4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Fordulat a piacokon: nagyon elromlott a hangulat, ütik a forintot, esik az OTP – megkezdték önkormányzati adósságok törlesztését - buktak a biztosítók az autósokon - Nézze meg itt >>

Délután csúnyán lepofozták a forintot: az euró árfolyama két gyors lépésben 313 forint fölé került a bankközi piacon, így a magyar lett a leggyengébben teljesítő deviza az euróval szemben. Gyengül ugyan a román lej, a lengyel zloty, a török líra és a cseh korona is, a legtöbbet azonban a magyar deviza veszített a közös pénzzel szemben. A nemzetközi hangulat határozottan rossz, az orosz-ukrán konfliktus, a gazdasági szankciók, az orosz "ellenszankció" esélye nem tesz jót a feltörekvőknek, a magyar piacot terheli a devizahitelek rendezésével kapcsolatos banki terhek mértéke is. A délelőtti magyar állampapír-aukció sem sikerült valami fényesen.

És hogy mennyire rossz ma a befektetői hangulat? Elég csak ránézni a tőzsdékre. A gyenge vállalati jelentések miatt ugyanis az európai tőzsdék  gyengén teljesítenek; az eurózóna inflációs adata még a vártnál is alacsonyabb lett; a mostanában sok problémát okozó portugál nagybank, az Espirito Santo rekordveszteségről adott jelentést, óriási, 40 százalékos mínuszban is járt a papírja – ez persze az egész európai bankszektort elintézte mára.

Ma megszólalt Csányi Sándor is. A pénzintézeteknek akár 900 milliárd forintot is vissza kell fizetniük a hitelfelvevőknek az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatt - a bankvezér a Világgazdaságnak ezzel kapcsolatban azt mondta "A bankszektor tőkéjének legalább egyharmadát viszi el a kormány intézkedése, ami gazdasági szempontból súlyos károkat fog okozni". Az OTP vezetője szerint olyan tőkehiányok alakulhatnak majd ki, amelyeknek a pótlása nehezen lesz majd megvalósítható.

A Richter ma a vártnál gyengébb számokat közölt gyorsjelentésében, a gyógyszergyár idei árbevétele pedig a korábban vártnál is alacsonyabb lehet - ebben egyébként szintén komoly szerepe az orosz-ukrán konfliktusnak.

És hogy mi lett ebből pocsék hírdömpingből a tőzsdén? Nagyon úgy tűnik, egy méretes zakó van kialakulóban, főleg az OTP-nek és a Richternek.

A 900 milliárdos szám a bankok és a devizahitelek kapcsán egyébként ma a jegybank számításai alapján is előkerült. A jegybank előzetes számításai alapján az árfolyamrés semmissége, valamint az egyoldalú kamatemelések tisztességtelensége miatti visszatérítések összege várhatóan nem fogja meghaladni a 900 milliárd forintot a jegybank által kedden közzétett módszertani iránymutatás alkalmazásával sem – ezt mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank  alelnöke az MTI-nek szerdán.

Az Államadósság Kezelő Központ megkezdte az önkormányzatoktól idén átvállalt 403,6 milliárd forintnyi devizahitel mintegy egynegyedének, 107 milliárd forintnak az előtörlesztését. A Nemzetgazdasági Minisztérium arról tájékoztatta a Privátbankár.hu szerkesztőségét: a hitelek esedékesség előtti kifizetését az elmúlt hónapok kedvező forintpiaci folyamatai és az állampapírok lakossági értékesítésének együttes hatásai tették lehetővé. Százmilliárdokat törleszt tehát az állam az önkormányzatok helyett. A települések harmada viszont úgy gazdálkodott, hogy nem adósodott el, azaz semmit sem kellett átvállalni tőlük - ők viszont összesen 12,5 milliárd forint támogatásra pályázhatnak. Kérdés, hogy ez jól van-e így.

Végül egy friss statisztika a felügyelettől: a biztosítók tavaly 18,7 milliárd forintot vesztettek a kötelező felelősségbiztosításokon. Közel 150 ezerrel nőtt a szerződések száma egy év a alatt, 4 millió 168 ezerre. A bruttó díjbevétel 81 milliárd forint volt tavaly, ebből 63,3 milliárd forint jutott a károk fedezetére. Az autósok 126 ezerszer törték össze a kocsijukat, ezek után átlagosan 468 ezer forintot kellett a biztosítóknak kiköhögniük.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Nem abból a kőbányából érkezik a paksi beruházásra a több tonna kő, amire sokan gondolnak”
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 17:30
Magyar Péter miniszterelnök és két szakember tartott sajtótájékoztatót a paksi helyzettel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy a két beruházásról döntöttek a Duna vízszintjének megemelése érdekében.  
Makro / Külgazdaság Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Itt az előrejelzés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:46
Péntekre sem érkezik újabb nagykereskedelmi árváltozás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: újra apadásnak indult a Duna
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:02
Erről a kormányzati tájékoztatón beszélt.
Makro / Külgazdaság Új fejlemény az MNB-botrányban: dokumentumokat adtak át az ügyészségnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 15:02
Az előző jegybanki vezetés idején történt ügyben.
Makro / Külgazdaság Teljesen leálíltják Románia egyetlen atomerőművét a vízállás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 11:40
Túl alacsony a Duna, és a vízállás folyamatosan és jelentősen csökken. Románia jelentős, 2000 megawattot meghaladó áramimportra szorul a leállítás után az esti csúcsidőben.
Makro / Külgazdaság Nem tétlenkedett Krausz Ferenc: új vállalkozást alapított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 10:42
Az államhoz kerülnek a Nobel-díjas fizikushoz, Krausz Ferenchez köthető Élvonal Alapítvány közfeladatai és a hozzá tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) – mindeközben a tudós egy hónapja már létre is hozott egy új vállalkozást.
Makro / Külgazdaság Nagyot megy az autógyártás, de van egy magyar ágazat, ami ennél is meredekebben bővül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:59
A számítógép, perifériás egység gyártása 116 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az ipar összességében bővült éves alapon, de májushoz képest júniusban visszaesést mért a KSH.
Makro / Külgazdaság Dübörög az út- és vasútépítés, de az építőipar összességében így is visszaesett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:30
Kevesebb új építőipari szerződést is kötöttek, és az épületek építése is jelentősen csökkent. 
Makro / Külgazdaság A magyar gazdaságnak is jól jön a Sziget fesztivál: kiderült, mennyivel tehet hozzá a GDP-hez
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 07:29
Csak az adó- és járulékbefizetések 4,5 milliárd forintot tehetnek hozzá az államkasszához, az összes hozzájárulás ennél több mint kétszer magasabb.
Makro / Külgazdaság Egy iparág, amiben óriásit kellene fejlődnünk, de itt is Kína fújja a passzátszelet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 13. 05:43
Akár a Paks 2 beruházás sorsát is megpecsételheti a kormány energiafejlesztési programja, aminek egyik központi eleme a magyarországi elektromostároló-kapacitások megháromszorozása 2030-ra. Jelenleg ugyanis az ipari akkumulátorok hiánya jelenti az egyik legfontosabb akadályát annak, hogy a megújulóenergia-források által megtermelt villamos energia még Paks részleges kiesése esetén is stabil hálózatot biztosítson a lakosságnak és a vállalatoknak anélkül, hogy a súlyos milliárdokba kerülő importra kelljen támaszkodnia a hazai ellátásnak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG