2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Az OPEC+ olajtermelő kartell várhatóan nem ad kegyelmet a világ olajfogyasztó országainak azzal, hogy lemond kitermelésének korlátozásáról, mert még a hordónként 80 dolláros olajárat is kevesli.

Az olajtermelő országokat tömörítő OPEC+ várhatóan nem változtat a mostani feltételeken a június 2-i tanácskozásán. Ez azt jelenti, hogy 2024-ben kitartanak a kínálat korlátozása mellett, sőt, várhatóan ezt a stratégiát fogják követni 2025-ben is - írja közel álló forrásaira  hivatkozva a Reuters.

Fontos kérdésről kell döntenie a olajkartellnek
Fontos kérdésről kell döntenie a olajkartellnek
Fotó: Depositphotos

Amennyiben tényleg ez lesz a forgatókönyv, akkor a hordónként 80 dollár körül ingadozó olajár várhatóan nem fog számottevően csökkenni. Erre szüksége van az eredeti OPEC-nek és az ahhoz csatlakozott államoknak, elsősorban Oroszországnak és Kazahsztánnak, miután állami költségvetéseik túlnyomó részben az olaj kiviteléből származó exportbevételekre támaszkodnak. Oroszország például lényegében ebből finanszírozza Ukrajna ellen indított háborúját. Szaúd-Arábia készül az olajkorszak utáni időre, amihez sok pénzre lenne szüksége. Szakértők szerint a szaúdiak valójában 100 dollár/hordó körül olajárat szeretnének, hogy elég bevételük legyen országuk átalakításához.

Az olajpiac egyik oldala sem alakul kedvezően ebből a nézőpontból nézve. Ami a kínálatot illeti az Egyesült Államok olajkitermelése még mindig nő. A keresletet több tényező is fékezi. Az egyik a nyugati országokban érvényben lévő magas kamatszint, ami korlátozza a gazdaságok növekedését és ezzel olajigényét. A másik Kína importjának lassú növekedése. Az OPEC+ 2022 óta korlátozza kitermelését. Jelenleg összesen naponta 5,86 millió hordó kínálatot vonnak ki a piacról, ami világ olajigényének 5,7 százaléka. Ebből 2024 végéig 3,66 millió hordó mínuszt vállaltak, egy 2,2 millió hordós mennyiség pedig június végén járna le. Az előbbi egy részét vagy egészét 2025-re, az utóbbi egy részhét vagy egészét 2024 harmadik negyedévéig terjeszthetik ki.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által kiadott Mfor minden héten elkészíti a legfrissebb cikkét az üzemanyagárakról: az Mfor Üzemanyagár-figyelő hétről hétre várja az olvasókat szombat reggelente.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton: 20 perc lesz a menetidő a Nyugatitól a repülőtérig
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 18:40
Az új repülőtéri vasútvonal terveiről tartott tájékoztatót Nagy Márton és Lázár János. Az Mfor kérdéseire részleteket is elmondtak a nyomvonalról, valamint arról is beszéltek, hogy mekkora szakaszon fog a föld alatt futni. 
Makro / Külgazdaság Mire lehet elég a 3 százalékos Otthon Start és a kkv-hitel? Élőben beszélgettünk Oszkó Péterrel – a Klasszis Klub Live-ban
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. október 27. 15:16
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszolt a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Még egy jel arra, hogy jövőre érkezik az európai fordulat
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 13:53
A várakozásokon felül javult októberben az üzleti hangulat Németországban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének felmérése alapján.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérhetik az amerikai szankciók? Megvan, mikor egyezkedhet Orbán Viktor Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 13:32
A kormány vizsgálja a helyzetet – árulta el Szijjártó Péter. 
Makro / Külgazdaság Miközben az EU szankciókra készül, Szijjártó Péter továbbra is kitart a Netanjahu-kormány mellett
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 12:55
A magyar külügyminiszter izraeli hivatali kollégáját fogadta ma Budapesten, e kapcsán beszélt a béketeremtésről és az Európai Unió Izraellel kapcsolatos politikájáról.
Makro / Külgazdaság Lassan ideje dönteni az árrésstopról, az OKSZ szerint egyértelmű a válasz
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 12:30
A szervezet szerint az intézkedés fenntartását semmi sem indokolja.
Makro / Külgazdaság Eddig diktáljuk az iramot Európában
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 12:15
Amerikai-kínai összeborulásra vár a piac, de azért csak óvatos az optimizmus.
Makro / Külgazdaság Trump: Oroszországnak nem tesztelgetnie kellene, hanem befejeznie a háborút
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 11:55
Trumpnál kezd betelni a pohár, az olajszankciók után megint üzent.
Makro / Külgazdaság Óriási drágulás jön, még ma tankoljuk meg a kocsit
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 11:35
A benzin ára 5, a dízelé 10 forinttal nő.
Makro / Külgazdaság Sorsdöntő hónapok előtt a Dunaferr, megmozdulhat a haldokló iparág
Imre Lőrinc | 2025. október 27. 10:15
Magyarország egykori legnagyobb és legfontosabb nehézipari üzeme, a Dunaferr már évek óta vergődik, idén októberben viszont felpörögtek az események a csődben lévő cég háza táján. Az iparág jövőjét a zöld acélgyártás határozza meg, azonban kérdéses, hogy Európa képes lesz-e visszaszorítani a kínai előrenyomulást? A hadiipar és Donald Trump segíthetnek ebben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG