Tüntetők és rendőrök dulakodnak a nyugdíjkorhatár tervezett emelése ellen tartott szentpétervári tiltakozáson 2018. szeptember 9-én. Több tucat orosz városban tüntettek a nyugdíjreform ellen, amely az öregségi nyugdíjkorhatárt a következő években fokozatosan öt évvel emeli meg, a nőknél 60, a férfiaknál pedig 65 évre. Az intézkedés elégedetlenséget szült, mert a Világbank statisztikája szerint a férfiak 43 százaléka nem éri meg a nyugdíjast kort. (MTI/EPA/Anatolij Malcev) |
Csak 4 helyen engedélyezték, mégis 80 városban tüntettek
Oroszország több mint 80 városában tüntettek vasárnap a nyugdíjkorhatár tervezett emelése ellen, a rendőrség estig 839 ember vett őrizetbe az OVD-Info civil szervezet szerint.
A hatóságok a települések túlnyomó többségében nem engedélyezték a megmozdulásokat, amit gyakran azzal indokoltak, hogy a tiltakozások egybeestek az ugyanezen a napon megtartott regionális és önkormányzati választásokkal, illetve a kampánycsenddel. A hatóságok mindössze négy településen - Kurgánban, Csebokszáriban, Kirovban és Bereznyikiben - engedélyezték egyértelműen a megmozdulásokat.
A rendőrség több helyen erőt alkalmazott a törvénytelennek nyilvánított megmozdulások megakadályozására és 33 városban vett őrizetbe tüntetőket. A OVD-Info szerint legtöbbet, 354 embert, Szentpéterváron állították elő a hatóságok, ahol a helyi tiltakozást előbb engedélyezték, majd a beleegyezést visszavonták. Az Interax hírügynökség a belügyminisztériumra hivatkozva mintegy száz őrizetbe vételről számolt be a Néva-parti nagyvárosból, Moszkvából pedig "néhányról".
Navalnijt csak azért nem csukták le, mert már börtönben van
Az orosz fővárosban a különböző becslések szerint 500-2000 tüntető tiltakozott a nyugdíjkorhatár emelése ellen. A rendőrség fémkordonnal zárta el ez útjukat és többeket kiemelt a tömegből. Az orosz Távol-Kelettől kezdve Szibérián át Szentpétervárig megrendezett tüntetések előestéjén többtucatnyi szervezőt vettek őrizetbe Alekszej Navalnij ellenzéki politikus követői közül. Maga Navalnij augusztus 25. óta 30 napos "adminisztratív elzárását" tölti a tüntetések megtartására vonatkozó előírások megsértése miatt.
Nem sok férfi éli meg a nyugdíjaskort
A nyugdíjreform tervezetének értelmében az öregségi nyugdíjkorhatárt a következő években fokozatosan öt évvel emelik meg, a nőknél 60, a férfiaknál pedig 65 évre. (Putyin nemrég annyit volt hajlandó enyhíteni az intézkedésen, hogy a nőknél 63 helyett csak 60 évre emelte a nyugdíjkorhatárt az eddigi 55 évről.) Az intézkedés elégedetlenséget szült, mert a Világbank statisztikája szerint a férfiak 43 százaléka nem éri meg a nyugdíjas kort.
A nemzetközi pénzügyi szervezet adatai szerint az átlagos várható élettartam Oroszországban a férfiaknál 66, a nőknél 77 év. (Magyarországon a nők esetében 79, a férfiak esetében 72 év a várható élettartam a Világbank adatai szerint.)