2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Míg Európában tárgyal Rex Tillerson miniszter, átszervezések kezdődtek az amerikai külügyminisztériumban.
Donald Trump (Kép forrása: EPA/Mark Lyons)

Pénteken sokakkal közölték, hogy már nem tartanak igényt a munkájukra. A CNN és a CBS televízió híradója is arról számolt be, hogy a minisztérium hetedik emeletén - ahol a menedzsmentért felelős külügyminiszter-helyettes munkatársainak és a tanácsosoknak az irodái vannak -, a munkatársak többségével közölték: munkájukra nem tartanak igényt. A változás több mint kéttucatnyi alkalmazottat érint. A munkatársak egy részét elbocsátják, mások új munkaterületre kerülhetnek.

R.C. Hammond külügyi szóvivő - aki pillanatnyilag Tillerson miniszter kommunikációs főtanácsadója - közölte: "a külügyminisztériumban nagyon tehetséges közszolgák dolgoznak. Egyes esetekben a munkatársak új területre kerülnek, ahol azonnal kamatoztathatják tehetségüket".

A bürokrácia leépítése

Mivel Donald Trump elnök első intézkedése az volt, hogy felvételi tilalmat rendelt el a szövetségi hivatalokban, az elbocsátottak munkaerejét belső forrásokból pótolják. A CNN hírtelevízió ezzel kapcsolatban megjegyezte: sok karrierdiplomata is elismeri, hogy a minisztériumban felduzzasztott a létszám, és túl nagy a bürokrácia. A hírcsatorna ugyanakkor idéz olyan, meg nem nevezett külügyi munkatársakat is, akik szerint politikai indíttatású tisztogatásról van szó.

A munkatársaknak tartott bemutatkozó beszédében Rex Tillerson azt ígérte, hogy megreformálja a minisztériumot, hatékonyabbá teszi a működését.

"Változtatni csak a változás kedvéért nem érdemes, az a kívánttal ellentétes hatást érne el, és ez soha nem is lesz az én álláspontom, de a nem hatékony hagyományokat nem tarthatjuk fenn" - fogalmazott akkor az amerikai diplomácia új irányítója.

Át a Fehér Házba

Közben elemzők arra gyanakszanak, hogy a külpolitika irányításának súlypontja a Fehér Házba kerül. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök eheti tárgyalásain a Fehér Házban például egyetlen külügyi tisztségviselő sem vett részt. A CBS televíziónak küldött közleményében a Fehér Ház arra hivatkozott, hogy a Trump-Netanjahu találkozón így lehetővé vált a személyesebb hangú megbeszélés.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG