
Mint ismeretes, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium április 1-jei hatállyal módosított díjrendelete értelmében a D4-es kategóriába tartozó járművek után úthasználati díjat kell fizetni a főutak egy meghatározott részén. Az intézkedés hatásainak vizsgálatára a Magyar Közút Kht. a változások hatályba lépésével egy időben forgalomszámláláson alapuló vizsgálatot indított. Eddig 13 díjas főútszakasz forgalomszámlálási adatainak feldolgozása fejeződött be.
A rendelkezésre álló eredmények alapján a közlemény szerint megállapítható, hogy a díjasítás általában nem eredményezett jelentős forgalom-átrendeződést. A vizsgált útszakaszok közül különleges helyzetben van a 43. számú főút Szeged és Makó közötti szakasza, ahol Románia EU csatlakozása miatt a nehézgépjárművek forgalma jelentős mértékben megnőtt. Ezt a szakaszt figyelmen kívül hagyva a vizsgált utak teherjármű-forgalma 2007-ben a 2006. évivel megegyezik - áll a közleményben.
A részletes elemzés szerint egyes útszakaszokon mintegy 10 százalékkal csökkent a forgalom, ugyanakkor más szakaszokon hasonló mértékben nőtt. Ez utóbbira példa a szolnoki Tisza-híd, ahol nincs fizikai lehetőség a díjas szakasz elkerülésére.
A díjas főútszakaszokkal párhuzamos mellékutak közül eddig hat helyszínre vonatkozóan állnak rendelkezésre feldolgozott forgalomszámlálásai adatok. Ezek alapján megállapítható, hogy a párhuzamos mellékutakon a nehéz forgalom eddig mintegy 2,6 százalékkal növekedett, ami a korábbi évek forgalomnövekedési mértéke szerint alakult - közölte a Magyar Közút Kht.
Lejárt az autópálya-matricák ideje
Ezer kilométernyi gyorsforgalmi úthálózat lesz év végére
Már látható a közutak felmatricázásának eredménye
MTI