„Izrael népirtást követett és követ el a megszállt Gázai övezetben” – állapította meg az Amnesty International mérföldkőnek nevezett, csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésében.
Az emberi jogvédő szervezet vizsgálata azt dokumentálja, hogyan „szabadította el a poklot” Izrael és „hogyan pusztítja a palesztinokat Gázában szégyentelenül, folyamatosan és teljes büntetlenség” mellett, válaszul a Hamász tavaly október 7-i, mintegy 1200 halálos áldozatot követelő terrortámadására Dél-Izraelben.
A 295 oldalas jelentés szerint az elmúlt két hónapban különösen Észak-Gázában vált súlyossá a helyzet, ahol „az ostromlott népesség éhezéssel és megsemmisüléssel” néz szembe, menekülnie kell, miközben „válogatás nélküli” bombázások érik, az „életmentő humanitárius segítséget” pedig korlátozza Izrael.
A dokumentum szerint az izraeli hadsereg „brutális katonai offenzívája több mint 42 ezer palesztint ölt meg”, köztük több mint 13 ezer gyereket, több mint 97 ezer embert pedig megsebesített tavaly október 7-e óta. Az áldozatok közül sokan „szándékos, válogatás nélküli támadások” áldozatai, amelyek gyakran többgenerációs családokat töröltek el a Föld színéről.
„Az Amnesty International jelentése azt mutatja, hogy Izrael a Genfi egyezmények által tiltott cselekményeket követett el azzal a specifikus céllal, hogy megsemmisítse a palesztinokat Gázában. Ebbe beletartoznak a gyilkosságok, a fizikai és mentális károkozás, valamint olyan életkörülmények szándékos előidézése a gázai palesztinok számára, amelyek célja a fizikai megsemmisítésük” – mondta Agnes Callamard, a londoni székhelyű szervezet főtitkára.
Szerinte Izrael hónapról hónapra olyan „szubhumán csoportként” kezelte a gázai palesztinokat, amelyeket „nem illetnek meg az emberi jogok és az emberi méltóság”, valamint „kifejezte célját a fizikai megsemmisítésükre.”
„A nagyon súlyos megállapításaink ébresztőként kell hogy szolgáljanak a nemzetközi közösség számára: ez egy népirtás. Azonnal meg kell állítani” – tette hozzá.
Felidézte, Izrael ismételten azzal érvelt, hogy gázai cselekedetei jogosak, és azokat igazolni lehet a Hamász eltörlésének a céljával. Ugyanakkor a népirtási szándék és a katonai célok nem zárják ki egymást – emlékeztetett a főtitkár.
Úgy véli, hogy azoknak az államoknak, amelyek továbbra is fegyvereket szállítanak Izraelnek, tudniuk kell, hogy ezzel megszegik a népirtás megelőzésére vonatkozó kötelességüket, és azt kockáztatják, hogy bűnrészessé válnak. Név szerint említette az Egyesült Államokat és Németországot.
Az izraeli vezetés rendre visszautasítja a népirtásra vonatkozó vádakat. Azt hangoztatják, hogy céljuk a Hamász felszámolása, és a nemzetközi joggal összhangban járnak el.
Ugyanakkor két héttel ezelőtt Mohammed Deif, a Hamász katonai vezetője mellett Benjámin Netanjahu ellen is elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC).
A szervezet azért tett ilyen lépést az izraeli miniszterelnök, valamint a közelmúltban leváltott Joáv Galant védelmi miniszter ellen is, mert a bírók szerint „alapos okkal” állítható, hogy „bűnügyi felelősség” terheli őket „háborús és emberiesség elleni bűncselekmények” elkövetéséért a gázai háborúban. Ezek között említették például az éheztetést és a civil lakossággal szembeni háborús bűnöket. Izrael élesen visszautasította a vádakat.
Orbán Viktor miniszterelnök az ICC bejelentését követően közölte, hogy hivatalos magyarországi látogatásra hívja meg Benjámin Netanjahut. A magyar miniszterelnök szerint az ICC döntése „politikai célokból” született, azzal „szembe kell szegülni”.
Az Amnesty International mostani jelentése ugyanakkor összhangban van az ICC ítéletével, és gyakorlatilag megerősíti azt.
Frissítés:
Az izraeli külügyminisztérium reakciójában azt állítja, hogy az Amnesty International jelentése „teljesen hamis és hazugságokon alapul”. Az izraeli hadsereg „teljesen alaptalannak” tartja az abban szereplő állításokat, amelyek szerinte nem veszik figyelembe „azokat a realitásokat”, amelyekkel hadműveletei során szembesül.