2p

Georgia elnöke — aki dacol saját kormányával és nem akar hivatalából távozni — hétfőn az európai országokhoz fordult, hogy szálljanak szembe az ország feletti ellenőrzés átvételére irányuló orosz kísérlettel.

Szalome Zurabisvili elnök a tüntetők és a rendőrség közötti összecsapások negyedik éjszakája után fordult az európai országokhoz, miután a kormányzó Grúz Álom párt a múlt héten bejelentette, hogy felfüggeszti az Európai Unióhoz való csatlakozásról szóló tárgyalásokat. A kritikusok ezt az orosz befolyás miatti — a nyugatbarát politikákról Moszkva felé való — elmozdulás megerősítésének tekintették, amit a kormánypárt tagad — jelentette a Reuters.

„Azt akarjuk, hogy európai jövőnk visszatérjen hozzánk” – mondta a France Inter rádiónak Zurabisvili, aki személyesen tüntetett a rohamrendőrökkel szemben. Ez egy egész ország lázadása — tette hozzá.

Szalome Zurabisvili kitartó természet
Szalome Zurabisvili kitartó természet
Fotó: X/Szalome Zurabisvili

A főleg ceremoniális jogkörrel rendelkező Zurabisvili kijelentette, hogy Oroszország, amely már háborúban áll Ukrajnában, „hibrid stratégiát” folytat Grúzia és más országok, például Moldova, valamint a NATO és az EU-tag Románia ellen.

„Nagyon nagy szükség van egy nagyon világos erkölcsi és politikai támogatásra” Európából — mondta a 72 éves elnök, aki grúz szülők gyermekeként Franciaországban született, és egykor Franciaország grúziai nagyköveteként szolgált.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője tagadta, hogy Oroszország beavatkozna a grúziai helyzetbe és a helyzetet a 2014-es ukrajnai majdanhoz hasonlította.

Szűnni nem akaró tüntetések

Vasárnap este több ezer tüntető gyűlt ismét össze a fővárosban, Tbilisziben, és néhányan tűzijátékkal lőttek a rendőrökre, akik vízágyúval és könnygázzal válaszoltak. A georgiai belügyminisztérium szerint 21 rendőr sérült meg az éjszakai tüntetésben, és összesen 113-an a zavargások kezdete óta. Az elmúlt napokban több tüntető is megsérült, az Egyesült Államok pedig elítélte a túlzott rendőri erő alkalmazását.

Georgia állami ombudsmanja szerint a tiltakozó gyűléseken letartóztatott 156 ember közül 124-en panaszkodtak, hogy a rendőrség erőszakot alkalmazott ellenük, és ezt „nagyon nyugtalanító számnak” nevezte.

Zurab Japaridzét, a Koalíció a Változásért ellenzéki mozgalom vezetőjét a rendőrség rövid időre őrizetbe vette, de később a közösségi médiában közzétette, hogy szabadon engedték.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ukrajna belemenne a 30 napos fegyverszünetbe
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 19:49
Moszkvának kell mondania valamit.
Nemzetközi Bombagól vagy öngól? Újabb fájdalmas csapást vitt be Kijev Oroszország szívében
Wéber Balázs | 2025. március 11. 19:06
Miközben Szaúd-Arábiában magas szintű tárgyalások kezdődtek az Egyesült Államok és Ukrajna között egy esetleges tűzszünetről, az ukrán hadsereg a háború legsúlyosabb dróntámadását hajtotta végre Moszkva és környéke ellen. Az időzítés nyilván nem véletlen – de mi volt Kijev célja, és eléri-e azt? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi Végleg kizárták! Călin Georgescu lemarad az elnökválasztásról
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 18:52
Az alkotmánybíróság elutasította Călin Georgescu fellebbezését, így véglegesen kizárták a 2025-ös romániai elnökválasztásból. Jogorvoslatra már nincs lehetőség.
Nemzetközi Vlagyimir Putyin nem enged, így ügyeskedik a feltételekkel
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 17:32
Putyin kész folytatni a háborút, ha követelései nem teljesülnek.
Nemzetközi Saját csapdájába eshet Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 16:53
Trump vámintézkedései fokozzák a gazdasági bizonytalanságot, visszafogva a fogyasztói kiadásokat és vállalati beruházásokat. Nem ez volt az ígéret.
Nemzetközi Mivel okozza a legnagyobb fájdalmat Trump Ukrajnának?
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 15:41
Mi tűnik az EU hosszú távú biztonsága szempontjából a legjobb megoldásnak, illetve Donald Trump mely lépése fájt leginkább Ukrajnának?
Nemzetközi Már több, mint 3 milliárd forintnál tart az Oszakai Pavilon megvalósítása
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 15:21
Februárban bemutatták az Oszakai Pavilon terveit. A valóságban pedig a NER közkedvelt takarítóbirodalma, a B+N Referencia Zrt. végezheti el a létesítménygazdálkodási feladatokat a Japánban rendezendő világkiállításon a magyar pavilonban.
Nemzetközi Donald Trump elmondta, hogy milyen autót vesz
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 14:54
Ismét szövetségese segítségére sietett.
Nemzetközi Könyörtelen bosszúra szólították fel Vlagyimir Putyint: rettegett rakétát indítanának Ukrajna ellen
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 13:57
Az ukrán hadsereg kedden hajnalban 91 drónnal támadta Moszkvát.
Nemzetközi Az „utolsó dolog”, amire Amerikának szüksége van, az egy boszniai válság – megszólalt Marco Rubio
Privátbankár.hu | 2025. március 11. 13:31
Ezzel közvete a magyar kormányt is visszafogottságra intette az amerikai külügyminiszter?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG