemanyag hatása, az árcsökkenés jelentősen megdobta a forgalmat. 

Az elemző valószínűsíti, hogy a nem élelmiszereknél bekövetkezett számottevő növekedés egyrészt az alacsony bázissal, másrészt azzal magyarázható, hogy lakosság a korábban elhalasztott vásárlásaival lendítette fel a forgalmat. 

Németh Dávid szerint az idei évben összességében, várhatóan 5 százalékkal növekedhet a kiskereskedelmi forgalom, és jövőre is hasonló ütemre van kilátás. 

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint az év hátralévő hónapjaiban az eddigi irányzatoknak megfelelően a fogyasztási cikkek piaca hullámzó lesz, de fokozatosan bővül, éves átlagban pedig 3 százalékos emelkedés várható - olvasható a szövetség közleményében.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akkumulátorpályázat: nem csak a nyertesek fognak jól járni
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:32
A jövő év elején 100 milliárdos keretösszeggel hirdet a kormány energiatárolók létesítését segítő lakossági pályázatot. A Trend FM reggeli műsorában az energiatárolási kérdések voltak napirenden.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 18:48
Nőttek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Újabb pofont kever le Oroszországnak Európa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:15
Itt van a szankciók újabb köre.
Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG