3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bezárkózás, a protekcionizmus nem oldja meg az egyenlőtlenségeket az EBRD elnöke szerint.
Sir Suma Chakrabarti, az EBRD elnöke szerint nem önszántukból kerültek ilyen helyzetben az országok.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke szerint kiegyenlítettebb gazdasági növekedésre van szükség az átalakuló térségben, mivel az egyenlőtlenségek kikezdhetik a globalizáció előnyeit. Sir Suma Chakrabarti az EBRD Budapestre összehívott nagyszabású csütörtöki nemzetközi konferenciája előtt adott interjút a bank londoni székhelyén az MTI-nek.

Kell a globalizáció, de nem mindegy, milyen

Az EBRD elnöke kijelentette: a globalizáció előnyös mivoltáról kialakult liberális konszenzus mára kihívásokkal került szembe. Suma Chakrabarti felidézte Washingtonban tartott minapi előadását, amelyben azt fejtegette, hogy nem kevesebb, hanem jobb globalizációra van szükség, mivel a protekcionizmus és az elszigetelődés semmit sem nyújthat az EBRD tevékenységi területéhez tartozó átalakuló gazdaságoknak.

Az EBRD elnöke ugyanakkor kijelentette: őszintén el kell ismerni azt is, hogy a globalizáció egyvalamiben nem járt sikerrel, ez pedig az egyenlőtlenségek felszámolása, márpedig az egyenlőtlenségek táplálják a protekcionizmust és a gazdasági nacionalizmust.

Kemény időszak a briteknek

Arra a kérdésre, hogy a Brexit, Nagy-Britannia távozása az Európai Unióból milyen kockázatokat jelenthet a közép- és kelet-európai átalakuló gazdaságokra, Suma Chakrabarti kijelentette: ebből a szempontból nagyon sok függ attól, hogy a Brexit milyen formát ölt majd.

A soft Brexit például azt jelentené, hogy viszonylag zökkenőmentes a válás, Nagy-Britannia és az EU kereskedelmi kapcsolatai jórészt megmaradnak, és az új tagállamoknak nyújtott EU-folyósításokat a brit kilépés nem érintené, mivel más országok pótolnák az uniós költségvetés kieső brit befizetéseit. Az EBRD elnöke szerint a bank modellszámításai ebben az esetben is valószínűsítenek negatív hatásokat az átalakuló térségben, de e hatások enyhék lennének: a 2021-ig tartó előrejelzési távlatban az EBRD-régió egészének hazai összterméke (GDP) nem egészen 1 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet az átalakuló országcsoport a Brexit nélkül abban az évben elérhetne.

A hard Brexit forgatókönyvének megvalósulása esetén azonban a brit kilépés az EU-ból jelentős fennakadásokkal járhat a kétoldalú kereskedelemben, és a keleti tagállamoknak folyósított uniós fejlesztési források 10 százalékkal is csökkenhetnek, ha más országok nem pótolják a kieső brit EU-befizetéseket. Ez a forgatókönyv az EBRD modellszámításai szerint 2021-ig a bank működési területének délkelet-európai térségében 3,5-6 százalék közötti, a közép-európai EU-gazdaságokban ennél kisebb GDP-veszteségeket okozhatna a Brexit nélkül addigra elérhető GDP-értékhez képest - mondta az EBRD elnöke.

Segítenek, ha tudnak

Suma Chakrabarti hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az EBRD kapacitása évi 9 milliárd euró feletti finanszírozást tesz lehetővé az átalakuló térségben, a tavalyi folyósítások elérték a 9,4 milliárd eurót. A bankelnök hozzátette, hogy a kedvezőtlen Brexit-forgatókönyv esetén az EBRD igyekezne növelni a térségnek nyújtott finanszírozásait.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG