Az elképzelés szerint a gyerekek száma csökkenteni fogja a nyugdíjkorhatárt: áromgyerekes anyák 3, a négygyerekesek 4 évvel korábban mehetnek nyugdíjba, az öt vagy annál több gyereket szült nők esetében pedig - mint ahogy eddig is - a jogosultság az 50. életévtől lép érvénybe. Az elnök javaslatot tett a "nyugdíj előtt álló állampolgár" szociális kategória bevezetésére - a nőknél 55, a férfiaknál 60 éves kortól. Ez egyben ösztönözve a munkáltatókat a védett korban lévők alkalmazására, és büntetést helyezve kilátásba diszkriminatív elbocsátásuk esetén. Az állam a jövőben finanszírozná az érintettek átképzését, valamint esetükben egy évig a jelenlegi 4900-ról havi 11 280 rubelre emelné fel a munkanélküli segélyt.
Több millióan ellenzik a reformokat
Putyin szerint munkaviszony hossza alapján választható korai nyugdíjba vonulás határát három évvel csökkenteni kell, a nők esetében 37, a férfiakéban pedig 42 munkában eltöltött évre. Indítványozta, hogy akiket már 2019-től érintene a reform, az elkövetkező két év folyamán a megnövelt korhatár előtt fél évvel kérhessék nyugdíjazásukat. Ezen felül javasolta, hogy a nők 55, a férfiak pedig 60 éves koruktól részesülhessenek ingatlanadó-kedvezményben, függetlenül attól, hogy már nyugdíjba mentek-e vagy sem.
Bepöccentek az oroszok, mert halálig dolgoztatnák őket |
Ahogy arról korábban már írtunk, a nyugdíjreformot a labdarúgó-világbajnokság nyitónapján terjesztették el. A hírt követően mind Putyin, mind a kormányzó Egységes Oroszország támogatottsága megcsappant. Több nagyvárosban tiltakozó megmozdulások voltak, és a változások ellen népszavazást kezdeményeztek. A reform elutasítottsága a közvélemény-kutatások szerint mintegy 90 százalékos, az ellene elindított petícióra csaknem hárommillió aláírás gyűlt össze.
Putyin szerint emelkednek a nyugdíjak
A korhatármódosítást a parlament alsóháza júliusban már elfogadta, de az intézkedés mellett egyedül az Egységes Oroszország voksolt, az összes többi parlamenti párt nemmel szavazott. Oroszországban még 1932-ben állapították meg a nyugdíjkorhatárt, amelyhez azóta nem nyúltak. A férfiaknál a tervezett új korhatár eléri a jelenlegi várható élettartam határát, de közben a lakosság ragaszkodik a szovjet korszakban elért szociális vívmányok megtartásához is.
Az orosz elnök szerint a reform a nyugdíjrendszer stabilitásának megőrzése és a nyugdíjaknak az inflációt meghaladó emelése. Hozzátette: az átlagnyugdíj a jelenlegi 14 144 rubelről 2024-től 20 ezerre nő majd, ENSZ statisztikákra hivatkozva pedig kijelentette, hogy Oroszországban az elmúlt másfél évtized alatt 7,8 évvel nőtt meg a várható élettartam.
A sztálini nyugdíjak miatt került bajba Putyin Elutasította a nyugdíjkorhatár emelése ellen a kommunista párt által kezdeményezett népszavazást pénteken az orosz Központi Választási Bizottság. A tervezett új szabály miatt csökkenhetett Putyin elnök népszerűsége, az új korhatár ugyanis elérné a várható élettartamot is. Részletek >>> |