3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Visszaesett az élelmiszerek, a nyersanyagok, illetve a feldolgozott termékek exportvolumene is.

Áprilisban is jelentős, 1,4 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi egyenlegben. Ez ugyanakkor 354 millió eurós romlást jelent a tavalyi év azonos időszakához képest.

Ennek oka, hogy amíg az import értéke nőtt 1,5 százalékkal, addig az exporté ugyanennyivel csökkent. Az árhatás kiszűrésével a behozatal volumene összességében nem változott a tavalyi évhez képest, miközben a kivitelé csökkent 2,3 százalékkal. Ebben szerepet játszhatott, hogy idén áprilisban a húsvét nyomán eggyel kevesebb munkanap volt

- reagált Molnár Dániel.

Az MGFÜ elemzője szerint az exportot áprilisban is az energiahordozók kivitele húzta felfelé, amely ugyanakkor a gazdasági növekedés szempontjából semleges, a bővülés mögött elsősorban az áll, hogy hazánk tranzitországgá vált, jelentős mértékben exportál energiahordozókat Ukrajnába, emiatt pedig az import is hasonló mértékben nőtt. Visszaesett ellenben az élelmiszerek, a nyersanyagok, illetve a feldolgozott termékek exportvolumene is. Az élelmiszer kivitel csökkenésében szerinte a ragadós száj- és körömfájás hatása, a bevezetett kereskedelmi korlátozások is megjelenhettek.

Ezzel szemben a legnagyobb súlyú gépek és szállítóeszközök kivitele kismértékben nőtt áprilisban. A naptárhatással együtt ez jelezheti, hogy az áprilisi ipari teljesítmény már némiképp kedvezőbb képet mutathatott. Az exportot továbbra is a külső kereslet gyengélkedése fogja vissza. Legfontosabb külpiacunkon, Németországban, habár fokozatos javulást mutatnak a konjunktúraindexek, a vállalatok továbbra is pesszimisták, a vámháború és a geopolitikai konfliktusok változatlanul bizonytalanságot jelentenek.

Az import esetében árufőcsoportok szerint a kivitelhez hasonló képet láthatunk, az energiahordozók behozatala megugrott, miközben a gép és szállítóeszközök importja kismértékben nőtt, a többi termékcsoport pedig visszaesett. Az importot a gyengébb exportteljesítmény, illetve a beruházások elhalasztása fogja vissza, amelyet ellensúlyoz a továbbra is erőteljes fogyasztás – vélte Molnár Dániel.

Csökkent az export
Csökkent az export
Fotó: Depositphotos

Regős Gábor szerint az adat értékeléséhez azonban figyelembe kell vennünk a húsvéthatást – idén áprilisban volt a húsvét, tavaly pedig március legvégén (április 1-jére esett húsvéthétfő). Ez egyrészt azzal járt, hogy eggyel kevesebb munkanap volt idén áprilisban, ami így az exportot visszahúzta, míg a húsvéti bevásárlások részbeni áprilisra húzódása növelhette az idén áprilisi importot. Ezt figyelembe véve tehát az exportnál inkább beszélnék stagnálásról, ami persze még mindig nem egy növekedés, de az elmúlt hónapokban, években sokszor látott csökkenéshez képest már ez is kedvezőbb.

A Gránit Alapkezeló elemzője úgy látja: akövetkező hónapok külkereskedelme szempontjából sok a bizonytalanság. Most nem csak a külső kereslet alakulása a kérdés, hanem az Egyesült Államok által kivetett vámok sorsa is, amelyről néhány naponta újabb és újabb hír jelenik meg – az eddigiekkel szemben akár gyökeres fordulatot is hozva. Az év vége felé a nagy gyárak indulása mindenképpen adhat egy lökést az exportnak, bár ezek importigénye az importoldalon is meglátszik majd.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG