4p

A túszok családtagjainak szervezete szerint a hadműveletek folytatása helyett megállapodást kellene kötni.  

A Hamász újabb videót tett közzé két élő túszról, a hétszáz napja elrabolt túszok családtagjai pedig szeretteik kiszabadítását követelték Izraelben, pénteken tartott sajtótájékoztatójukon az MTI szerint.

A szélsőséges iszlamista szervezet pénteken közzétett videóján a hétszáz napja, a 2023 október 7-i terrortámadásban elrabolt Gaj Gilboa Dalal egy másik, meg nem nevezett tússzal találkozik egy autóban, bejelentése szerint néhány napja, 2025 augusztus 28-án.

Pénteken Izrael-szerte tüntetéseket tartanak, hogy megemlékezzenek a 2023. október 7-i mészárlás óta eltelt hétszáz napról, és hogy követeljék a még mindig fogságban lévő negyvennyolc, köztük mintegy húsz élő túsz szabadon bocsátását.

Az izraeli hadsereg hadifoglyokkal és eltűntekkel foglalkozó részlegének tisztjei csütörtökön arról tájékoztatták a túszok családjait, hogy a Gázavárosban zajló hadművelet növeli az élő túszok sebesülésének kockázatát, illetve a halott túszok földi maradványai nyomtalanul eltűnhetnek.

Hozzátartozók és tüntetők követelik a  túszok kiszabadítását és a háború azonnali beszüntetését Tel-Avivban 2025. augusztus 30-án
Hozzátartozók és tüntetők követelik a túszok kiszabadítását és a háború azonnali beszüntetését Tel-Avivban 2025. augusztus 30-án
Fotó: MTI/AP/Mahmoud Illean

Közölték, hogy a hadseregnek nincs pontos információja tartózkodási helyükről. A tisztek arra is figyelmeztették a családokat, hogy készüljenek fel a Hamász pszichológiai terrorjára, például szeretteik felvételeinek közzétételére.

A túszok családtagjainak szervezete találkozójuk után közleményt adott ki. „Nem mutattak be számunkra semmilyen tervet, amely biztosítaná, hogy a Gideon szekerei hadművelet következő szakasza ne váljon a ‘Hatok mészárlásának következő részévé”. Közleményükben arra a hat túszra utaltak, akiket egy évvel korábban meggyilkoltak őreik, amikor közeledtek hozzájuk az izraeli katonák.

„Megdöbbentett bennünket a vezérkari főnök azon döntése, hogy belemegy egy fölösleges háborúba, miközben ő maga is úgy véli, hogy ugyanazokat az eredményeket el lehet érni olyan módokon, amelyek nem veszélyeztetik a túszokat és a katonákat. Ami nem működött a Gideon szekerei első hadjáratában, az nem fog működni sem a másodikban, sem a sokadikban. Van egy megállapodás az asztalon – az haza fogja hozni az utolsó túszt, az le fogja zárni a háborút” – tették hozzá.

Éjál Zamír vezérkari főnök már két hete bemutatta álláspontját a minisztereknek, mely szerint a Hamászra gyakorolt további katonai nyomás – például Gázaváros elfoglalása – hosszú időt venne igénybe, katonák és túszok veszteségeit okozná, valamint súlyos terheket róna a tartalékosokra.

Az izraeli biztonsági kabinet múlt vasárnapi ülésen a biztonsági szervek minden képviselője egyértelműen a részleges túszalku mellett foglalt állást, és figyelmeztettek Gázaváros katonai elfoglalásának következményeire, miszerint valószínűleg súlyos árat fizetne érte Izrael, miközben ezzel sem győzné le a Hamászt. Szokatlan módon még a Likud több minisztere is kérdéseket vetett fel a hadművelet várható sikerével kapcsolatban.

Csütörtök este a katonaság szóvivője közölte, hogy a hadsereg jelenleg Gázaváros területének negyven százalékát tartja ellenőrzése alatt. Szavai szerint „a művelet az elkövetkező hetekben tovább fokozódik”, s több tízezer tartalékost mozgósítottak.

Az ENSZ és segélyszervezetek mindeközben arra figyelmeztettek a héten, hogy a Gázaváros elleni izraeli hadműveletek már most is „rettenetes következményekkel” járnak az ott eddig menedéket kereső családokra nézve.

A városban mintegy egymillióan húzzák meg magukat, és éhínség pusztít – ezt állította múlt hónap végén egy ENSZ által támogatott szervezet.

Eközben a BBC arról adott hírt műholdfelvételek alapján, hogy az izraeli hadsereg több tucat épületet rombolt le Gázaváros környékén.

A felvételek azt mutatják, hogy az intenzív bombázás és egyéb támadások számos negyedet a földdel tettek egyenlővé az elmúlt négy hétben. Az elmúlt egy hónapban eltűnt a menekült palesztinoknak ideiglenes szállást biztosító sátorrengeteg egy része is.

A Hamász 2023. október 7-i, mintegy 1200 áldozatot követelő terrortámadása nyomán indult izraeli hadműveletekben már több mint 63 ezer palesztin vesztette életét gázai közlések szerint, egy jelentős részük nő és gyerek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Moszkvába utaznak ma Witkoffék, mindent Putyin elé tárhatnak
Imre Lőrinc | 2025. december 2. 06:30
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte, hogy Kijev béketárgyalásokkal kapcsolatos prioritásai között szerepel Ukrajna szuverenitásának megőrzése és erős biztonsági garanciák megszerzése.
Nemzetközi Moszkvába utazik Trump különmegbízottja
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 15:40
Steve Witkoff kedden délután tárgyal Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai háború lehetséges lezárásáról.
Nemzetközi A nap képe: nem akárhogy fogadta Zelenszkijt az egyik legfontosabb európai vezető
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 14:13
Az ukrán elnök a párizsi Élysée-palotában tesz látogatást hétfőn.
Nemzetközi Orbán Viktor dörzsölheti a tenyerét: nagy bajok vannak Ursula von der Leyen tervével
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 13:52
Nem a magyar miniszterelnök dugja be a botot a küllők közé az orosz vagyon Ukrajna érdekében történő felhasználásának kérdésében.
Nemzetközi Újabb lövöldözés Oroszországban
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 12:36
Győzelmi jelentés Donyeckből, megakadályozott merénylet a Krímen – megszólalt az orosz védelmi minisztérium hétfőn délelőtt.
Nemzetközi Tágra nyitja a kapukat Putyin a kínaiak előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 11:26
Új rendelet lépett hatályba.
Nemzetközi Szijjártó Péter megszólalt a moszkvai tolmácsolásról
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 10:36
Ő is be tudott volna segíteni a miniszterelnöknek.
Nemzetközi Donald Trump: Ukrajnának van néhány „nehéz, aprócska problémája”
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 09:46
A korrupciós botrány nem segíti a háború lezárását. Hétfőn Moszkvába érkezik az amerikai elnök különmegbízottja.
Nemzetközi Kipróbálták az átalakított választási rendszert türk barátainknál
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 07:04
Hivatalos eredmények csak két hét múlva várhatók Kirgizisztánban.
Nemzetközi Lecserélt ukrán vezetővel tárgyaltak az amerikaiak a békéről
Privátbankár.hu | 2025. december 1. 06:44
Az Egyesült Államok „hallja és támogatja Ukrajnát”?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG