"Amíg a lányom nem talál magának munkát, nem tudom megcsináltatni a fogaimat. Ez van" - mondta nemrég mosolyogva Dolores Fernandez Mora a The New York Times című amerikai lap tudósítójának, elővillantva lyukas fogait.
Ahogy Spanyolországban mind érezhetőbbé válnak a gazdasági visszaesés következményei, nő azoknak a családoknak a száma, amelyek - mivel már nem jogosultak a munkanélküli segélyre, és maguk már nem képesek törleszteni a jelzáloghitel részleteit - kénytelenek idős szüleik támogatását igénybe venni.
Mindent elvesznek tőlük
A legújabb spanyol takarékossági intézkedések a jelek szerint aligha növelték a befektetők bizalmát, a friss statisztikák szerint a munkanélküliek aránya 25 százalékra nőtt. Az öregségi nyugdíjat már tavaly befagyasztották. A spanyolokra jellemző az erős családi összetartás, a nagyszülők többsége mindent megtesz szeretteiért, és nem szívesen tárja fel idegeneknek a tényleges helyzetet. Szakértők szerint csak azok tudják, hogy milyen nehéz idők járnak rájuk, akik az öregekkel foglalkoznak. Sok idős ember három nemzedéket táplál, otthona túlzsúfolt, és a helyzetből adódó feszültségek nem egyszer tönkreteszik az életüket.
Sok család hazahozza koros rokonait az idősotthonokból, hogy felvehesse nyugdíjukat. Vannak gondozók, akik egyenesen felvetik, vajon nem mennek-e ebben túl messze a fiatalabb nemzedék tagjai. Aggodalmukat nem oszlatja el az sem, ha a nagyszülők egyetértésével történik a hazatérés, vagy az öregek túl tehetetlenek már ahhoz, hogy észleljék a változást.
"A válság sajátos módon érinti az időseket - jelentette ki Angel Garcia, aki egy idős embereket segítő alapítványt vezet. - Sok nagyszülő minden tőle telhetőt meg akar tenni és meg is tesz a családjáért, de sajnos előfordul, hogy a fiatalabbak egyszerűen kirabolják az idősebb nemzedéket. Mindent elvesznek tőlük."
A felmérések alapján meredeken nőtt a családjukat segítő idősek száma. 2010 februárjában a 65 éven felüliek 15 százaléka támogatott legalább egy fiatalabb családtagot, 2012 februárjában már 40 százalékuk nyilatkozott így egy Gallup-partner spanyol közvélemény-kutatónak. 2009-ben az inforesidencias.com idősotthon-hálózati honlapon szereplő intézmények 76 százalékában voltak üres helyek, tavaly már 98 százalékuk rendelkezett szabad ággyal.
Ezek a számok jól érzékeltetik, hogy mennyire súlyos a helyzet Spanyolországban, ahol a legmagasabb a munkanélküliség az eurózóna országai közül. A kormány adatai szerint a családok mintegy 10 százalékában senkinek sincs munkája.
"Fogalmunk nincs, hogy mit tegyünk"
Sok szakértő szemében a gazdasági válság csendes hősei a nyugdíjasok, akik megosztják családtagjaikkal jövedelmüket és megtakarított pénzüket: nélkülük sokkal súlyosabb lenne a társadalmi válság. Gyakorta csak nekik köszönhető, hogy középkorú gyermekeik nem kerülnek az utcára.
"Hogy miért nem vonulnak többen az utcára kenyeret követelve? Mert ott vannak nekik az idős családtagok" - magyarázta Gustavo García, a zaragozai Casa Amparo szociális otthon vezetője.
Az 53 éves Petri Oliver és vele egyidős férje - miként bevallották - csak annak köszönhetik megélhetésüket, hogy otthon ápolták az asszony 80 éves, Alzheimer-kóros édesanyját. Az idős nő tavaly háromszor is agyvérzést kapott, és kómába került. Amíg élt, ott feküdt lánya zsúfolt nagyszobájában, éjjel-nappal ápolni kellett, és folyékony táplálékon élt. Férjének havi 300 euró segélyt folyósított az állam felesége ápolására, az idős apa a pénzt átadta lányának.
"Ha anyánk otthonba került volna, bizony nem lett volna eddig mit ennünk" - közölte Petri Oliver.
Az asszony férje az építőiparban dolgozott annak ellenére, hogy egy balesetben fél szemére megvakult. Amióta azonban két éve elvesztette állását, a házaspár egyedüli jövedelme a havi ezer eurós rokkantsági segély maradt, amelyből mintegy 850 eurót elvisz a jelzáloghitel törlesztése. Lányuk szintén munkanélküli, mintegy két órányi autóútra tőlük, Barcelonában él, de nem tudják meglátogatni, mert nincs pénzük benzinre.
"Most viszont fogalmunk sincs arról, hogy mit tegyünk" - jegyezte meg az asszony. Édesanyja ugyanis időközben meghalt.
Szemük láttán omlik össze gyermekeik élete
A szakértők szerint az idős spanyolokat nem csupán a válság pénzügyi következményei sújtják, attól is szenvednek, hogy szemük láttára omlik össze gyermekeik élete. (folyt.)