Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
5p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

Barcelonában már elkezdték csökkenteni az autóforgalmat a gyalogosok javára, sőt, a párizsi Champs-Élysées is autómentessé válhat. Hamburg pedig 20 éven belül, egyes merész tervek szerint, teljesen autómentes város lehet. Úgy tűnik, London lesz a következő a sorban.

Naponta akár félmillió látogató is sétálgat az Oxford Streeten, egyik üzletből ki, a másikba be. Ez London leghíresebb bevásárlóutcája, mintegy 300 üzlettel. Itt, valamint a Covent Garden, a Bond Street és a Piccadilly környékén számos világmárkás butik található. A legendás utcát különösen karácsonykor látogatják meg ma a világ minden tájáról érkező turisták, hiszen pazar díszeiről és fényáradatáról ismert, amelyeket minden évben egy híresség kapcsol be, november közepén.

Az utóbbi harminc évben az Oxford Street, amely a Hyde Park sarkánál lévő Marble Arch-nál kezdődik és a St Giles' Circusig terjed, sokat szenved a turistaözön miatt. Az autók miatti nagyfokú környezetszennyezés mindenki számára nyilvánvalóvá vált, az itt élők és dolgozók próbálnak tiltakozni ellene, de az ide utazók se örülnek a tömegnek.

A helybeliek soha nem itt vásárolnak

Az utóbbi időben megváltozott a helyzet. Míg egyes turisták ma is azért jönnek ide, hogy shoppingoljanak, mások elkerülik, mint a pestist – ahogy a svéd Vagabond című lap cikkírója fogalmaz. Újabban a brit főváros turisztikai szakemberei és a helyszínt kiválóan ismerő bloggerek megpróbálják elterelni a turistaáradatot más környékekre. Ma már se szeri, se száma az olyan tippeknek, amelyek lényege, hogy felejtsük el az Oxford Streetet. Bár a Selfridges áruház meglátogatását nehéz kihagyni annak, aki először jár Londonban. 

Eltűnhetnek az autók London közepéből
Eltűnhetnek az autók London közepéből
Fotó: Londoni polgármesteri hivatal

A világ összes méregdrága márkája képviselteti itt magát, de jellemző, hogy a helybélieknek soha nem itt vásárolnak, hiszen a magas árak mellett eszük ágában sincs megvenni a felkapott amerikai cuccokat, mint mondjuk a Kardashian nővérek kozmetikumait.

Az Oxford Street forgalomcsökkentése nem most kezdődött el, eddig is csak a buszok és taxik behajtása volt engedélyezett (meg bizonyára, korlátozott időben, néhány áruszállító kocsié és kivételezett üzlettulajdonosé), ennek ellenére akkora a forgalom, hogy lassan akadályozza a gyalogosok mozgását. A javaslatot sokan támogatták, de annak idején leszavazta a konzervatív vezetés.

Friss tervekkel jelentkezett a polgármester

Az utca autómentessé tételének új terveit London polgármestere, Sadiq Khan jelentette be, miközben kiemelte: az Oxford Street egykor az Egyesült Királyság kiskereskedelmi ágazatának koronaékszere volt, de kétségtelen, hogy az elmúlt évtizedben óriási károkat szenvedett. A klasszikus nagyáruházaknak betett a Covid, akárcsak az online értékesítés felpörgése. Ugyanakkor a zsúfoltság nem csökkent.

A megszállott London-imádókat persze nehéz lebeszélni az itteni kószálásról. Ezért több turisztikai blogger újabban úticélokat tanácsol az ide látogatóknak, amelyek kívül esnek ezen a régión és más néznivalókat helyeznek előtérbe.
Az magától értetődő, hogy aki először jár itt, nem hagyhatja ki az olyan klasszikusokat, mint a Big Ben, a Szent Pál-székesegyház vagy a Tower Bridge. Ha azonban már volt itt, érdemes buszra szállnia, és visszasétálnia Kelet-Londonba, és a Temze déli részéhez, közben pedig felfedezni kis kitérőket, sikátorokat ismeretlen utcákat, tereket.

Docklands, az új sztár

Docklands és a folyó déli oldala egyre népszerűbb, nagyon szépen fejlődik. Patinás régi kocsmák maradtak itt meg, és új trendi kávézók nyíltak. Ezután érdemes elsétálni a folyó déli oldalán a Borough Markethez és a Tate Modern galériához, ami közel van a Covent Gardenhez. Egy másik fejlődő terület, amely folyamatosan szépül a folyó északkeleti oldalán található Shoreditch. Meglepő butikok, nagyszerű street food és egyedi kínálatú alternatív üzletek várják az ide látogatókat. Köztük természetesen sok szálloda is, mint például a Hoxton hotel.

Marylebone-ban, a Prince Regent közelében található a fantasztikus Daunt Books könyvesbolt, amit élmény meglátogatni. Ezen a környéken főleg csak a helyiek vásárolnak, hasznos néhány mellékutcába belesni, hogy megismerkedjünk a kis boltok kínálatával.

Fish and chips helyett rendeljen pásztorpitét

Brixtonban tapasztalhatjuk meg igazán, hogyan élnek az itteni emberek. Jó ötlet felszállni egy buszra a Fehér Kápolnához, amelynek környékén fantasztikus éttermek találhatók. A Primerose Hill is nagyon kedves része Londonnak, sok bájos kávézóval és buja parkkal, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik az egész metropoliszra. A bloggerek újabban azt tanácsolják, hagyjuk ki a klasszikus fish and chips rendelését, inkább döntsünk a szintén híres pásztorpite mellett. A kocsmákban persze kötelező megkóstolni a százféle sört.

A turistáknak program gyanánt mindenekelőtt a múzeumokat ajánlják, de nem a felkapottakat, hanem például a Közlekedési Múzeumot, amely tökéletes program a gyermekkel érkezők számára. Ugyancsak ajánlott a Természettudományi Múzeum meglátogatása.

Meglepő tipp lehet egy turistának, hogy látogasson el egy temetőbe, ezek a történelembe való csöndes betekintést nyújtják, a művészi sírboltokon és síremlékeken keresztül.

Címkék: Nemzetközi London

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Jobban nőtt az euróövezetben, mint amire számítottak
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 16. 14:20
Havi és éves összevetésben egyaránt nőtt az euróövezet ipari termelése júliusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett adatai szerint.
Nemzetközi Az olasz bíróság elrendelte a robbantás ukrán gyanúsítottjának kiadatását
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 16. 13:10
Egy olasz bíróság elrendelte annak az ukrán férfinak a kiadatását Németországnak, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő koordinálta 2022-ben a balti-tengeri Északi Áramlat gázvezeték elleni támadásokat.
Nemzetközi „Zapad”: a 2022-es közös hadgyakorlat után támadták meg az oroszok Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 15. 17:57
A 2022-es hadgyakorlat után Oroszország megtámadta Ukrajnát. 
Nemzetközi Olyat mondott Donald Trump, amit még soha
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 15. 17:36
Először mondta ki, hogy Oroszország agresszor.
Nemzetközi Megdöbbentő dolgot jelentett ki a Kreml szóvivője
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 15. 17:17
A NATO de facto háborúban áll Oroszországgal – jelentette ki hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASZSZ orosz állami hírügynökség beszámolója szerint.
Nemzetközi Brüsszel Trump segítségével szorongathajta meg Orbán Viktorékat
Litván Dániel | 2025. szeptember 15. 15:14
Kemény szankciókat ígér Trump Oroszország ellen, de kemény feltételeket is szab. Nehéz belátni, hogyan lehetnek ebből valós lépések, de a magyar kormány egyre szorultabb helyzetbe kerül.
Nemzetközi Nagy-Britannia raportra hívta az orosz nagyköveteket
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 15. 14:51
A szigetország beidézte az orosz nagykövetet a NATO légterének példátlan lengyelországi és romániai megsértése miatt.
Nemzetközi A britek és az USA atomerőművek építésére szerződik Trump látogatása előtt
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 15. 13:59
Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok megállapodást ír alá, amelynek célja az atomenergia fejlesztésének felgyorsítása.
Nemzetközi A franciáknak elege van, Macronnak mennie kell
Káncz Csaba | 2025. szeptember 14. 10:52
Miközben Macron nyolc év alatt hetedik miniszterelnökét nevezi ki, centrista projektje az összeomlás szélére került a parlamenti patthelyzet és a választók elégedetlensége miatt. A politikai centrumban folytatódó instabilitás és bénultság csak javítja a populista jobboldal esélyeit a 2027-es elnökválasztáson. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Tovább folytatódik a török politikai tisztogatás
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 13. 16:37
Újabb polgármestert tartóztattak le.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG