4p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Trump lépése Jeruzsálemről számos ponton megy szembe Amerika diplomáciai és nemzetbiztonsági érdekeivel. Akkor most Budapest az EU-ban egyedüliként fogja követni Trumpot és helyezi át nagykövetségét Jeruzsálembe? Halkan kérdezzük meg azt is, hogy miképpen fog alakulni ezek után Orbán és Erdogan példátlanul szoros viszonya?
Donald Trump (Kép forrása: EPA/Mark Lyons)

Tegnap volt 100 esztendeje, hogy a brit csapatok behatoltak Jeruzsálembe, miután azt három hetes ostrom után elfoglalták az ottomán erőktől. Az akkori brit miniszterelnök, David Lloyd George kijelentette, hogy Jeruzsálem bevétele „egy karácsonyi ajándék volt a britek számára.” Nos, egy évszázaddal később a belpolitikailag ellehetetlenült Trump egy huszárvágással Jeruzsálemet ismerte el az USA részéről Izrael fővárosának, hogy ezzel konszolidálja saját bázisát a fanatikus evangéliumi keresztények és multimilliárdos pro-izraeli donorjai körében.

Trump Amerika érdekei ellen

A döntés világszerte felháborodást okozott, de talán az egyik legfontosabb aspektus még nem került kimondásra: az, hogy Trump ezzel a lépésével súlyosan megsértette az Egyesült Államok nemzeti érdekeit is. A lépés a következő pontokon megy szembe Amerika diplomáciai és nemzetbiztonsági érdekeivel:

  • fellobbantja az Amerika-ellenes érzelmeket szerte a muszlim világban és Washington szövetségeseit – köztük Jordániát és Egyiptomot - lehetetlen helyzetbe hozza. Erdogan török elnök terrorista államnak nevezte Izraelt, a maláj védelmi miniszter pedig szívesen küldene katonákat Jeruzsálem "megvédésére".
  • a mérsékelt palesztinokat 20 éven keresztül azzal hitegették, hogy a tárgyalásos rendezés végül kifizetődik. Trump lépése azt sugallja, hogy aki ebben hitt, az menthetetlenül naiv.
  • Azzal, hogy Trump behódolt az izraeli jobboldalnak, ellehetetlenítette Amerika pozícióját, mint pártatlan közvetítő az izraeli-palesztin konfliktusban. Valóban, az Arab Liga magyar idő szerint vasárnap hajnali kettőkor elfogadott határozata alapján az Egyesült Államok "visszalépett attól, hogy szponzora vagy brókere legyen egy békemegállapodásnak".
  • Trump lépése kihúzta a szőnyeget az izraeli mérsékelt erők alól is, akik most gyakorlatilag nevetség tárgyai lettek.

Budapest magára maradt Európában

A nemzetközi botrány kapcsán érdemes röviden megvizsgálnunk, hogy miképp vizsgázott a 2014-ben szétzilált magyar külügyminisztérium. Nos, Budapest múlt szerdán megtorpedózta azt az EU azon közös nyilatkozatának elfogadását, amelynek keretében a tagállamok közösen elítélték volna Washingtont, amiért az Jeruzsálembe telepíti át nagykövetségét. Budapest mellett Prága is jelezte múlt héten Brüsszelben, hogy szakítva az EU-s szolidaritással nagykövetségüket Tel-Avivból Jeruzsálembe akarják helyezni.

De Federica Mogherini EU külügyi főnök később bejelentette, hogy Prága mégsem követi Washington. Adódik a kérdés, hogy akkor Budapest az EU-ban egyedüliként követi Trumpot és helyezi át nagykövetségét Jeruzsálembe? Halkan kérdezzük meg azt is, hogy miképpen fog alakulni ezek után Orbán és Erdogan példátlanul szoros viszonya?

Megmentettük Jeruzsálemet?

Bár a hazai kormányzat egyre mélyebben hallgat ezekről a robbanásveszélyes kérdésekről, különösen a Fehér Ház páratlan nemzetközi elszigetelődését látva, a kormányközeli média elképesztő próbálkozásokat tesz, hogy eladja a magyar diplomácia lépését a híveknek. A 888.hu múlt pénteken tette közzé a „Magyarország megmentette Jeruzsálemet a brüsszelitáktól” (sic) című írást. Miután felocsúdunk a cím által keltett döbbenetből, nézzük a meglehetősen zilált tartalmat.

Az írás szerint „kiderült, hogy a háttérben a Jeruzsálemért Magyarország szinte mindenkinél többet tett ügyért (sic) az EU-ban. Többek között a magyar képviselet megvétózta a brüsszeliták által összetákolt, Izraelt és Amerikát is elítélő közös nyilatkozatot.” Rejtély, hogy a 888.hu honnan szedte Izrael elítélését a „brüsszeliták” által.

A cikk egyik alfejezetének címe szerint „Brüsszel már megint puhapöcsű”. Ehhez a szakmai és etikai szinthez tényleg nincsen mit hozzátennünk. De ha az iszlám terror a Trumpot támogató hazai döntés kapcsán ne adj’ Isten elérne Budapestre, akkor visszatérünk a kérdésre.

Káncz Csaba jegyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Igazi pénzeső zúdulhat Magyarországra az Európai Beruházási Banktól
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 17:30
Az Európai Beruházási Bank tavaly is nyújtott 759 millió eurónyi hitelt Magyarországnak, ám az idei évtől jelentős bővülésre számítanak.
Makro / Külgazdaság Kiszivárgott egy újabb brüsszeli terv az energiaválság ellen
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 16:55
Az Európai Bizottság egy új szabályozási csomaggal csökkentené a megújuló energiát terhelő adókat, rugalmasabbá tenné a villamosenergia-rendszert, és felgyorsítaná az okosmérők bevezetését.  
Makro / Külgazdaság Így néz ki a kormány célkeresztjébe került bizalmi vagyonkezelői piac
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 15:15
Amióta Kármán András pénzügyminiszter a május 12-ei parlamenti meghallgatásán arról beszélt, hogy megszüntetik a bizalmi vagyonkezeléshez indokolatlanul kapcsolódó kedvezményeket, a figyelem középpontjába kerültek idehaza a bizalmi vagyonkezelők.
Makro / Külgazdaság Vihar előtti csend, vagy megnyugodhatnak az autósok?
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 14:10
Némi megnyugvást látni az olaj piacán, miután Donald Trump amerikai elnök a nyilatkozatai alapján megegyezésre törekszik Iránnal. Ugyanakkor továbbra is kicsi az esély a békemegállapodásra, ami miatt a feszültség kitarthat – számol be róla laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor Üzemanyagár-figyelője.
Makro / Külgazdaság Lezárult a felülvizsgálati kör, megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. június 6. 10:49
A Fitch Ratings is döntött Magyarország szuverén államadósság-besorolásáról a Moody's és a Standard & Poor's után.
Makro / Külgazdaság Kijev szerint Moszkva most valódi esélyt kapott a békére, Putyin viszont nem élt vele
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 19:32
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyinhoz intézett nyílt levele lehetőséget kínál Oroszország számára a háború befejezésére – erről beszélt pénteken Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a nyugat-ukrajnai Vinnicjában tartott sajtótájékoztatón. A tárcavezető szerint a levél egyértelműen jelzi Ukrajna békeszándékát, és reális diplomáciai javaslatokat tartalmaz a konfliktus lezárására. Putyin úgy reagált, nem látja okát a találkozónak.
Makro / Külgazdaság Ukrajna szerint orosz elektronikus zavarás térítette le a Romániában felrobbant tengeri drónt
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 15:55
Ukrajna haditengerészete szerint az a tengeri drón, amely péntek reggel felrobbant a romániai Konstanca kikötőváros közelében, orosz elektronikus hadviselés következtében tért le eredeti útvonaláról.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a pénteki kormányzati bejelentések – nézze csak!
Kollár Dóra | 2026. június 5. 12:17
Ezek voltak a kormányszóvivői sajtótájékoztató legfontosabb témái.
Makro / Külgazdaság A benzinesek örülhetnek, a dízelesek kevésbé szombattól
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 11:50
A piaci alapú tankolás olcsóbb lesz a benzinesek és drágább a dízeles autót üzemelteték számára.
Makro / Külgazdaság Külföldimunkaerő-stop lépett életbe
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 11:35
Sem filippínó, sem georgiai, sem örmény munkavállalaló nem jöhet egy ideig. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG