3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Németországban tartományonként (szövetségi államonként) eltérő az üzletek nyitva tartásának szabályozása, van, ahol engedélyezik az éjszakai nyitva tartást is, másutt este nyolckor be kell zárni. A vasárnapi pihenőnap azonban többnyire szent, így Bajorországban is.
Népviseletet sem árulnak vasárnap.

A hozzánk közel eső délnémet tartományban a hét hat napján este nyolcig vannak nyitva az üzletek, vasárnap pedig egyáltalán nem. Ez alól kivételek a benzinkutak, a nagyobb pályaudvarok, a repülőtér, amelyek üzletei vasárnap is várják a vevőket, esetleg hét közben is nyolc helyett tízig vannak.

Valamint van még néhány pékség, amely pár órára kinyit – a németek imádják az aznapi friss péksüteményt –, ez utóbbiak általában reggel 8-tól 11-ig vannak nyitva. Éhen halás ellen lehet még péksüteményeket kapni elvitelre egyes kávézókban is, ezek ugyanis megtalálták a kiskaput és vendéglátóipari egységeknek minősülnek, így egész nap adnak péksüteményt, dobozos tejet, kakaót, üdítőt.

Azon persze nem érdemes meglepődni, hogy az árak eléggé húzósak. Sok élelmiszer eleve nagyjából a magyarországinak a másfél-kétszeresébe kerül olyan diszkont láncoknál is, mint az Aldi, Lidl vagy a Tengelmann. Néhány dolog, mint a friss gyümölcs vagy zöldség pedig inkább jellemzően a háromszorosába. Vasárnap és a müncheni főpályaudvaron ennél is magasabb árakra lehet készülni.

Az ottani három napos hosszú hétvégén, augusztus 13-tól 15-ig két napra szinte minden bezárt és külön kellett előásni ezeket az információkat az internetről, de a helyi lakosok felkészültek. A hét közben bevásárolt kolbászkákat, söröket, mustárt és desszertet cipelték rengetegen Münchenben nagy kosarakban vagy hűtőtáskákban a folyóhoz. Amelynek partja egyetlen óriási közpark kilométereken keresztül, nem autóutat építettek rajta, mint Budapesten.

Vitték tehát a mini grillezőt, faszenet, és pikniket rendeztek. Az egyik turisztikai tájékoztató megemlíti, hogy aki elfelejti időben megvenni a grillhúst, az több hentesboltnál automatából is megveheti ünnepnapokon is.

De a kocsma bezzeg hangos.

A sörözők, sörkertek sem panaszkodhattak, annak ellenére, hogy sok müncheni elutazott nyaralni vagy hosszú hétvégézni, jött helyettük elég turista, külföldi és belföldi. A vendéglátóhelyek megteltek, nem érződött, hogy az emberek ne mernének tömegbe menni a terrorveszély miatt. (A külföldiekről, turistákról, muzulmánokról Münchenben itt írtunk.)

A cigarettaárusítást a jelek szerint ügyesen megoldották, alighanem ügyesebben, mint nálunk. Vannak cigarettaautomaták, amelyekbe először a személyi igazolványt kell bedugni, így igazolva a vevő életkorát és vásárlási jogosultságát. Csak így bírható működésre. Nem kell ezért szegény dohánybolti eladóknak vasárnap robotolniuk.

Milyen ügyesen megoldották.

Az újságárusok eléggé kihalóban vannak, a lapterjesztés legolcsóbb módjának úgy látszik, az bizonyult, ha az utcán, nagyobb kereszteződésekben vagy tereken, fém tartókból, becsületkassza vagy becsületpersely segítségével juttatják el a vásárolókhoz, szintén eladó nélkül.

Egy helyen egészen másfajta szükséglet kielégítésére szolgáló automatát is láttunk, az egyik férfimosdóban kétféle óvszert és kétféle kisebb méretű szexuális segédeszközt árultak. Négy-négy eurós egységáron. (Az Ázsiában az automatákból kapható furcsa dolgokról itt olvashatnak.)

A patikák nyitva tartása a miénkhez hasonló ügyeleti rendszerű Münchenben. A virágárusok is kinyithatnak vasárnap pár órára.

Éjjel-nappali újság.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG