A német haderő jelentősen megnövelte a 18 év alattiakat célzó kampányokat, a statisztikák szerint egyre több fiatalkorú választja a hadsereget állásként. Tavaly a német kormány közre adta terveit, miszerint szeretnék megnövelni a hadsereg állományát, a mostani 179 ezer helyett 2024-ig 198 ezer fölé emelnék a katonai állományt – írja a Reuters.
Berlin jelentős nyomás alatt van, mióta Donald Trump amerikai elnök júliusban egy NATO csúcstalálkozón közölte, hogy az Egyesült Államok kész megvonni jelenlegi támogatását, amennyiben az európai tagállamok nem bővítik a védelemre szánt költségvetést. A NATO azt várja a tagországoktól, hogy a GDP két százalékát fordítsák védelmi kiadásokra, Trump többször megfogalmazta már ezt az elvárást a többi országgal szemben, mondván: Amerika nem akarja a jövőben is egyedül finanszírozni a többi tagország védelmét. Az adatok szerint a 2 százalékos szintet 2017-ben az USA-n kívül csak Görögország, az Egyesült Királyság, Észtország és hajszál híján Lengyelország érte el. Térségünk országai közül Románia, Lettország és Litvánia is közelíti a 2 százalékot.
Rengeteg az új fiatalkorú
Az új tagok toborzása érdekében a német haderő (Bundeswehr) széleskörű online kampányt indított, ez számos baloldali politikus és gyermekvédelmi szervezet kritizálja, mivel a katonai karrier még ma is érzékeny témának számít. A kampány azonban hatásosnak mutatkozik: tavaly több mint 2000 fiatalkorú csatlakozott a német haderőhöz, ami több mint 11 százalékos bővülés éves alapon és az új állomány mintegy 9 százalékát jelenti.
Trump ismét félelmetes összeget költ a hadseregre Donald Trump aláírta hétfőn a 716 milliárd dolláros védelmi költségvetésről szóló törvényt, amelyet augusztus elején mind a képviselőházban, mind a szenátusban magabiztos többséggel fogadtak el. Tovább a cikkhez >>> |
A YouTube-ra számos videót töltöttek fel, ami a fiatal katonák életét mutatja be az érdeklődőknek, ez eddig összesen mintegy 64 milliós nézettséget hozott a haderő YouTube-csatornájának. A hadsereg nemrégiben kezdett bele többrészes videó sorozatába, amely nyolc katona életét követi egy nyugati-afrikai ENSZ békefenntartó misszió során. A Mali videó sorozat hat hetes sugárzása alatt a hadsereg álláshirdető weboldalán mintegy 60 százalékkal nőtt a forgalom. A legújabb videó sorozat fiatal ejtőernyősök életét mutatja be a YouTube-on, de a Bundeswehr műs közösségi oldalakon is egészen aktív.
Egy több mint 20 ezer diákot felölelő felmérés szerint a hadsereg ma Németország harmadik legvonzóbb munkaadója az Adidas és a német rendőrség után. A Bundeswehr tavaly mintegy 35 millió eurót költött toborzásra, ez majdnem duplája a 2011-es költségvetésnek. A hadsereg ma már nem kötelező, hanem önkéntes jelentkezők alkotják az állományt – így fontos, hogy a fiatalok is megnyerjük magunknak – mondta a védelmi erők szóvivője.
Máshol is átvehetik a gyakorlatot?
A Bundeswehr szerint a YouTube-os videók reális és hiteles képet próbálnak festeni a haderő mindennapjairól, de sok politikus és gyerekvédelmi szervezet szerint ezek a marketing anyagok félrevezetőek és sokkal kedvezőbb képet mutatnak a valóságnál. Tavaly több mint 30 ezer ember írta alá azt a levelet, amelyben megkérik Ursula von der Leyen német védelmi minisztert, hogy hagyjanak fel a fiatalkorúak toborzásával.
A miniszter szerint azonban a hadseregnek is meg kell adni a lehetőséget, hogy más munkáltatókhoz hasonlóan ők is kapcsolatba léphessenek 18 éves koruk előtt. Hozzátette: a fiatalkorúak természetesen biztonságos környezetben gyakorolhatnak és egyedül nem kezelhetnek lőfegyverek 18 éves koruk előtt. A szabályozás miatt a fiatal állományosok a felnőttekhez hasonló kiképzésben vesznek részt, de nem vehetnek részt készenléti szolgálatban és kizárólag oktatási céllal használhatnak fegyvereket.
A kritikusok szerint mindez rossz jelzést küld a világ felé, mivel gyengíti a nemzetközileg elfogadott 18 éves korhatárt – ez pedig más országokban is ösztönzően hathat, hogy fiatalkorúakat alkalmazzanak katonaként. Ilka Hoffmann, a mintegy 280 ezer pedagógust és szociális munkást összefogó GEW egyik igazgatósági tagja kifejtette: a katonai munka természetéből fakadóan óvatosan kell kezelni a fiatalkorúak alkalmazását, mivel ez nem egy rendes állás: nincs ugyanis más munka, ami ölni tanítja, vagy a halál veszélyeinek teszi ki az embert.
Mi baja tulajdonképpen Trumpnak a németekkel? Trump többször is csúnyán nekiment Németországnak, hol a külkereskedelem, hol a NATO-költségvetés, hol az orosz gáz miatt. Amit azonban követel, egyáltalán nem reális, például senki sem akarja, hogy Németország hadserege túl erős legyen. Riválisnak tekinti a németeket, nem szövetségesnek? Érzelmileg elfogult? További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |