4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Engedélyezte a londoni felsőbíróság, hogy Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója fellebbezést nyújthasson be az amerikai kiadatását lehetővé tévő legutóbbi bírósági végzés ellen.

A hétfőn kihirdetett végzés alapján Assange-nak több hónap áll rendelkezésére a fellebbezési kérelem összeállítására és benyújtására, adta hírül az MTI. Elutasító végzés esetén Julian Assange-t a brit hatóságok akár ezen a héten átadhatták volna az Egyesült Államoknak.

Háborús bűnöket leplezett le portálja, mégis hosszú évek óta börtönben van Assange
Háborús bűnöket leplezett le portálja, mégis hosszú évek óta börtönben van Assange
Fotó: Fotó: Courage to Resist

Az 53 éves, ausztrál állampolgárságú Julian Assange portálja becslések szerint csaknem félmillió titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és a korábbi években ezek jelentős részét átadta médiapartnereinek.

A Wikileaks által nyilvánosságra hozott titkos dokumentumok többek között azokat a háborús bűnöket és emberi jogsértéseket leplezték le, amelyeket az amerikai csapatok az afganisztáni és az iraki háború idején elkövettek.

Három évvel ezelőtt a londoni központi büntetőbíróság megtiltotta Assange amerikai kiadatását, elsősorban olyan szakvéleményekre hivatkozva, amelyek szerint Assange depressziós, a jövőjétől rettegő ember, és nem garantálható, hogy amerikai kiadatása után nem vet véget életének.

Az Egyesült Államok fellebbezést nyújtott be a tilalmi végzés ellen, azzal az érvvel, hogy Assange-nak nincsenek olyan mentális problémái, amelyek megakadályoznák kiadatását.

A londoni felsőbíróság 2022 decemberében helyt adott az amerikai fellebbezésnek, megsemmisítve a kiadatás tilalmáról szóló büntetőbírósági döntést.

Assange ügyvédei ugyanehhez a bírósághoz nyújtottak be keresetet azzal a kéréssel, hogy az eljáró bírói tanács engedélyezze a kiadatás tilalmát megsemmisítő bírósági döntés megfellebbezését és a végzés felülvizsgálatát célzó újabb eljárás megindítását.

Rövid hétfői végzésében a londoni felsőbíróság eljáró tanácsa helyt adott a kérésnek, kimondva, hogy Assange-nak jogalapja van az újabb fellebbezés benyújtásához.

Ennek előzményeként a londoni bírói testület március végén köztes állásfoglalást adott ki, amelyben kérte az amerikai igazságügyi hatóságokat, hogy terjesszenek be különböző jogi biztosítékokat, amelyek alapján megítélhető, hogy Julian Assange a 2003-ban kelt brit kiadatási törvény alapján átadható-e az Egyesült Államoknak.

A kért biztosítékok között szerepelt az is, hogy a WikiLeaks alapítóját Amerikában nem ítélik halálra.

A bíróság az áprilisi állásfoglalásban leszögezte: ha az igényelt jogi biztosítékokat nem kapja meg, akkor további elbírálás nélkül engedélyezni fogja a fellebbezést a kiadatást engedélyező korábbi döntés ellen.

Assange ügyvédi stábja azzal érvelt a hétfői döntés előtti meghallgatáson, hogy az Egyesült Államok az igényelt biztosítékokat nem adta meg. A londoni felsőbíróság a hétfői végzésben elfogadta ezt az álláspontot.

Az Egyesült Államok azzal az érvvel kéri a kiadatást, hogy az amerikai diplomáciai okmányok szerkesztetlen közzétételével Assange tudatosan sodort súlyos veszélybe olyan emberi jogi és ellenzéki aktivistákat, valamint újságírókat, akik elnyomó rezsimekről és terrorszervezetekről gyűjtöttek adatokat.

Assange-t korábban a svéd hatóságok is körözték szexuális bűncselekmények gyanújával, de a körözést végül visszavonták.

A svédországi kiadatás elől Ecuador londoni nagykövetségére menekült, ahol hét évet töltött diplomáciai menedék védelme alatt.

Öt éve azonban az ecuadori nagykövet engedélyével a Scotland Yard a diplomáciai képviselet épületében őrizetbe vette, és mivel az amerikai körözés változatlanul érvényben van, a WikiLeaks-alapítót azóta is vizsgálati fogságban tartják a londoni Belmarsh börtönben.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Donald Trump nagy bejelentést tett, miután tárgyalt a legnagyobb fegyvergyárakkal
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 10:00
A Fehér Házban tartott tanácskozáson többek között a Boeing, a Northrop Grumman, a Raytheon és a Lockheed Martin.
Nemzetközi Hatalmas támadást indítottak az izraeli vadászgépek
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 09:00
A támadáshoz 230 bombát dobtak le az izraeli vadászgépek.
Nemzetközi Újabb reakció érkezett az Európai Bizottságtól, de ennek most örülhet a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 18:50
Az EU-ban nem lehet fenyegetéseket intézni a tagállamok felé – erről az Európai Bizottság szóvivője beszélt.
Nemzetközi Donald Trump üzent Iránnak: csak a feltétel nélküli megadást fogadjuk el
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 16:15
Donald Trump amerikai elnök pénteken Irán „feltétel nélküli megadását” követelte egy héttel azután, hogy Izraellel közösen megindították a perzsa ország elleni rakétacsapásokat.
Nemzetközi Fontos tárgyalás előtt Trump, ami az iráni offenzíva jövőjéről is dönthet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:42
Donald Trump amerikai elnök a tervek szerint pénteken találkozik az Egyesült Államok védelmi miniszterével, Pete Hegseth-tel a Fehér Házban.
Nemzetközi Kerüljék el Magyarországot: ezt javasolja az ukránoknak a kijevi külügy
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:23
Magyarországon fennáll a tulajdon önkényes elrablásának kockázata, erre figyelmeztette az ukrán és európai üzleti szereplőket Ukrajna külügyminisztériuma. Az ukrán állampolgároknak azt javasolják, még tranzit esetén is keressenek kerülőutat.
Nemzetközi Már több mint ezer iráni civil vesztette életét a légicsapásokban – szárazföldi támadással is számol az iráni külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 11:55
Az eddigi legsúlyosabb légicsapások érték Teheránt csütörtök éjjel.
Nemzetközi Két országból indul pénteken mentesítő járat Budapestre
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 09:59
A külügyminisztérium megállapodott a FlyDubai légitársasággal, péntek este 166 fővel indulhat mentesítő járat Budapestre – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. Az egyiptomi üdülővárosból, Sarm es-Sejkből 70 ember jöhet haza.
Nemzetközi Korrigált a forint a dollárral szemben, de az euró drágább, mint tegnap
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 07:25
Erősödött a dollárral és a svájci frankkal szemben a forint, az euróhoz viszonyítva minimális gyengüléssel indult péntek reggel.
Nemzetközi Ukrán külügyminiszter: Túszul ejtettek hét ukrán pénzszállítót a magyar hatóságok
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 06:50
Két pénzszállító autót tartóztattak fel a magyar hatóságok, és túszul ejtették az ukrán állami bank hét dolgozóját – erről írt az ukrán külügyminiszter péntek hajnalban. Az Oschadbank dolgozói a Raiffeisen Bankhoz indultak a készpénzzel, de Magyarországon elvesztette velük a kapcsolatot az ukrán fél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG