A Bejamin Netanjahu izraeli miniszterelnök elleni nemzetközi elfogatóparancs Orbán Viktor szerint „felháborítóan pimasz”, és „cinikus döntés”, amit a Nemzetközi Büntetőbíróság hozott, „amiért egy folyó konfliktusba beleavatkozott politikai célból” — mondta a miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádióban, a 444 összefoglalója szerint.
„Ez a nemzetközi jog teljes lejáratását eredményezi, ráadásul még olaj is a tűzre. Ezért nincs más választás mint ellenszegülni ennek a döntésnek, ezért még a mai nap során meg is fogom hívni Benjamin Netanjahut, aminek semmilyen következménye nem lesz rá nézve, ellenszegülünk az elfogató parancsnak, ha elfogadja a meghívást.”
A kormányfő közölte: az izraeli miniszterelnöknek szóló meghívásban garantálni fogja, hogy ha eljön, a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletének semmilyen hatálya nem lesz Magyarországon, „nem fogjuk követni” az ebben foglaltakat. Kizárólag az izraeli-magyar kapcsolatok minőségéből és állapotából indulunk ki, és Izrael miniszterelnöke kellő biztonságban, érdemi tárgyalásokat tud folytatni itt, Magyarországon – jelentette ki — tette hozzá az MTI.
A nagy hatótávolság
„Mindenki tudja, de nem árt emlékeztetni magunkat, hogy Ukrajna Magyarország szomszédja. Nem kell nagy fantázia annak elgondolásához, hogy a szomszédos országban zajló háború milyen következményekkel lesz a szomszéd országra. Olyan eszközöket vetnek be, amelyekkel el lehet érni Ukrajnán kívüli területeket is. Ezek a hírek most már rólunk szólnak, Magyarország háborús fenyegetettségéről” – tette hozzá arra a kérdésre válaszolva, hogy mekkora a veszély, miután Oroszország elkezdett atomtöltettel is felszerelhető ballisztikus rakétákat bevetni Ukrajna ellen.
Orbán Viktor szerint a háború két legveszélyesebb hónapja következik, de Donalt Trump újraválasztásának köszönhetően a béke kézzel fogható közelségbe került, de Joe Biden amerikai elnök a még hátra lévő időben rossz helyzetbe kívánja Trumpot hozni, ezért most észnél kell lenni.
„Magyarország azonban továbbra is a józan hang politikáját követi, ezért hívta össze szerdán a védelmi tanácsot” – fogalmazott az miniszterelnök, utalva arra, hogy az egyik legutóbbi támadásban az orosz védelmi minisztérium szerint az ukránok bevetették az Egyesült Államok által szállított ATACMS rakétákat is. A tanács megvizsgálta, hogyha Amerika kiszáll, Európa képes-e a háború folytatásásra. Úgy látják, Európa nincs abban a helyzetben katonai értelemben, hogy a siker leghalványabb esélyével támogassa Ukrajnát, nem beszélve a gazdasági követekezményekről. Orbán szerint az ukránoknak engedélyezett katonai eszközök egyébként a világ legkifinomultabb eszközei, és ezeket a rakétákat az ukránok nem képesek egyedül célba juttatni — összegezte a Magyar Hang.
Nem fecsegés
Arra is kitért, tette hozzá a lap, hogy ellentétben az európaiakkal – akik csak beszélnek –, amikor az oroszok módosítják a nukleáris doktrínát, az nem egy kommunikációs fogás lesz, ennek lesznek következményei. Putyin azt mondta, felhatalmazva érzik magukat arra, hogy azokat az országokat, amelyek nagy hatótávolságú rakétákat adnak át Ukrajnának, azokat célpontnak tekinthetik. Ha ott „az elnök mond valami, az nem fecsegés”.