Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál - tette közzé a KSH. Az inflációt az elemzői konszenzus 3,3 százalékra várta, az MNB legutóbbi inflációs jelentése 3,4-re. Az előző hónapban 3,1 százalékos inflációt jelentett a KSH.
A mostani adat több mint 5 éves csúcs - utoljára 2013 elején emelkedtek ilyen tempóban az árak Magyarországon.
Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok (+17,8%), valamint a dohányáruk (+7,5%) ára nőtt jelentős mértékben - emelte ki a hivatal.
Átlagon felüli áremelkedés az élelmiszereknél
Az élelmiszerek ára átlagon felül, 3,6 százalékkal emelkedett egy év alatt, ezen belül a vaj, vajkrém 9,7, a száraztészta 9,2, a tejtermékek 7,2, a tojás és a liszt 7,0, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,8 százalékkal drágult, a cukor 23,5 százalékkal olcsóbb lett.
Az élelmiszereknél a Privátbankár.hu tegnap publikált Árkosár-felmérése is átlag fölötti emelkedést mért: augusztusra egy hónap alatt 1,2, egy év alatt bő 5 százalékkal emelkedtek az árak. Részletek >>
Nagyot ugrott az üzemanyagár a forintgyengülés miatt
A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,5 százalékkal az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára nőtt, ezen belül a járműüzemanyagokért 17,8 százalékkal kellett többet fizetni - egyelőre ez az egyetlen termékkör, ahol a forint gyengülésének hatása tetten érhető. A KSH pókháló-ábráján remekül látszik, hogyan változtak az árak az egyes termék-főcsoportokban:
Az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal emelkedtek az árak júliusban. Az év első 7 hónapjában összességében 2,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak a tavalyi év azonos időszakához képest.
Erősödött a forint
Miután pontosan az történt, amit a jegybank várt, az adatközlést követően a forint valamelyest erősödött, az euró jegyzése a hajnali 320-as szintről 319,30 forint környékére ereszkedett. Friss árfolyamok >>