3p
110 milliárdos megszorítást jelentett be a nemzetgazdasági miniszter – Az államadósság csökkentésére még nincs megoldás – 30 millióra büntették a behajtókat

110 milliárd forintot zárolt a kormány a költségvetésből - jelentette be Varga Mihály egy konferencián. Ezt szerinte csak az állam érzi majd meg, a gazdasági szereplők nem. Azért van szükség a megszorításra, hogy tartani lehessen a 2,9%-os államháztartási hiányt, hogy ne induljon Magyarország ellen ismét túlzottdeficit-eljárás.

A Költségvetési Tanács elnöke szerint a hiánycél tartásának feltétele a kiadások feletti erős kontroll. Kovács Árpád ugyanakkor kockázatokat is lát az államadósság GDP-arányos csökkenésében. 2,3%-os éves növekedésre számít, és arra, hogy egy évvel később már nem biztos, hogy a növekedés meghaladja a 2%-ot.

Elemzők biztonsági óvintézkedésnek nevezték a ma bejelentett 110 milliárd forintos kormányzati zárolást. Abban is egyetértettek, hogy ezzel még nincs vége: a most bejelentett intézkedéseken túl további lépések szükségesek.

Az Állami Számvevőszék elnöke szerint hiába indul be a gazdasági növekedés és lesz három százalék alatti a GDP-arányos hiány, ez önmagában még nem jár az államadósság mérséklődésével, ezért kulcskérdés az adósságszolgálati költségek csökkentése. Domokos László beszélt arról is, hogy jelentősebb az elmaradás az áfánál, a jövedéki adónál, a katánál és a kivánál. Ez azzal magyarázható, hogy idén sem emelkedett olyan arányban a vállalkozói kisadókat választók száma, mint amennyivel a kormányzat számolt.

Hozamcsökkenéssel értékesített a meghirdetett összegben 12 hónapos diszkont kincstárjegyet, valamint 3 és 5 éves változó kamatozású kötvényeket az Államadósság Kezelő Központ. 40 milliárd forintért hirdetettek meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet, és az aukciók történetében most először lett 2 százalék alatti a hozam.

30 millió forintra büntetett egy behajtással foglalkozó céget a nemzeti bank. A Dunacorp Faktorház a panaszkezelési szabályokat sértette meg: nem rögzítette az ügyfelek telefonos panaszainak jelentős részét, és az erről készült hangfelvételeket sem őrizte meg. A cég szeptember 1-jéig javíthatja ki a hibát. Az adósokat ez nem érinti, nekik a büntetés ellenére is fizetniük kell, figyelmeztet az MNB.

A szerdai meghosszabbított határidőig sem fizetett a kapuvári húsgyárért az a társaság, amelyik pályázaton nyert felvásárlási lehetőséget. Az adásvételről még májusban szerződtek, a két arab üzletember, egyes hírek szerint 650 millió forintot ígért az üzemért. Most azonban felmondhatják a velük kötött szerződést.

Másodfokú a hőségriasztás lesz pénteken a kánikula miatt, mert 35 foknál is melegebb lesz. Az UV-sugárzás is nagyon erős lesz a következő napokban, ezért azt tanácsolják, csak az menjen ki a tűző napra, akinek nagyon muszáj.  Locsolják az utakat és a villamossíneket a fővárosban a hőség miatt, a budapesti strandok pedig este 9-ig vannak nyitva.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
Makro / Külgazdaság A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG