3p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cseh elnök szerint az oroszok által megtámadott ország belépésének nem feltétele, hogy egész területét ellenőrizze.

Ukrajna belépésének a NATO-ba nem kell, hogy feltétele legyen az orosz agresszió ellen küzdő ország egész területének ellenőrzése - jelentette ki Petr Pavel cseh köztársasági elnök abban az interjúban, amely a Novinky.cz hírportálon és a Právo című független cseh baloldali napilapban jelent meg kedden. Az MTI tudósítása szerint precedensként a cseh államfő az egykori Német Szövetségi Köztársaság NATO-csatlakozását hozta fel.

A NATO tagállamainak vezetői júliusi washingtoni csúcstalálkozójukon tagságot és hosszú távú katonai támogatást ígértek Ukrajnának, de konkrét meghívót a NATO-ba az ország nem kapott.

Petr Pavel azzal számol, hogy Ukrajna a következő években tárgyalni fog a békéről Oroszországgal. A megállapodás az elnök szerint azt jelenthetné, hogy Moszkva hosszú távon ellenőrzése alatt tartaná az általa megszállt ukrán területeket anélkül, hogy a határváltoztatást a demokratikus országok elismernék.     

"Úgy vélem, nem elengedhetetlen feltétel (a NATO-tagság szempontjából) a teljes terület ellenőrzésének felújítása. Amennyiben valamiféle adminisztratív határok születnek, akkor ezeket a határokat ideiglenesnek ismerhetjük el, és Ukrajna az akkor általa ellenőrzött területtel felvételt nyerhet a NATO-ba" - jelentette ki Petr Pavel az interjúban.

A cseh elnök erre a megoldásra precedenst a történelemben lát. "Nézzük meg például Németországot. Németország (a II. világháború után) ketté lett osztva, de ezt a felosztást nem minden nyugati állam fogadta el. Bár Németország egy része szovjet megszállás alatt volt, az ország maradék részét már 1955-ben felvették a NATO-ba" - fejtette ki a cseh politikus.

Egy a tábor?
Egy a tábor?
Fotó: Depositphotos

"Azt gondolom tehát, hogy technikailag és jogilag is van megoldás olyan módon lehetővé tenni Ukrajnának a NATO-ba való belépést, hogy a NATO ne kerüljön konfliktusba az Oroszországi Föderációval" - mutatott rá a cseh államfő az interjúban.

Ukrajna már több mint 900 napja védekezik az orosz agresszió ellen. Oroszország megszállás alatt tartja Ukrajna területének egy részét. Az ukránok az utóbbi két hétben a Kurszki régióban orosz területeket foglaltak el. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az a cél, hogy ezzel korlátozzák az orosz támadásokat Ukrajna területén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tűzszünet: nem lesz több fennakadás a légiközlekedésben?
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 19:41
Az iraki légtér újra megnyitott.
Nemzetközi „Egy újabb Csernobiltól félünk” – így élik meg a háborút az iráni civilek
Wéber Balázs | 2025. június 24. 19:14
Sok iráni attól tart, hogy a nukleáris létesítményeket érő izraeli támadások atomkatasztrófát okoznak. Egy helyszíni beszámoló szerint a nagyvárosokban kezd hiány lenni alapélelmiszerekből, a cégek egy része leállt, a fizetések csúsznak. Bár kedd reggel Izrael és Irán is bejelentette a tűzszünetet, az törékenynek tűnik. Nagyító alatt ezúttal a háború egy kevésbé ismert szemszögből, az iráni civilekéből.
Nemzetközi Zelenszkij elmondta, mi igazán fontos Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 17:21
Folyamatos támogatást kért.
Nemzetközi Kiderült, milyen sorsot szán Trump az iráni vezetésnek
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 15:47
Maradhat a rezsim.
Nemzetközi „A helyzet szörnyű, a határátkelőket lezárták” – így jutott ki Iránból egy gyanútlan amerikai biciklis
László Éva Lilla | 2025. június 24. 15:18
Egy amerikai túrázó elmesélte, hogyan sikerült elhagynia Iránt az Izraellel folyó háború kirobbanása után. 
Nemzetközi Donald Trump türelme egyre fogy – figyelmeztette Izraelt
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 13:43
Az elnök nyugalmat kért.
Nemzetközi Üzent a NATO-főtitkár az oroszoknak: pusztító erejű válasz jön bármilyen támadásra
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 13:16
Mark Rutte NATO-főtitkár megadta az alaphangot a kétnapos ágai NATO-csúcstalálkozóhoz.
Nemzetközi Gazdagok lagzija: óriási indulatokat gerjeszt a 6 milliárd forintos esküvő
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 12:04
Velence városközpontjából más helyszínre tették át az amerikai milliárdos Jeff Bezos esküvőjét, amelyet rendkívüli biztonsági készültség kísér az amerikai-iráni konfliktus és a világ negyedik leggazdagabb embere elleni tüntetések miatt.
Nemzetközi Szijjártó Péter szerint Irán lebombázása békeerőfeszítés volt
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 10:13
Az Egyesült Államok lebombázta Iránt, ezután tűzszünetet hirdettek. Szijjártó Péter hasonló megoldást szorgalmaz az orosz-ukrán konfliktusban.
Nemzetközi Trump elszámolta magát a Közel-Keleten
Káncz Csaba | 2025. június 24. 09:55
A hétvégi amerikai bombázás igazi áldozata az az elképzelés, hogy a globális biztonság erő alkalmazása nélkül is kezelhető. Trump világossá tette: aki tétovázik, az célpont, aki pedig átlépi a nukleáris határt, az már immunis. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG