2p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nem biztos, hogy kell majd második fordulót tartani.

Szerbiában vasárnap hét órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek, ezzel megkezdődött az elnökválasztás a nyugat-balkáni országban. A 6,7 millió szavazójoggal rendelkező szerb állampolgár tizenegy jelölt közül választhat.

Vucic szinte biztos?

A közvélemény-kutatások eredményei alapján a legtöbb szavazatra Aleksandar Vucic jelenlegi kormányfő, a kormánypárti koalíció jelöltje számíthat. A valódi kérdés az, hogy meg tudja-e szerezni a voksok több mint felét, és így már az első körben győzni tud-e.

Amennyiben egyik jelöltnek sem sikerül megszereznie a szavazatok ötven százalékánál eggyel több voksot, akkor 15 napon belül meg kell szervezni a második választási kört, amelyben az a két jelölt méreti meg magát, aki a legtöbb szavazatot kapta.

Ki lesz a kihívó?

A felmérések szerint Aleksandar Vucic testhosszal megelőzi a többi jelöltet, azok ugyanis meg sem közelíthetik az 50 százalékos támogatottságot. A második helyre feltételezhetően Sasa Jankovic volt ombudsman, vagy Vuk Jeremic volt külügyminiszter, az ENSZ Közgyűlésének egykori elnöke számíthat. A következő helyre pedig a várakozások szerint Ljubisa Preletacevic Beli kerülhet, aki a szerb politikai rendszer visszásságaira kívánt rámutatni, amikor viccpártja támogatásával beszállt az elnöki székért vívott harcba.

A szerb elnökválasztáson induló Bosko Obradovic nacionalista képviselő kampányplakátja alatt megy el egy nő Belgrádban. (MTI/EPA/Koca Sulejmanovic)

A választópolgárok 20 óráig adhatják le voksaikat, az első, nem hivatalos eredmények 22 óra körül várhatók, a végleges eredményeket pedig az urnazárást követően 96 órán belül közlik. Szerbia területén összesen 8253 helyen, Koszovóban 90, míg a világ más országaiban 53 helyen lehet szavazni.

Tomislav Nikolic hivatalban lévő köztársasági elnök mandátuma május 31-én jár le, a mostani választást megnyerő jelölt így leghamarabb június elsején teheti le államfői esküjét. Tomislav Nikolic korábban kijelentette: amint letelik elnöki mandátuma, benyújtja nyugdíjaztatási kérelmét, a politikai életből azonban nem vonul ki.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
Makro / Külgazdaság Tovább várakozik a kormány, már csak Magyarország vár az EU-s hitelre
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:15
A cseh és a francia SAFE-igényléseket elfogadták.
Makro / Külgazdaság Döntöttek Brüsszelben: ezekre a célokra csoportosítanak át eurómilliárdokat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:04
Az Európai Bizottság és a tagállamok a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló kohéziós alapból 34,6 milliárd eurót csoportosítottak át az Európai Unió más stratégiai prioritásaira – közölte az uniós bizottság szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezen múlhat a választás? Megjött az utolsó látlelet a magyar lakosság és a vállalatok hangulatáról
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 15:08
Közzétette az április 12-i választások előtti utolsó, a magyar lakosság és a vállalatok gazdasági hangulatát tükröző felmérését a GKI Gazdaságkutató Zrt. A cég márciusi konjunktúraindexe 0,4 százalékponttal csökkent, azonban a lakossági és az üzleti bizalom ellentétes pályán halad. Ami biztos, hogy hurráoptimizmusról egyik esetben sincs szó.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta: kemény lépésre készül a kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 13:52
Itt a legújabb kormánydöntés.
Makro / Külgazdaság Kínai banki központot hozna Magyarországra Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:41
A kínai Eximbank kész regionális központot létrehozni Magyarországon, valamint továbbra is támogatni fogja a kínai vállalatok beruházásainak idehozását, amiből hazánk már eddig is rendkívül sokat profitált, közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Makro / Külgazdaság Jaksity György: Az állami támogatás egy kábítószer, minél többet használja valaki, annál életképtelenebbé válik
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. március 25. 05:44
A Concorde Értékpapír Zrt. közgazdász alapítója, elnöke a március 24-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 94. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Katar behúzta a kéziféket: felfüggeszti egyes LNG-szerződéseit
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:59
A katari állami energiavállalat, a QatarEnergy vis maiorra hivatkozva felfüggeszti egyes hosszú távú cseppfolyósított földgáz-szállítási szerződéseit több európai és ázsiai partnerrel, miután iráni rakétatámadás súlyos károkat okozott létesítményeiben.
Makro / Külgazdaság A kínai cégek tovább növelnék európai beruházásaikat
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:05
Az Európában működő kínai vállalatok többsége a következő három évben növelni tervezi beruházásait az Európai Unióban az egyre szigorúbb szabályozási környezet és a növekvő politikai bizonytalanság ellenére is, a Kína-EU Kereskedelmi Kamara, a China Economic Information Service sanghaji központja és a Hszinhua hírügynökség európai irodája mintegy száz Európában működő kínai vállalat bevonásával készített tanulmánya alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG