3p

Alapvető szabály az amerikai elnökválasztások történetében, hogy ha jól muzsikál az amerikai gazdaság, akkor a szavazók többsége nem akarja leváltani a hatalomban lévő elnököt. Jött egy jóslat erről.

Az Egyesült Államok gazdasága várhatóan elkerüli a recessziót a következő 12 hónapban - legalábbis erre jutott a National Association of Business Economics (NABE) közgazdász szakmai szervezet felmérése.

Nagy kérdés a kamat alakulása. Fotó: Fed
Nagy kérdés a kamat alakulása. Fotó: Fed

Ebből az derül ki, hogy a gazdasági szakemberek egyre nagyobb része látja valószínűnek ezt a forgatókönyvet. A legfrissebb felmérésben megkérdezettek 91 százaléka szerint kevesebb mint 50 százalék az esély a gazdaság zsugorodásának. Ez jelentős növekedés az ezt megelőző, októberi felméréshez képest, amikor ezt a választ a válaszadók 79 százaléka karikázta be.

Inkább derűlátóak

Még érdekesebb, hogy egy évvel ezelőtt egyértelmű többsége volt annak az álláspontnak, miszerint jön a recesszió. Akkor arra számítottak a közgazdászok, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed magas alapkamata megdrágítja a hitelköltségeket, ami nadrágszíjmeghúzásra kényszeríti a vállalatokat - idézte a Reuters a felmérés eredményeit. 

A mostani optimizmust alátámasztják a makrogazdasági adatok. A fogyasztói bizalmi index január közepén két és fél éves csúcsra nőtt. Az infláció gyorsabban csökkent a vártnál. A foglalkoztatás ugyan hűl, de szó sincs arról, hogy cégek tevékenységének visszafogása miatt elbocsátási hullámtól kellene tartani. A NABE vizsgálatában megszólalók azt várják, hogy a vállalatok értékesítése és profitrátája növekedni fog 2024-ben. Az ellátási láncokkal és a munkaerőhiánnyal kapcsolatos gondok enyhülni fognak. Ez is az infláció lassulása mellett szól.

A válaszadók 63 százaléka nem számít nyersanyaghiányra. Erre a kérdésre három hónappal ezelőtt még csak 46 százalékuk adta ezt a választ. A munkaerőhiányra adott válaszok ugyanezt a változást tükrözik (51 és 38 százalék) a két felmérés összehasonlításában. Mindkét friss adat a legjobbak között van a koronavírus-járvány kitörése óta.

Kamatgondok

A tartósan magas kamat jelenti az előrejelzés legnagyobb kockázatát, míg a költségek csökkenése erősíti a várakozás teljesülésének esélyét. A Fed kommunikációja szerint akkor mérséklik az 5,25-5,5 százalékos sávban lévő alapkamatot, ha tovább csökken az infláció.

Anthony Scaramucci, aki Donald Trump elnöksége idején viharos karriert futott be a Fehér Házban, azt mondta a napokban a Times Radiónak adott interjújában, hogy Joe Biden laposra fogja verni volt főnökét az elnökválasztáson.

Ezt két érvvel támasztotta alá: Trump szavazóbázisa nem nőtt 2020 óta, amikor egyszer már kikapott, és a gazdaság várhatóan jó erőben lesz a szavazás idején. Utóbbi mindig a regnáló elnök legnagyobb ütőkártyája.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bemondta az S&P, hogy mi a legvalószínűbb forgatókönyv Grönlanddal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:10
Megerősítette Dánia hosszú és rövid lejáratú hazai és külső szuverén kötelezettségeinek lehetséges legjobb, „AAA/A-1 plusz” szintű besorolásait az S&P Global Ratings, ami mellé továbbra is stabil kilátást mellékelt. A nemzetközi hitelminősítő indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti.
Makro / Külgazdaság Pontosan kiszámolták, ki mennyire jár jól a rezsistoppal
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 20:10
A gázzal fűtők, és az egyedül élő előrefizetős mérőórások lehetnek a rezsistop nyertesei. Az elemzés alapján utóbbiaknak érdemes nyilatkozni arról, hogy a villanyszámlára kérik a jóváírást.
Makro / Külgazdaság Osztogat vagy fosztogat a kormány? Jégkockaként olvadt el a GDP-növekedés – Ez Viszont Privát Extra
Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2026. február 6. 18:41
Különleges adással érkezik a héten az Ez Viszont Privát. Gyükeri Mercédesszel és Tóth Leventével beszélget a gazdaság és közélet aktuális témáiról Herman Bernadett főmunkatársunk. 
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy milyen árakon tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:53
Nem lesz árváltozás. 
Makro / Külgazdaság Már Kínával üzletel leginkább Németország
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:55
Nőtt Németország kivitele és behozatala is decemberben, novemberhez viszonyítva – közölte a Destatis német szövetségi statisztikai hivatal. A teljesítmény az elemzőket is meglepte, akik kisebb mértékű bővülésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Borús számok: csak árnyéka régi önmagának a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:30
Egy havi növekedés összejött az év végére, de 2025-ben is mínuszos volt a magyar ipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB, de üzent az inflációról
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:59
A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak.
Makro / Külgazdaság Hideg zuhany év végén: visszaesett a bolti forgalom Európában
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:41
Havi összevetésben az elemzők által vártnál nagyobb mértékben csökkent a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben decemberben, míg éves szinten a vártnál lassabb növekedést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság 300 milliárdot várt a kormány, 92 lett eddig belőle
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 13:12
Nem jöttek be az önkéntes nyugdíjpénztári pénzek lakáscélú felhasználásával kapcsolatos várakozások.
Makro / Külgazdaság Hivatalosan is épül Paks II
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 12:56
Elindul az igazi kivitelezés, Szijjártó Péternek néhány év múlva igaza lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG