2p

Az ENSZ legújabb jelentése szexuális bántalmazással és népirtásra irányuló tettekkel vádolja Izraelt. Az izraeli kormányfő visszautasította a vádakat.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által összeállított független vizsgálóbizottság szerint Izrael stratégiaként szexuális bántalmazást alkalmazott a Gázai övezetben, és népirtásra irányuló tetteket követett el a palesztinok ellen.

A jelentés szerint a népirtásra irányuló tetteket az izraeli hatóságok azzal követték el, hogy az egészségügyi intézmények elleni támadásokkal részben megsemmisítették a Gázai övezeti palesztinok reprodukciós képességét, egyebek között az orvosi ellátáshoz való hozzáférés, illetve a szülés akadályozására irányuló intézkedésekkel, ami a Római Alapokmányban és a népirtás tilalmáról szóló konvencióban a népirtásra irányuló tettek egyik kategóriájaként szerepel.

Palesztinok az izraeli hadsereg által szétbombázott Hán-Júniszban 2024. augusztus 30-án
Palesztinok az izraeli hadsereg által szétbombázott Hán-Júniszban 2024. augusztus 30-án
Fotó: MTI/EPA/Haiszam Imad

Izraeli illetékesek szerint ugyanakkor a vádaknak semmi alapjuk nincs, és a vizsgálóbizottság „hamis, illetve szándékosan nem vagy felületesen ellenőrzött, másodkézből származó információkra alapozza állításait”, amelyek szerintük ezáltal elfogultak vagy nem hitelesek.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa „antiszemita, korrupt és irreleváns szervezet, amely támogatja a terrorizmust”. Izrael „jó okkal” döntött úgy egy hónappal ezelőtt, hogy kilép belőle, tette hozzá az MTI szerint. 

Múlt év végén két nemzetközi emberi jogi szervezet, az Amnesty International és a Human Rights Watch is népirtással vádolta meg Izraelt a lefolytatott vizsgálatai alapján, a Nemzetközi Büntetőbíróság pedig egy Hamász-vezető mellett Benjámin Netanjahu ellen is elfogatóparancsot adott ki, mert a bírók szerint „alapos okkal” állítható, hogy „bűnügyi felelősség” terheli „háborús és emberiesség elleni bűncselekmények” elkövetéséért a gázai háborúban. Az izraeli kormány ezeket a vádakat is visszautasította.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón arról beszélt, hogy még húsvét előtt Magyarországra érkezhet Benjámin Netanjahu Orbán Viktor meghívására. A magyar miniszterelnök még az elfogatóparancs kiadásának napján hívta meg hivatalos látogatásra az izraeli kormányfőt.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Alla Pugacsova idegen ügynök lett
Elek Lenke | 2026. január 11. 17:01
Az oroszok Madonnája megmutatta, hogy a legnagyobb sztárok is tiltakozhatnak a háború ellen.
Nemzetközi Katar és az Emírségek csatlakozik az Egyesült Államok vezette „szilícium” programhoz
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 16:01
A két ország csatlakozása figyelemre méltó a Közel-Kelet politikai megosztottságának történetét tekintve, és tükrözi az Egyesült Államok vezette erőfeszítéseket, hogy Izraelt és az Öböl-menti államokat ugyanabba a technológia-központú gazdasági keretrendszerbe vonják be.
Nemzetközi Donald Trump igen kemény ultimátumot intézett Kubához
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:29
Az amerikai elnök vasárnap azt javasolta, hogy Kuba kössön megállapodást az Egyesült Államokkal, különben a szigetország többé nem fog olajhoz vagy pénzhez jutni.
Nemzetközi Az iráni sah fia visszatérne Amerikából, hogy Irán élére álljon
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:00
A 65 éves Reza Pahlavi országos vezetőként kíván megszólalni, annak ellenére, hogy apja 1979-es iszlám forradalomban történt megbuktatása óta Iránon kívül él.
Nemzetközi Győztek a szír kormányerők az aleppói harcokban – az utolsó kurd fegyveresek is kivonultak
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:31
Az utolsó kurd harcosok is elhagyták a szíriai Aleppó városát, miután vasárnap hajnalban bejelentették a tűzszüneti megállapodás megkötését.
Nemzetközi Irán megtorlással fenyegeti Izraelt és az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:01
Teherán vasárnap megtorlással fenyegette meg Izraelt és az amerikai támaszpontokat arra az esetre, ha az Egyesült Államok csapást mérne Iránra. A figyelmeztetést Washingtonnak címezték, miközben izraeli források szerint Izrael fokozott készültségben van egy esetleges amerikai beavatkozás lehetősége miatt.
Nemzetközi Előrehozott választásokat írhatnak ki Japánban
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 11:31
Takacsi Szanae japán miniszterelnök előrehozott általános választásokat írhat ki, jelentette be pártja koalíciós partnerének vezetője vasárnap, miután a média arról számolt be, hogy fontolgatja a februári választások lehetőségét.
Nemzetközi Mit keres Izrael az Afrika szarván fekvő Szomáliföldön?
Bózsó Péter | 2026. január 11. 11:01
A zsidó állam váratlanul – a világon elsőként – elismerte a szomáliai szakadár terület függetlenségét. Az ennek hátterében álló okokat, regionális ellentéteket tekintjük át írásunkban.
Nemzetközi Fegyveres csoportok vadásznak amerikai állampolgárokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 10:01
Az USA felszólította állampolgárait, hogy meneküljenek el Venezuelából a félkatonai csoportok akcióiról szóló jelentések miatt.
Nemzetközi Orosz olajraktárt gyújtottak fel ukrán drónok
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 09:30
Ukrajna vezérkara megerősítette, hogy január 9-ről 10-re virradó éjszaka megtámadták Zsutovszkajában az olajraktárt, Oroszország volgográdi régiójában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG