2p
Szeptember után októberben is csalódást keltő adat érkezett a magyar iparról - könnyen lehet, hogy a munkaerőhiány már komolyan gátolja a termelést.

2016 októberében az ipari termelés volumene 2,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az előző hónaphoz viszonyítva csak 2 százalékkal nőtt a termelés. A termelés az év első tíz hónapjában 1,1%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Az októberi ipari termelés messze alulmúlta az elemzői várakozásokat (már két egymást követő hónapban). Az ING pesszimista várakozásánál is nagyobb volt az ipari termelés volumenének csökkenése - írja gyorskommentárjában Virovácz Péter szenior makroelemző. A mindössze 2 százalékos havi szintű bővülés még mindig kedvezőbb, mint az előző hónapban látott szignifikáns zsugorodás. A csalódást keltő teljesítményt részben magyarázhatja a német ipar gyengélkedése is a szakértő szerint.

Elértük a kapacitások határát?

A KSH még csak előzetes adatokat közölt, így nem látunk be a függöny mögé, azonban feltételezhető, hogy a legnagyobb súllyal bíró autógyártás és a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok hoztak ismét a vártnál rosszabb eredményt - írja Virovácz Péter.

A kibontakozó negatív trend annak fényében különösen érdekes, hogy a beszerzési menedzser index emelkedő trendet mutat (vagyis javuló teljesítményt sejtet), és a rendelésállomány volumene is magasabb, mint egy évvel korábban. A gyengébb teljesítmény mögött vélhetően nem csak a német ipar, de a hazai kapacitáskorlátok elérése is szerepet játszhat.

Ez az év már elment?

Előre tekintve, már csak egy erős novemberben reménykedhetünk, hiszen a hírek szerint decemberben az Audi már megkezdi az átállást a kétműszakos termelésre, vagyis ott nem számíthatunk a teljesítmény felfutására. Ennek fényében az éves átlagos 1,5 százalékos ipari termelésbővülés is nehezen lesz elérhető az ING makroelemzője szerint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
Makro / Külgazdaság A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG