A kutyát nem érdekli a földrengés, pedig a szicíliai Fleri község házai is megrongálódtak. EPA/ORIETTA SCARDINO |
A hajnali 3 óra 19 perckor történt, 4,8-as erősségű rengés epicentruma Viagrande és Trecastagni térségében volt az Etna lábánál, Cataniától 30 kilométerre északra.
Kirohantak az utcára
A legtöbb kár a Zafferana Etnea, valamint Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi és Santa Venerina városokban esett. A földrengéstől felriadt lakosok kirohantak az utcára.
Huszonnyolcan sérültek meg, egyikük állapota sem súlyos. Hat személyt kórházba szállítottak. Számos lakóház, épület, templom megrongálódott, megrepedt vagy bedőlt, aminek sok esetben feltehetően az az oka, hogy az épületek többsége régi, nem földrengésbiztos, és terméskőből emelték őket.
A nagyrészt földszintes vagy csak pár emeletes házak falai kidőltek, többen az ablakon keresztül másztak ki az utcára. Zafferana Etneában a házak 80 százaléka megrongálódott.
Templom is károsodott
Az Acirealéhoz közeli Carmelo di Pennisiben összedőlt a helyi templom harangtornya és megrongálódott Szent Emidio szobra is, akit a helyiek a földrengésekkel szembeni védőszentként tisztelnek. Fleriben egy idősek otthonát evakuáltak. Egy 80 éves férfit és egy másik idős személyt is otthona romjai alól emeltek ki.
A lakosok az éjszaka hátralévő részét az utcán vagy autóikban töltötték. A hatóságok időközben megnyitották előttük az iskolákat és a tornatermeket. A Catania és Messina közötti autópályaszakaszt lezárták.
A cataniai repülőtér működik. Catania térségében felfüggesztették a vasúti közlekedést a vonalak ellenőrzésének idejére.
Több mint hetven rengés volt
Az Etna december 24-i kitörése óta 73 földrengést mértek, ez volt eddig a legerősebb. Az álmukból felriadt emberek beszámolói szerint a földrengés hosszú másodpercekig tartott. A szicíliaiak attól félnek, hogy újabb erős földrengés vagy utórezgések következhetnek.
A vulkánon jelenleg három oldalsó kráterből tör elő a láva, amely este egyébként káprázatos látványt nyújt. Felébredt a Stromboli is a közeli vulkánszigeten, de szakértők szerint a két vulkán működése nincsen kapcsolatban egymással.
Szicíliában utoljára 1990 decemberében volt nagy erejű földrengés, amely 17 áldozatot követelt. A szigeten már a 12. századtól hozzászoktak a pusztító földmozgásokhoz. Messina térségében volt az eddigi legnagyobb olaszországi földrengés 1908-ban: az akkori adatok szerint több mint 100 ezren vesztették életüket.
Csütörtökön Matteo Salvini olasz belügyminiszter is Cataniába utazik.