3p

Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén uniós szintű intézkedések meghozatalát szorgalmazta a nemek közötti egyenlőség előmozdítására, a nemi alapú erőszakkal, az egészségügyi ellátással, és a munkavállalással kapcsolatos kérdések kezelésére, valamint a biztonságos és legális abortuszhoz való jog felvételét az Európai Unió Alapjogi Chartájába.

A 310 szavazattal, 222 ellenében és 68 tartózkodás mellett elfogadott jelentésében az uniós parlament felszólította az Európai Bizottságot, hogy terjesszen elő stratégiát a nemi esélyegyenlőség előmozdítására a 2026-2030 közötti időszakra vonatkozóan.

Az EP-képviselők azt szeretnék, ha az uniós bizottság javaslatot terjesztene elő a nemi alapú erőszaknak a különösen súlyos, határokon átnyúló dimenzióval rendelkező bűncselekményként való besorolására. Véleményük szerint emellett el kell ismerni a nőgyilkosságot, azaz a nőknek vagy lányoknak a nemük miatt történő meggyilkolását különálló bűncselekményként, valamint el kell készíteni a nemrég elfogadott, a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről szóló jogszabály végrehajtásához szükséges iránymutatásokat.

Az EP azt kéri, hogy az uniós bizottság terjesszen elő javaslatot az EU jogszabályokban a nemi erőszak bűncselekményének a beleegyezés hiányán alapuló harmonizált fogalommeghatározására.

Továbbá sürgették a tagállamokat, amelyek még nem ratifikálták a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló Isztambuli Egyezményt, hogy tegyék meg ezt.

Az egészségügyi ellátás tekintetében az EP-képviselők egyebek mellett azt követelik, hogy az EU biztosítsa a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő egészségügyi ellátáshoz való egyetemes hozzáférést. Szüntesse meg a nemek közötti egészségügyi egyenlőtlenségeket a nemekhez kötődő egészségügyi szükségletek és kockázatok kezelésével, különös figyelmet fordítva a nőket aránytalanul érintő betegségekre.

Igen sok mindenről döntöttek
Igen sok mindenről döntöttek
Fotó: Európai Parlament

Az EP azt szeretné, ha az EU átfogó és kötelező erejű jogi keretet hozna létre a szexuális és reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz való teljes és egyenlő hozzáférés biztosítására, és felszólított a nemek közötti egyenlőséget figyelembe vevő mentális egészségügyi ellátáshoz való egyetemes hozzáférés bevezetésére.

Az EP felkérte az Európai Bizottságot, hogy támogassa a nők munkaerőpiaci integrációját, és hozzon intézkedéseket a foglalkoztatás területén tapasztalt különbségek, köztük a nemek közötti bér- és nyugdíjkülönbségek csökkentése érdekében.

Az EP-képviselők emellett követelik a megfelelő minimálbérről, a bérek átláthatóságáról, a nők igazgatósági tagságáról, valamint a szülők és gondozók vonatkozásában a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló uniós irányelvek időben történő végrehajtását.

Az EP-képviselők sürgetik továbbá, hogy az EU erősítse meg a demokratikus visszacsúszás, valamint a nők és szexuális kisebbségekhez tartozók jogai elleni támadások kezelésére szolgáló mechanizmusokat. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Készenlétben Japán: közeleg a giga földrengés?
Kormos Olga | 2025. december 14. 17:44
A hétfői 7,5-ös erősségű földrengés után újabb komoly, 6,9-es rengés rázta meg Japán északkeleti részét, a hatóságok ismét egy jövőbeli megarengés lehetőségére figyelmeztetnek.
Nemzetközi Moszkva gyakorlatilag lesöpörte az asztalról a béketervet
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 17:23
„Elfogadhatatlan rendelkezésekről” beszélt a Kreml szóvivője, aki nem vár semmi jót az ukránok és az európaiak egyeztetéseitől.
Nemzetközi Ki nem találná, miért vonultak ki tüntetni egy orosz városban
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 16:46
A jeges idő ellenére is utcára mentek.
Nemzetközi Európa együttérez Ausztráliával – a magyar kormány egyelőre hallgat
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 16:14
Macrontól Vucicig, Zelenszkijtől Babisig jöttek az üzenetek az ausztrál terrortámadásról. Magyarország egyelőre hallgat.
Nemzetközi Veszélyben Trump békéje Gázában is – a Hamász zokon vette parancsnokának halálát
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:41
A Hamász szerint a szombat izraeli csapás az egész tűzszüneti megállapodást veszélyezteti, Trumptól kérnek segítséget.
Nemzetközi Az amerikai rendőrök őrizetbe vettek valakit – megvan a Rhode Island-i lövöldöző?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 14:32
Megvan a tettes?
Nemzetközi Itt egy újabb orosz győzelmi jelentés
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 14:14
Folytatódik az orosz előretörés az orosz védelmi minisztérium szerint.
Nemzetközi Elképesztő felvétel: így vette el egy bátor civil az egyik ausztrál merénylő fegyverét
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 13:41
Hihetetlen képsorok az ausztrál terrortámadásról.
Nemzetközi Hatalmas bejelentést tett Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 13:18
Közölte, hogy hajlandó lemondani egyik legfontosabb céljáról Ukrajna a béke érdekében.
Nemzetközi Ausztrál lövöldözés: legalább 12 halott, bombákat is keresnek
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:52
Terrortámadásnak minősítették az esetet az ausztrál hatóságok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG