4p

Több mint másfél évtizede várt történelmi pillanatként értékelte Marcel Ciolacu román kormányfő pénteken, hogy az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma úgy döntött: eltörli a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben.

A miniszterelnök a washingtoni hivatalos bejelentéssel egy időben törvényhozók, kormánytagok, közéleti személyiségek és a diplomáciai testület képviselőinek jelenlétében megrendezett bukaresti ünnepségen közölte: várhatóan március 31-től a román állampolgároknak sem lesz szükségük vízumra, ha 90 napot nem meghaladó látogatásra az Egyesült Államokba akarnak utazni. Ehhez – a vízummentességi programba bevont többi ország állampolgárához hasonlóan – csak egy online beszerezhető elektronikus utazási engedélyre (ESTA) lesz szükségük, adta hírül az MTI.

Ciolacu megjegyezte: Romániában egymást érik a történelmi pillanatok, hiszen az amerikai vízummentességről szóló bejelentés alig 10 nappal azt követően érkezett, hogy Románia a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált.

„Ez két olyan kiemelkedő esemény, amely Románia nemzetközi elismerését igazolja, és megerősíti kapcsolatát stratégiai partnereivel” – mutatott rá a román kormányfő. Hozzátette: a döntés hatására a román állampolgároknak nem kell annyi pénzt és időt vesztegetniük, mint eddig, ahhoz, hogy az Egyesült Államokba utazhassanak, viszont szimbolikus jelentőséggel is bír a vízummentesség, amellyel az amerikai partnerek Románia iránti bizalmukat is kifejezték.

A román kormányfőnek most van oka ünnepelni
A román kormányfőnek most van oka ünnepelni
Fotó: MTI/AP/Alexandru Dobre

Az amerikai vízummentességi programba való felvétel egyik alapvető feltétele az elutasított vízumkérelmek arányának 3 százalék alá szorítása. Miután az amerikai külügyminisztérium adatai szerint a 2023-as pénzügyi évben a román vízumkérelmek 8,79 százalékát utasították el, 2022-ben a 12,6 százalékukat, 2021-ben pedig a 17 százalékukat, Románia a feltétel teljesítésétől messze állt.

Azonban a bukaresti kormány tavaly júliusban országos reklámkampányt indított a vízummentességi feltétel teljesítése érdekében. Marcel Ciolacu miniszterelnök arra kérte a B1-es vagy B2-es típusú amerikai vízumot korábban megszerző román állampolgárokat, hogy újítsák meg vízumukat. Ezzel a módszerrel Romániának 2023 októbere és 2024 szeptembere között sikerült 2,6 százalékra csökkentenie az elutasított vízumkérelmek arányát.

Az amerikai belbiztonsági minisztérium pénteken közölte: Alejandro Mayorkas tárcavezető Antony Blinken külügyminiszterrel közösen hozott döntése alapján a világ 43. országaként Romániát bevonták a Visa Waiver vízummentességi programba (VWP).

A közlemény szerint a VWP lényegét képező együttműködés és információmegosztás jelentősen erősíti az Egyesült Államok biztonsági érdekeit, amellett, hogy ösztönzi a jogszerű utazást és kereskedelmet a két nemzet között.

Az amerikai vám- és határvédelem becslése szerint előreláthatólag 2025. március 31-én frissül az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) nevű online alkalmazás és mobilalkalmazás, amely lehetővé teszi Románia legtöbb állampolgára számára, hogy a VWP keretében legfeljebb 90 napra turisztikai vagy üzleti céllal az Egyesült Államokba utazzon anélkül, hogy előzetesen amerikai vízumot szerezne be. Ezek az engedélyek általában két évig érvényesek. Az érvényes B-1/B-2 vízummal rendelkező utazók továbbra is használhatják vízumukat az Egyesült Államokba való utazáshoz – közölte az amerikai belbiztonsági minisztérium.

Mindeközben az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman kedden azt jelentette be, hogy az Egyesült Államok szankciós listára helyezte Rogán Antalt, a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Így tisztelegtek a vizimentősök a Bondi Beach tragédiája után egy héttel
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 13:02
A szörfösök életmentői kritikus szerepet játszottak a támadás utáni időszakban. 
Nemzetközi Megérkezett Harry és Meghan karácsonyi üdvözlőlapja is
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:12
Katalin és Vilmos karácsonyi fotója már kijött, Harry és Meghané azonban csak most került nyilvánosságra. 
Nemzetközi Hét elefántot ütött el egy indiai gyorsvonat
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:11
2020 óta legalább egy tucat elefánt pusztult el gyorshajtó vonatok következtében India Asszám államában.
Nemzetközi Úgysem találja ki, kit neveznek ki havannai magyar nagykövetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 10:11
Egy kétszeres olimpiai bajnokot.  
Nemzetközi Amerika szíriai célpontokat tarolt le
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 08:49
Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlám Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz köthető célpontot a Szíria középső részén fekvő Palmyra körzetében.
Nemzetközi Újabb csontvázak esnek ki az Epstein-aktákból
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 08:05
Számos ismert közéleti személyiség és politikus neve is feltűnik az amerikai igazságügyi minisztérium által a törvény által megszabott határidőben pénteken nyilvánosságra hozott Epstein-aktákban.
Nemzetközi Az ukránok már a Földközi-tengere is kiterjesztették támadásaikat
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 18:01
Az orosz szankciókat megszegő árnyékflottához tartozó tankert támadtak meg ukrán drónok – közölte egy forrás az az Ukrán Biztonsági Szolgálattól (SZBU).
Nemzetközi Az Egyesült Államok felfüggeszti a zöldkártya lottóprogramot
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:20
Donald Trump elnök felfüggesztette az amerikai zöldkártya lottóprogramot a Brown Egyetemen történt múlt heti két halálos áldozatot követelő terrorista lövöldözés hatására.
Nemzetközi Putyin: Oroszország nem fogja megtámadni a Nyugatot
Vámosi Ágoston | 2025. december 19. 14:35
Évértékelőt tart az orosz elnök, Vlagyimir Putyin, ahol azt is megkérdezték tőle, szükség van-e még „különleges katonai múveletekre”. Eközben az orosz jegybank kamatdöntő ülést tartott, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig a varsói elnöki palotában tárgyal Karol Nawrockival.
Nemzetközi Már félmilliárd forintnyi adományt kapott a sydney-i lövöldözés hőse
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:19
Még a kórházban átvette a csekket az egyik merénylőt lefegyverző szír származású férfi.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG