2p
Emelkedik az olajár a szíriai válság miatt. Az ország nem számít jelentős termelőnek, de a helyzet átragadhat a régióra.

Kedden 106 dollár fölé emelkedett a WTI, és 111 dollár fölé a Brent hordónkénti ára. Az olajpiacokon növekszik a bizonytalanság a közel-keleti események miatt, március óta nem voltak ilyen magasak az árak.

A hazai üzemanyagár-változást az olaj nemzetközi árának jegyzése, valamint a dollár árfolyamának alakulása határozza meg.

 

 

Jól láthatóan a WTI-olaj ára néhány napja ismét emelkedni kezdett. Amennyiben jelentősen emelkedik a jegyzési ár, az a hazai árakat is felfelé hajtja.

 

John Kerry amerikai külügyminiszter hétfőn vegyi fegyverek használatával gyanúsította meg a szíriai rezsimet, amiről sokan arra következtetnek, hogy hamarosan katonai konfrontációra is sor kerülhet az Egyesült Államok és Szíria között.

Bár Szíriában nem jelentős az olajtermelés, attól tartanak, hogy a válság továbbterjedhet a régiós országokra is. Irakban máris jelentősen romlott a biztonsági helyzet Szíria miatt, ami veszélyezteti a termelést. Egyiptomban hetek óta zavargások vannak, ami akadályozhatja az áruforgalmat a Szuezi-csatornán, Líbiában pedig sztrájkolnak az olajiparban.

A legpesszimistább elemzések szerint a szíriai polgárháború Kuvaitban és Szaúd-Arábiában is zavargásokat okozhat, mert kiélezheti a viszonyt a különböző vallási felekezetek között. A hírek hatására összesen 15 százalékot emelkedtek az olajárak az elmúlt három hónapban.

A Commerzbank elemzése szerint egy katonai beavatkozás Szíriában a 100-120 dolláros ársáv felső részébe lökheti a Brent árát. Mivel a globális gazdasági növekedés még törékeny, és a fejlődő piacokról éppen visszahúzódik a befektetői tőke, a tartósan magasabb olajár egy váratlan sokkhatást okozhat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepetés történt az amerikai éves inflációval
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 17:16
Az Egyesült Államokban lassult a fogyasztóiár-emelkedés éves üteme novemberben, szemben az elemzők által várt gyorsulással.
Makro / Külgazdaság Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 16:18
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Közel 38 ezren várakoznak 2025 végén műtétre
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 15:45
Egy év alatt több mint ötezer fővel nőtt a három legnagyobb műtéti (térd- és csípőprotézis, valamint szürkehályog) várólista. 
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tett az inflációról az MNB – de az árrésstop mindent boríthat
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 11:09
Érdemben változtatta inflációs előrejelzését a jövő évre a Magyar Nemzeti Bank.
Makro / Külgazdaság Tud még olcsóbb lenni a benzin? Igen!
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:52
A hét második felében tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Négy hónap múlva vége az Orbán-rendszernek egy friss kutatás szerint
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:17
Republikon: 12 százalékpont a Tisza előnye.
Makro / Külgazdaság Újabb nagy bejelentést tett a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:53
További 16 járásban kezdhet optikai hálózatfejlesztést.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy bejelentéssel jelentkezett New Yorkból
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:29
A külügyminiszter nagy számokról beszélt.
Makro / Külgazdaság Kiderült: mégsem a magyarok fogyasztanak a legkevesebbet az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 19:58
Lettországot megelőzzük, ezért az uniós átlag 73 százalékával sem áll utolsó helyen Magyarország a tényleges egyéni fogyasztást nézve. Az egy főre jutó GDP azonban visszaesett.
Makro / Külgazdaság Bezuhant a forint, októberi szinten az euró ára
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 18:35
Mindhárom fő devizával szemben gyengült a forint szerdán. A svájci frankhoz képest történt a legnagyobb elmozdulás, az euró október óta nem volt ilyen drága.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG