A lengyel kormányfő (középen) érkezik a brüsszeli EU-csúcsra. EPA/STEPHANIE LECOCQ |
Bizalmat szavazott a lengyel szejm Mateusz Morawiecki kormányának péntek éjjel.
A bizalmatlansági indítványt, azaz a kabinet leváltását mindössze 163 honatya támogatta a 460 fős szejmben, 20-an tartózkodtak. A kormány megbuktatásához 231 szavazatra lett volna szükség az MTI híradása szerint.
Korrupciós ügy
A bizalmi szavazást a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO) kezdeményezte még november végén a többi között a lengyel bankfelügyelet (KNF) nemrégen lemondott elnökével kapcsolatos bűnügyi eljárás miatt.
Marek Ch.-t korrupcióval gyanúsítják, és két hónapos előzetes letartóztatásba helyezték. A vezető vallomást tett, de nem ismerte el bűnösségét, és fellebbezett a bírósági döntés ellen.
A gyanú szerint a KNF elnöke idén tavasszal a hatodik legnagyobb lengyelországi pénzintézet, a Getin Noble Bank (GNB) tulajdonosának, Leszek Czarneckinek - az utóbbi által rögzített és az ügyészségnek átadott beszélgetés során - a KNF "jóindulatú hozzáállását" ígérte a nehézségekkel küszködő, átalakítás előtt álló banknak annak fejében, hogy a GNB egy, Marek Ch. által ajánlott jogászt alkalmaz.
A lengyel ügyészség szerint Marek Ch.-nek minden olyan lépéstől tartózkodnia kellett volna, amely megingathatja a bankfelügyelet iránti bizalmat. A gyanú szerint "egy másik személy anyagi haszonszerzése" érdekében túllépte hatáskörét. Ha bűnösnek találják, tíz éves börtönbüntetést is kaphat. Lemondását a kormányfő elfogadta.
"A KNF-ügy a kormány jelképe"
A szavazást megelőző vita során Grzegorz Schetyna, a PO elnöke több vonatkozásban is bírálta a kormány politikáját. Kitért arra is, hogy Lengyelország az első állam, amely ellen az EU elindította az uniós alapszerződés hetedik cikke szerinti eljárást. Szerinte a KNF-ügy "a PiS-állam jelképe". (A PiS a kormányzó Jog és igazságosság rövidítése – a szerk.)
Mateusz Morawiecki kormányfő felszólalásában azt mondta: a PiS-kormány jól teljesíti választási programját. Egyúttal a reformok folytatását ígérte és kiemelte, hogy a kabinet célja az életszínvonal uniós szintre emelése.
A reformokról is szavaztak
Szerdán a képviselők szintén bizalmat adtak a kabinetnek. Akkor 231 képviselő szavazott a kormány mellett, 181 ellene, ketten tartózkodtak. Azt a bizalmi voksolást a lengyel kormányfő kezdeményezte arra hivatkozva, hogy szeretné kikérni a parlament véleményét a kabinet reformjairól.
Hozzátette: a szavazást megelőző parlamenti vita során tisztázhatják, hogy Lengyelország "valóban a korábban javasolt úton halad-e". Az EU-csúcs előtt biztos akart lenni abban, hogy a képviselők többsége támogatja kormányát.
Ez már a kampány
Elemzők szerint Schetyna és Morawiecki indítványa is összefügg a jövő májusi európai parlamenti választások, valamint a jövő őszi lengyel parlamenti választások előtti kampánnyal.
A jobboldali, nacionalista Jog és Igazságosság három évvel ezelőtt jutott hatalomra Lengyelországban, miután a szavazatok több mint 37 százalékát begyűjtve megnyerte a választásokat. A párt az Orbán-kormány egyik legfőbb európai szövetségese, és szintén rendszeresen "háborúzik" Brüsszellel.
Engedtek Brüsszelnek
Igaz, bizonyos ügyekben kompromisszumra is hajlandó: az Európai Bizottság nyomására például novemberben módosította a legfelsőbb bíróság tagjainak nyugdíjazásáról szóló, sokak által bírált törvényt. Ennek értelmében a legfelsőbb bíróság és a legfelsőbb közigazgatási bíróság nyugalmazott bírái igény esetén visszatérhetnek munkahelyükre.
Az Európai Bizottság az ügyben korábban kötelezettségszegési eljárást indított Lengyelország ellen, a mostani módosítással viszont már elégedett.