2p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság 4,5 millió euróval támogatja 324 ukrán kutató akadémiai projektjeit, az EURIZON ösztöndíjprogram keretében - közölte csütörtökön a brüsszeli testület

A támogatottak valamennyi tudományterületen végeznek majd kutatásokat, az európai tudományos hálózatokkal együttműködve.

"Oroszország ukrajnai inváziója mindennapos kihívások elé állította a kutatókat. A létfontosságú infrastruktúrát érő támadások állandó fenyegetése, valamint az utazások lehetetlenné válása és az állami finanszírozás csökkentése akadályozta a kutatás előrehaladását" - olvasható a bizottság sajtóközleményében.

El se tudjuk képzelni, hogy lehet így kutatni. Mentők dolgoznak egy rakétacsapás helyszínén az ukrajnai Csernyihiv városában, 2024. április 17-én.
El se tudjuk képzelni, hogy lehet így kutatni. Mentők dolgoznak egy rakétacsapás helyszínén az ukrajnai Csernyihiv városában, 2024. április 17-én.
Fotó: EPA / Ukrán Állami Készenléti Szolgálat

Az EU brüsszeli végrehajtó testülete szerint az ösztöndíjprogram lehetőséget biztosít a kutatóknak projektjeik újraindítására, a nemzetközi partnerekkel történő kapcsolatfelvételre és kutatásaik kiterjesztésére.

Megkönnyíti emellett számukra "a stressz csökkentését, a családi nehézségek megoldását, a külföldi egyetemi könyvtárakhoz való hozzáférést, az informatikai szakemberek finanszírozását, valamint az államigazgatásban tapasztalható trendek és legjobb gyakorlatok feltárását".

Az EU által finanszírozott EURIZON program 2023 áprilisában indította el ösztöndíjprogramját az ukrán kutatók számára. A cél az volt, hogy 6 vagy 12 hónapos, rövid távú ösztöndíjakat kínáljanak a veszélyeztetett helyzetben lévő kutatóknak. Az ösztöndíjprogram az európai kutatási infrastruktúrákkal együttműködésben végzett kutatási projekteket finanszírozza.

A projekt kezdetben legfeljebb 70 pályázat beérkezésével számolt, és arra számított, hogy 1,5 millió eurós költségvetéssel mintegy 22 kutatócsoportot, összesen körülbelül 90 kutatót támogathat. A felhívás 2023 májusában zárult le, és 786 pályázat érkezett be rá, amelyek közül 730 volt támogatható. A nagy kereslet kielégítése érdekében a bizottság januárban úgy döntött, hogy az eredetileg elkülönített költségvetést megháromszorozza, 4,5 millió euróra emeli, és így 65 projektet támogat 324 ukrán kutató részvételével.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ezért mondott le az ukrán kormányfő
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 19:45
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden bejelentette, hogy benyújtotta lemondólevelét az ország ezen a héten várható – háború kezdete óta legnagyobb – kormányzati átalakításának részeként.
Nemzetközi A lengyelek jobban élnek? Meglepő dolgokat láttunk a Balti-tenger parti városban
Wéber Balázs | 2025. július 15. 18:51
Gdanskban a szállás meglepően olcsó, az étkezés viszont meglepően drága. Néha váratlanul leszakad az ég, de amúgy szinte minden a legnagyobb rendben van. A Nagyító ezúttal a Balti-tenger partjáról jelentkezik.
Nemzetközi Trumpnak itt sikerült kereskedelmi megállapodást kötnie
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:40
Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Indonéziával kereskedelmi megállapodást kötött, amely a legújabb paktum a hatalmas amerikai kereskedelmi hiány csökkentésére.
Nemzetközi Hét európai ország kész fizetni az amerikai fegyverekért Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:10
Több európai ország jelezte, hogy kész hozzájárulni Ukrajna amerikai fegyverekkel történő ellátásához a Donald Trump által bejelentett új kezdeményezés keretében, noha a konkrét megállapodásokat még nem véglegesítették.
Nemzetközi Jeff Bezos meg akarja vásárolni a Vogue-t a feleségének?
Elek Lenke | 2025. július 15. 16:40
A pletykák szerint Jeff Bezos nászajándékként kívánja megvásárolni a Vogue-ot új feleségének. Talán ez is közrejátszott abban, hogy Anna Wintour váratlanul felállt 37 év után a lap főszerkesztői székéből? A világlapok egyelőre feltételes módban fogalmaznak, de már az a tény, hogy a múltkori Vogue címlapján Bezos felesége, Lauren Sanchez menyasszonyi ruhában szerepelt, alapot adhatott a spekulációra.
Nemzetközi Február óta a legmagasabbra emelkedett az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:55
Mindazonáltal az elemzők által várttal összhangban gyorsult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme júniusban.
Nemzetközi Elkezdődött a palesztinai megszállás megszüntetését célzó nemzetközi konferencia
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:29
A Hágai Csoport politikai, gazdasági és jogi intézkedésekről kíván megállapodni Izrael és Palesztina „sorsdöntő óráiában” a kolumbiai Bogotában.
Nemzetközi Legalább ekkora vámot fizetünk majd Trumpnak – a svéd pénzügyminiszter szerint
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 14:55
A 10 százalékos vámszint a legjobb, amit az Európai Unió az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során elérhet – mondta Elisabeth Svantesson kedden.
Nemzetközi Trump megbombáztatná Moszkvát és Szentpétervárt is?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:36
Úgy tűnik, tényleg nagyon megbántotta Putyin az amerikai elnököt.
Nemzetközi Megjött az orosz válasz Trump ultimátumára
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:11
Dmitrij Medvegyevet nem hozzák lázba a teátrális gesztusok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG