Ha Maynek sikerül megállapodnia az európai vezetőkkel, ahhoz a parlamentben is támogatást kell szereznie és legalább 320 képviselő támogatására van szüksége. Ha a saját pártjából negyvenen is ellene szavaznak a javaslatnak, úgy a brit miniszterelnök már csak az ellenzék támogatásában bízhat – ez pedig szintén valószínűtlen, a Munkáspárt ugyanis világosan kifejezte, hogy szinte bármilyen verzióban ellenzi majd a megállapodást.
Még alku nélkül is jobb?
May elképzelése szerint az Egyesült Királyság szabadkereskedelmi egyezményt írna alá az Európai Unióval, amely hidat alkotna az elvárások között – így egyszerre lehetne gördülékeny kereskedelmi kapcsolatokat kialakítani, miközben tiszteletben tartanák a 2016-os referendum eredményét. A kritikák szerint azonban a mostani tervezet még mindig túl szoros kapcsolatot vizionál az EU és az Egyesült Királyság között.
Egyik legnagyobb partnerét űzheti el May, ha nem köt megállapodást az EU-val A japán vállalatok szerepe megkérdőjelezhetetlen a brit gazdaságban, egy keményvonalas Brexittel azonban ők is távoznának. További részletek >>> |
A kormányfő tervei szerint szoros együttműködés maradna a termékek és élelmiszerek kereskedelmében, de a szolgáltatói szektorban már különböznének a nézetek. Ezen felül a britek eltávolodnának a mezőgazdálkodással, halászattal és bevándorlási politikával kapcsolatos irányelvektől is. Az EU most is elzárkózik a jelenlegi tervektől, mivel álláspontjuk szerint a termékek és szolgáltatások piaca elválaszthatatlan. Megállapodás nélkül a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere lép életbe.
Baker nyilatkozatában hozzátette: ha az EU részéről ilyen hátrányos helyzetbe kerülne a brit gazdaság, akkor érdemesebb akár megállapodás nélkül is kilépni – ez rossz alkunál és alku nélkül is jobb kiszállni, nem kellene ettől félni – tette hozzá.