3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Vasárnap Schleswig-Holsteinben a kereszténydemokraták tönkreverték a szociáldemokratákat. A CDU elsöprő győzelme elsősorban helyi siker, ugyanakkor a párt országosan is erősödik, amióta Friedrich Merz átvette az irányítását.

Történelmi vereséget szenvedtek Schleswig-Holsteinben a szociáldemokraták (SPD) a tartományi választásokon.

Az SPD a szavazatok mindössze 16 százalékát szerezte meg – ez 11,3 százalékponttal kevesebb a 2017-es eredménynél, és jóval elmarad az eddigi mélyponttól, a 2009-ben elért 25,4 százaléktól is.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) ezzel szemben jelentősen, 11,4 százalékponttal erősödött 2017-hez képest: a voksok 43,4 százalékát söpörte be a helyi kormányfő, Daniel Günther vezényletével.

Ez a kereszténydemokraták legjobb eredménye a Dániával határos északnémet tartományban 1983 óta.

Hiteles és kompetens: Daniel Günther újabb öt évet kapott a választóktól. Fotó: Facebook/Daniel Günther
Hiteles és kompetens: Daniel Günther újabb öt évet kapott a választóktól. Fotó: Facebook/Daniel Günther

A választás másik nyertesei a Zöldek, akik 5,4 százalékpontot erősödve 18,3 százalékot értek el, és így a második helyre futottak be. Mintegy öt százalékpontot gyengültek viszont az országosan a szociáldemokratákkal és a Zöldekkel együtt kormányzó liberálisok: 6,4 százalékkal épphogy bekerültek a parlamentbe.

Ezúttal nem sikerült viszont a parlamentbe jutás az Alternatíva Németországnak (AfD), amely 1,5 százalékpontot gyengülve mindössze 4,4 százalékot ért el – ez az első alkalom, hogy a jobboldali-populista párt kiesik egy tartományi parlamentből.

Érdekesség, hogy bekerült viszont a törvényhozásba a helyi dán kisebbség pártja, a Délschleswigi Választói Szövetség (SSW), amely a szavazatok 5,7 százalékát érte el.

A CDU 2017 óta Jamaika-koalícióban – tehát a liberálisokkal és a Zöldekkel együtt – kormányozta Schleswig-Holsteint, most viszont elsöprő győzelmének köszönhetően elég, ha egyetlen pártot kiválaszt magának – valószínűleg a két párt egyikével lép majd koalícióra.

De miért?

De mi áll a CDU kiütéses győzelmének hátterében? A FAZ szerint elsősorban Daniel Günther, aki 2017 júniusa óta kormányozza Schleswig-Holsteint, és akit a választók jelentős része – pártállástól csaknem függetlenül – hitelesnek és kompetensnek tart: a megkérdezettek 85 százaléka szerint jól látja el feladatát.

Más elemzők ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy amióta Friedrich Merz átvette a CDU irányítását (erre idén január végén került sor), azóta ismét „hangos és észrevehető” az ellenzék Németországban.

Merznek már csak egy választási siker hiányzott, és most ezt is megkapta Daniel Günthertől.

A mostani győzelemmel tehát véget ért a CDU negatív sorozata – ennek utolsó állomása a Saar-vidék volt, ahol idén márciusban a szociáldemokraták fölényes győzelmet arattak. A következő megmérettetésre nem kell sokat várni: jövő vasárnap  Észak-Rajna-Vesztfáliában tartanak parlamenti választásokat.

Az mindenesetre tény, hogy a CDU/CSU szövetség az idei évben, Merz megválasztása óta országosan is erősödött néhány százalékpontot:

26 százalékkal jelenleg már a legnépszerűbb párt, és mintegy két százalékponttal előzi meg a kormányzó szociáldemokratákat.   

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
Makro / Külgazdaság „Néhány órán belül” újraindul az olaj a Barátságon Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:43
Ezt mondta egy ukrán tisztviselő szerda délelőtt.
Makro / Külgazdaság Leáll a Barátság északi ágán az olajszállítás – Németországban szomorkodhatnak
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 10:24
Állítólag csak ideiglenesen, de májustól nem érkezik több kazah olaj Németországba.
Makro / Külgazdaság Tagadja a vádakat Matolcsy György, furcsa levelet küldött
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 09:59
Áll a vizsgálatok elébe, ha azok elfogulatlanok és szakmai alapokon nyugvók lesznek.
Makro / Külgazdaság A Tiszával együtt jöhet a vagyonadó is: megnéztük, milyen hatásai lennének
Imre Lőrinc | 2026. április 22. 09:16
Európában csak 3 országban létezik teljes körű vagyonadó, aminek az intézménye az 1990-es években volt igazán népszerű, majd hanyatlani kezdett. A legtöbb esetben ugyanis nem hozta el a kívánt eredményeket, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem javasolja a bevezetését. Ha viszont egy állam mégis így dönt, akkor a hamarosan kormányra kerülő Tisza Párt javaslata és határértékei szerint érdemes megtennie.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor ma végre tényleg törli a vétóját Ukrajna ügyében?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 07:28
Szerdán hagynák jóvá az Ukrajnának szánt 90 milliárdos hitelt – a leköszönő magyar kormány kezében a döntés.
Makro / Külgazdaság Robert Fico is beáll az uniós sorba – ha kap orosz olajat
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 06:41
Jöhetnek az újabb szankciók Oroszország ellen – ha érkezik az olaj a Barátság vezetéken.
Makro / Külgazdaság Egy napon belül odaítélhetik az Ukrajnának szánt 90 milliárd eurós hitelt
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:17
Ezt Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője jelentette be kedden Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Akár szerdától zúdulhat az olaj a Barátság kőolajvezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 15:16
A Bloomberg szerint indul a tesztüzem a Barátság vezetéken, és akár másnaptól jöhet az olaj Magyarországra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG