Amíg Davosban a Világgazdasági Fórumon éppen arról vitatkoznak, hogy vajon tényleg válságban van-e a liberális világrend, az Edelman Trust Barometer 2017-es felmérése - amit kicsivel a fórum megnyitója előtt publikáltak - egész konkrétan állítja azt, hogy nagy a baj: soha nem volt ilyen alacsony a bizalom a politikával, vállalkozásokkal, médiával és NGO-kkal szemben. A kutatás 28 országot vizsgált és 33 000 embert kérdezett.
Az Edelman kutatásainak főbb megállapításai:
- alábecsülték a nemzetközi bizalmatlanság mértékét, teljesen összeomlott a bizalom a társadalmunkat formáló intézményekkel szemben. A legalacsonyabb az Egyesült Királyságban, ahol mindössze 29 százalék elégedett.
- Hihetetlenül gyorsan veszíti el a bizalmat a rendszer: 2016 végétől mostanáig 11 százalékot esett a bizalmi index.
- A politikai intézményekkel való kapcsolatot már nem a jobb- és baloldaliság határozza meg, hanem "vannak, akik még hisznek a rendszerben" és vannak, akik nem.
- A britek úgy érzik "az élet mostanában nem olyan fair, mint amilyen volt". 9-ből egy ember gondolja úgy, hogy a rendszer egyáltalán fenntartható. Globálisan a felsőfokú végzettséggel, magas jövedelemmel rendelkezők fele gondolja ugyanezt, tehát a rendszer megítélése már nem attól függ, hogy ki jár jól vele anyagilag, vagy ki nem.
- A bizalomvesztés legfőbb oka, hogy az emberek úgy érzik, nincs hatásuk az eseményekre: nem tudnak tenni a menekültválság megoldásáért, nem tudják tartani a tempót a technológia fejlődésével és az általuk ismert társadalmi értékek erodálódását sem tudják megakadályozni.
- A hatalomtól megvont bizalom a közvetlen környezetünkben talál gazdára: az emberek leginkább most a családjukban és barátaikban bíznak, négyszer annyira mint bármelyik politikai pártban vagy vezetőben.
- Az egyetlen brit politikus, akiben a megkérdezettek harmada bízik, az Theresa May. Senki másnak nem sikerült 25 százaléknál nagyobb arányt szereznie.
- A vállalkozásokkal szemben is nagy a bizalmatlanság, mindössze 33 százalék bízik bennük.
- Jobban bíznak a nyers, spontán felszólalókban, mint azokban, akik felkészülten és diplomatikusan szólalnak fel.
- 71 százalék gondolja úgy, hogy a munkahelyeket akkor is meg kell védeni, ha a brit gazdaság sínyli meg.
- Annyira alacsony a média iránti bizalom, hogy a szivárogtatott híreknek jobban hiszünk, mint a hagyományos médiumoknak, és az algoritmusokat részesítjük előnyben az emberi szerkesztőkkel szemben.
- Ha megismételnék a Brexitet, ugyanez lenne az eredmény.