2p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Várhatóan növekszik a nukleáris energiatermelés a következendő években, 2030-ig mintegy két százalékos emelkedésére lehet számítani világviszonylatban - olvasható a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) pénteken kiadott közleményében. A NAÜ becslése szerint Európában visszaesés tapasztalható majd.

A nukleáris energia hosszú távon igen fontos szerepet játszik a világ energiaellátásában - hangsúlyozta Mikhail Chudakov, a NAÜ nukleáris energiáért felelős főigazgató-helyettese. A népesség növekedésével nő a energiahasználat iránti igény is, így a nukleáris energia hozzájárulhat a megbízható és a biztonságos energiaellátáshoz, így az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása is csökken - idézi a közlemény a főigazgató-helyettest.

Az atomenergia termelőkapacitása becslések szerint 2030-ra 1,9 százalék és akár 56 százalék közötti mértékben bővülhet, míg a tavalyi előrejelzések 2,4 és 68 százalék közötti lehetséges növekedést jeleztek. A tanulmány szerint a világ atomerőműveinek kapacitása a legkisebb bővüléssel számolva is a tavaly mért 382 gigawattról legalább 390 gigawattra nőhet 2030-ban.

Világszerte 30 országban összesen 450 nukleáris erőművi blokk működik. A szervezet jelentése szerint a jelenleg működő erőművek több mint fele harminc évnél idősebb. Az elöregedő atomerőműpark miatt a NAÜ azzal számol, hogy a következő 15 évben nagyjából 150 gigawatt teljesítmény már új építésű erőművekből fog rendelkezésre állni.

A Távol-Keleten, jellemzően Kínában és Dél-Koreában várható a legjelentősebb atomenergia-ipari fejlesztés, a jelenlegi 93,8-ról 132 gigawattra nőhet a teljesítmény. A Közel-Keleten és Dél-Ázsiában is teljesítménynövelést várnak, a jelenlegi 6,9-ről 27,7 gigawattra.

Oroszországban és Fehér-Oroszországban összesen kilenc új építésű reaktor található, ezek ellenére Európában az atomenergia-termelés csökkenése tapasztalható, különösen Németország atomellenességének következtében.

A NAÜ jelenleg Kelet-Európában 50,5 gigawattos teljesítményt jelez, amely 49,9-re eshet vissza. Nyugat-Európában a csökkenés jelentősebb, a jelenlegi 112,1 gigawattról 77 gigawattra mérséklődhet 2030-ra a NAÜ szakértői szerint.
A szervezet minden évben ismerteti a nukleáris energiatermelésre vonatkoztatható becslését. A pénteken megjelent tanulmány immár a 36.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Robert Fico: Hétfőn az áramszállítást is leállítják Ukrajnába, ha nem indul el az olaj Szlovákiába
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 14:10
A szlovák miniszterelnök a hét végére adott gondolkodási időt Zelenszkijnek. 
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír: zavartalan lesz a kőolajszállítás Szerbiába Horvátország felől
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:32
A Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalat a horvát kormánnyal együttműködésben 2026. március 20-ig érvényes engedélyt szerzett az amerikai pénzügyminisztérium Külföldi Vagyoneszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC), amely lehetővé teszi a kőolaj további zavartalan szállítását a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) részére – közölte szombaton a horvát társaság.
Makro / Külgazdaság Nagy drágulás jöhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 10:10
Nem kizárt, hogy 7-8 forinttal is emelkednek a hazai benzin- és gázolajárak – jelzi előre az Mfor Üzemanyagár-figyelő.
Makro / Külgazdaság Donald Trump nem adja fel: új vámot vezetett be
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 08:22
Donald Trump amerikai elnök új, 10 százalékos globális vámot vezetett be a Legfelsőbb Bíróság által hatályon kívül helyezett vámok helyett.
Makro / Külgazdaság Ilyen is van: csökkentek a lakásárak, de sajnos nem nálunk
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 18:50
Közel négyéves csúcs után visszaesett az eladott új lakások száma az Egyesült Államokban decemberben.
Makro / Külgazdaság Ez lehet az év döntése: eltörölte a Legfelsőbb Bíróság Donald Trump vámjait
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:50
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága pénteken eltörölte Donald Trump amerikai elnök kiterjedt vámprogramjának és vámintézkedéseinek jelentős részét.
Makro / Külgazdaság Búra derűt hozhat a friss ipari adat
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 16:28
Az Egyesült Államokban az ipari termelés éves alapon 2,3 százalékkal emelkedhetett januárban, ami felülmúlja az elemzői várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Új ingatlannal gazdagodott tavaly Takács Péter és Rétvári Bence
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:45
Idén is bepillantottunk a belügyminiszter és csapatának a vagyonnyilatkozataiba.
Makro / Külgazdaság Hidegzuhany az Egyesült Államokban, nagyon lefékezett a növekedés
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 15:04
A vártnál jóval gyengébben teljesített az amerikai gazdaság tavaly év végén.
Makro / Külgazdaság Kezdődik? Szombattól drágul a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 12:08
Itt van, mire számíthatunk a kutakon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG