4p

Sokkal kevesebb luxuslakás épül, mint az elmúlt évtizedben.

Brit ingatlanpiaci szakértők egyre gyakrabban hangoztatják, hogy a legmagasabb árkategóriában egyre szűkül a kínálat, már csak azért is, mert nem nagyon épülnek új luxuslakások. Mintha elfogyott volna a kereslet, a lakhatási válság miatt egyébként is átalakulóban van a piac szerkezete és hiába vannak még olyanok, akik megengedhetnék maguknak a szuper lakásokat, még ők sem feltétlenül akarnak fontmilliókat költeni.

Ennek természetesen sokan örülnek, hiszen az új lakások ára a világon mindenütt általánosan felfelé húzza a használt lakások árát, s ha az új építésű piac megtorpan vagy netán még csökken is, akkor az alsóbb kategóriákban kisebb enyülést hozhat.

Londonban van egy-két kiemelt körzet, ahol kezdenek feltűnni a félig kész beruházások, az egyik ilyenről nem régen írt a Bisnow amerikai szakportál tudósítója is. Nem is akárhol van, hanem a Buckingham palota szomszédságában, az egyik közeli utca saroktelkén. Megállt az élet, csak az építési hálót látni, illetve kis kutatással ki lehet deríteni, hogy megállt az egész építkezés.

A projekt neve One Palace Street, utalva a közeli palotára, ára alapján az egyik legdrágább lakóingatlan beruházás. Idén a 30 ezer négyzetméternyi beépítést 600 millió fontra értékelték. Összesen 72 lakás lesz benne, ha elkészül. A hangsúly az utóbbin van, hiszen a telket 2013-ban vásárolta a beruházó, abban az évben meg is hirdette a lakásokat. Először 2018-at jelölték meg átadási évként, majd a Covidra hivatkozva 2023-at, de csak nem lettek készen, közben 350 millió fontnyi fejlesztési hitelt nem fizettek meg. Tavaly csődgondnokot kellett kirendelni a beruházó mellé, s azóta sem találtak új befektetőt.

Londonon belül Chelsea fej-fej mellett van Kensingtonnal a bérleti díjaknál is
Londonon belül Chelsea fej-fej mellett van Kensingtonnal a bérleti díjaknál is
Fotó: Pixabay

Valójában túl később indították 11 évvel ezelőtt az egész akciót. Akkoriban ért a csúcsára a luxuslakások piaca, a telekárak az egekben voltak, a vevők a világ minden tájáról csak úgy özönlöttek. Azt lehetett hinni, hogy bármit eladhatnak nekik és még sokáig így marad az egész piac.

Ma a legszerényebb becslések szerint is a projektek 70 százaléka leállt vagy eltűnt, el sem kezdődött, további kínálati szűkülés várható a következő pár évben. A helyi önkormányzat – nyilván a szűkös telekkínálat miatt is - korlátozta a nagyon nagy méretű és luxus adottságú lakások építését, közben a szupergazdagok már a világ más tájaira költöztek.

„Ha valakinek van most 10-15 millió fontja, akkor két-három nap alatt az összes lehetséges lakást vagy házat meg tudjuk mutatni neki Londonban. New Yorkban 2-3 hét, Dubajban 2-3 hónap kell ugyanehhez. Vagyis itt nálunk, a brit fővárosban nagyon kicsi a kínálat” – érzékeltette a helyzetet Ed Lewis, a világ egyik legnagyobb, luxuslakásokra szakosodott ügynökségének, a Savillsnak a helyi igazgatója. 

A One Palace Street tömbjében egykor az első ötcsillagos kényelmet nyújtó szálloda, a Palace Hotel működött, amit még 1860-ban építettek. 2013-ban vásárolta meg az Abu Dhabi Financial Group 310 millió fontért. Hat évvel később ez a cég egyesült a Dubajban működő SHUAA Capital céggel, ennek a Northacre nevű ingatlanfejlesztő leányvállalata irányította a beruházást. A projektben 65-540 négyzetméteres lakásokat alakítanak ki, 14 hajlékból rálátni a Buckihgham palotára. Könyvtár, moziterem, rendezvényterem, wellness részleg, edzőterem, 20 méteres úszómedence és egy szép belső kert is része a projektnek.

A telekárak 2014 óta 15 százalékkal csökkentek London belvárosában, ugyanakkor a lakásárak 50 százalékkal nőttek a Knight Frank globális ingatlanügynökség szerint. Egyelőre csak a 72 lakás felét tudták eladni, abból is 16-ot maga a beruházó vett meg, hogy hirdethesse, menyire keresett a projekt. Ez egyébként Magyarországon is ismerős beruházói gyakorlat. Jelenleg semmi sem utal arra, hogy az építkezés az arab befektetők tulajdonában van, ugyanis a palánkokról eltávolították az ezt jelző feliratokat, a bejárat viszont elkészült, ám csupán egy biztonsági őr áll ott, vezetőt lehetetlen elérni – írta a Bisnow munkatársa.

Tíz évvel ezelőtt az építés vagy tervezés alatt álló londoni luxus lakások száma 3300 volt, ma alig több mint 1000. Ha így halad a piac, akkor két éven belül 300-ra csökkenhet ez a szám. Emögött főleg az áll, hogy iszonyúan megnőttek a kivitelezési költségek, viszont a kínálati árakat nem tudták ilyen mértékben növelni, nem fogadta el a piac. Ráadásul a helyi építési szabályok már nem engednek 200 négyzetméternél nagyobb otthonokat építeni. Főleg a Mayfairt, Belgraviát és Kensingtont magába foglaló Westminster Borough nevű kerületben szigorítottak. Márpedig a luxus pont ezeken a területeken koncentrálódik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Az ingatlanpiac tényleg repülőrajtot vehet januárban? Erős évre számít a Duna House
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:23
Jövőre több tényező miatt is még jobban felpöröghet az ingatlanpiac.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Robbanás lesz Kecskeméten, mert Lázár János is úgy akarja
Mester Nándor | 2024. december 18. 19:21
Lázár János építési és közlekedési miniszter november végén Kecskeméten is tudott nagyot ígérni: utakat szélesítenek (főleg a Mercedes gyárhoz vezetőket), intermodális pályaudvart alakítanak ki a vasútállomás felújításával párhuzamosan és befejeznek néhány más infrastrukturális építkezést. Nincs új a nap alatt, ezeknek a mintegy 600 milliárd forintos beruházásoknak egy része évek óta zajlik vagy előkészítés alatt van, a miniszter csak felmelegítette ezeket. Az viszont biztos, hogy szinte mindegyik hatással lesz az ingatlanpiacra.
Ingatlan Feltámadás előtt az Adventkor tömött európai outlet centerek
Mester Nándor | 2024. december 12. 15:21
A beruházók elindíthatnak néhány új projektet, az üzemeltetők között nagy mozgásokat látni.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Sok pénzbe kerül a gazdagréti panel karácsonyra
Mester Nándor | 2024. december 11. 19:21
Budapesten a panelekért fizetett négyzetméterár a tavalyi átlaghoz képest idén 13 százalékos drágulást mutat (790 ezer forint/négyzetméter), a panellakásra fordított átlagos összeg pedig megközelítette a 42 millió forintot. A slágerlakótelepek lakásainál a milliós négyzetméterár sem ritka. Röviddel az év vége előtt mi a budai oldalon néztünk körül.
Ingatlan Egyszerre ötezer lakást is lehet venni – na, vajon hol?
Mester Nándor | 2024. december 7. 16:51
Kezd magára találni az intézményi befektetési piac Európában, nem ritka, hogy egy tranzakcióban 5-6 ezer vagy ennél is több lakás cserél gazdát. Közvetlen térségünkben messze nincsenek ilyen számok, a különféle alapok inkább irodákat, raktárakat és telkeket vesznek. Magyarországon siralmasan alacsony az aktivitás, legfeljebb december legvégén lehet majd olvasni újabb adásvételekről.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kandallós házakban Budaörs verhetetlen a nyugati agglomerációban
Mester Nándor | 2024. december 4. 18:47
Mintegy 750-800 családi házból válogathatunk a Budapestet nyugatról határoló települések félkaréjában. Régóta célpontok ezek, a túlépítettség többüknél már feszítő. Magas áruk miatt csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy ott telepedjenek le, viszont akik megtehetik ezt, szívesen költenek ma még extrának számító műszaki megoldásokra, amelyek felértékelik az ingatlanukat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Szokatlan helyen húzza meg magát a Budapestre költözött vizes sportok nemzetközi szövetsége
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 11:11
Idén januárban a Dunamelléki Református Egyházkerület 1,4 milliárd forintos belvárosi ingatlant kapott az államtól új központjára, ám most érdekes módon mégis a World Aquatics, az úszás és a medencés sportok világszövetsége költözött be átmenetileg. Azt, hogy a két szervezet hogy talált egymásra, egyelőre nem lehet tudni.
Ingatlan Sírhatnak az építészek? A robotok elveszik a munkájukat?
Mester Nándor | 2024. november 30. 10:33
A mesterséges intelligencia (MI), a robotok és más nem hagyományos eszközök az építészeti tervezésbe is beszivárogtak. Kell-e félnie ezektől a szakmának? Még nem tudni, de nem sok jót sejtet nekik, hogy a digitális új hullám szélvészgyors, még csak kevés helyen oktatják az új megoldásokat, pedig már itt lenne az ideje.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Már nem olcsó a Wekerle sem
Mester Nándor | 2024. november 27. 18:47
Önálló életet él Kispesten belül az 1925-ben befejezett, majd 1950-ben a fővároshoz csatolt Wekerletelep, ahol anno 1007 ház épült 4412 lakással. A szigorú átalakítási vagy felújítási előírások behatárolják az ingatlantulajdonosok mozgásterét és befolyásolják a lakások értékét. A negyed ugyanakkor profitál abból, hogy a helyi önkormányzat masszív infrastrukturális és intézményfelújításokat végez már évek óta, a közlekedés javult, a telephez közel nagy bevásárlóközpont működik – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Ingatlant vásárolna befektetési céllal? Kiszámolták, mire számíthat
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:28
Több százalékponttal nőttek a lakáspiaci hozamok Magyarországon 2023-hoz képest, és bár Budapesten némileg magasabbak, a vidéki városokban is kedvezően alakult az elérhető nyereség.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG