3p

Újabb stratégiai mérföldkőről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Minden korábbinál jobb a magyar-török kétoldalú együttműködés, ami soha nem hozott még ennyi hasznot a két országnak, ráadásul a felek most újabb stratégiai mérföldkövet jelöltek ki – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Ankarában.

A minisztérium az MTI-nek eljuttatott csütörtöki közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy a magyar békemisszió keretében Orbán Viktor kormányfő ezúttal Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egyeztetett, ami azért is fontos, mert az elmúlt ezer nap folyamán Törökországhoz kötődik az egyetlen igazán sikeres közvetítési kísérlet az ukrajnai háborúban.

„Magyarország ezer napja ugyanazt az álláspontot képviseli. Bebizonyosodott, hogy nincs megoldás a harctéren, megoldás csak a tárgyalóasztalnál van, ezért mielőbb fegyverszünetre és béketárgyalásokra van szükség” – szögezte le.

Sose volt ennyire jó 

Aláhúzta, hogy az ülésen a kétoldalú együttműködés kérdéseit is áttekintették, és örömmel állapították meg, hogy ez soha nem volt még ennyire szoros, soha nem hozott még ennyi hasznot a két országnak.

Szijjártó Péter ezután hangsúlyozta, hogy idén fontos stratégiai mérföldkövet sikerült elérni azzal, hogy Magyarország lett az első olyan, nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt exportált, hazánk már 275 millió köbméternyit vásárolt.

„Ma az a megegyezés született, hogy ezt az együttműködést fenntartjuk, jövőre is érkezik török földgáz majd Magyarországra” – tudatta. Illetve bejelentette egy újabb stratégiai mérföldkő kijelölését, szintén energetikai területen, méghozzá a kőolaj vonatkozásában.

„Az a megállapodás született, hogy Magyarország és Törökország vezető olajipari vállalatai, a Mol és a TPAO egy stratégiai együttműködést kezdenek, amelynek keretében lehetőség nyílik a Mol bevonására törökországi új kőolajmezők feltárásába, kitermelésébe, s lehetőség van arra, hogy a török olajtársaság is megjelenjen a magyar energiapiacon” – mondta.

„Ez tehát az az új stratégiai cél, amelyet a következő esztendőkben el kell érni” – tette hozzá.

Kereskedelem, földgáz 

A miniszter arról tájékoztatott, hogy a magyar-török együttműködés idén is a rekordokról szól, ugyanis ismét csúcsot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom. „Az együttműködés újabb területekre is kiterjed, hiszen most már a bankközi együttműködés, illetve a vasútépítés terén történő együttműködés is ott van a listán” – hangsúlyozta.

Ezt követően kitért az energiabiztonság kérdésére is, és rámutatott, hogy Törökország nagymértékben hozzájárul Magyarország földgázellátásának biztonságához.

„A Török Áramlat vezetéken, Törökországon keresztül idén már több mint hétmilliárd köbméternyi gáz érkezett Magyarországra, ez bőven több mint egész tavalyi évben. Idén bebizonyosodott, hogy a Török Áramlat vezeték bírja a napi több mint húszmillió köbméteres forgalmazást, ez jó hír a következő időszak energiabiztonsága szempontjából” – jegyezte meg.

Végül arról is beszámolt, hogy megállapodás született azon intézkedések összehangolásáról, amelyek amiatt szükségesek, mert az Egyesült Államok jelenlegi kormányzata szankciós listára helyezte az orosz Gazprombankot.

„Magyarország és Törökország együttműködése tehát nagyon sok hasznot hozott és hoz (…) És látván a folyamatokat, a tendenciákat, nyugodtan mondhatjuk, hogy a következő esztendőben Magyarország még többet profitálhat majd ebből az együttműködésből, Törökországhoz hasonlóan” – összegzett.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az Orbán-kormány is aláírta a megosztó nyilatkozatot: egyre több európai ország keményítene be
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 17:21
Két párhuzamos nyilatkozatot fogadtak el Strasbourgban.
Nemzetközi Zelenszkijt aggasztja Oroszország és Kína közeledése
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 16:49
Közelebbről megfigyeltetné a helyzetet. 
Nemzetközi Nő a feszültség: amerikai vadászgépek cirkáltak Venezuela mellett
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 15:01
Két, a Venezuelai-öböl felett köröző amerikai vadászgépet észleltek kedden, miközben tovább nő a feszültség a két ország között.
Nemzetközi Moszkva Washington válaszára vár az atomfegyver-egyezmény megújításáról
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:59
Oroszország szerdán közölte, hogy továbbra is várja Washington hivatalos válaszát Vlagyimir Putyin elnök javaslatára, miszerint a két ország közösen tartsa fenn az utolsó még érvényben lévő orosz–amerikai fegyverzetkorlátozási szerződést, amely kevesebb mint két hónap múlva lejár.
Nemzetközi A szuverenitás a tét – újabb összecsapások a thai-kambodzsai határon
Bózsó Péter | 2025. december 10. 10:35
Újra fellángoltak a harcok Thaiföld és Kambodzsa között több vitatott határszakaszon, és mindkét fél a másikat hibáztatja. Thaiföld légierejét kambodzsai katonai létesítmények ellen is bevetették. Az újraéledő összecsapások komolyan próbára teszik az amerikai elnök által júliusban közvetített tűzszünetet. A két ország közötti határvita még a XX. század elejére nyúlik vissza. 
Nemzetközi Orosz bombázók csatlakoztak a kínaiakhoz Japán közelében
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 08:45
Japán vadászgépeket küldött légterébe, hogy megfigyelje a határainál közös járőrözést végző orosz és kínai bombázókat – közölte a japán védelmi minisztérium kedden késő este, a tokiói és pekingi kapcsolatok közötti fokozódó feszültség közepette.
Nemzetközi Nagyon módosulhatnak a migrációs szabályok az Emberi Jogok Európai Bíróságán
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 08:21
Szerdán kezdődnek a nemzetközi tárgyalások az Emberi Jogok Európai Bírósága migrációs ügyei kezelésének forradalmasításáról.
Nemzetközi Eddig tartott? Donald Trump Indonéziával kötött kereskedelmi megállapodása a szétesés szélén
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:21
Veszélybe került az Egyesült Államok és Indonézia között júliusban létrejött kereskedelmi egyezmény, miután Jakarta visszalépett több, a megállapodás részeként vállalt kötelezettségétől – közölte kedden egy amerikai tisztviselő.
Nemzetközi Nagy bejelentést tett Volodimir Zelenszkij, ami a hatalmába is kerülhet
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:59
Az ukrán elnök kijelentette, hogy „készen áll a választásokra”, miután Donald Trump amerikai elnök megkérdőjelezte az ukrán demokráciát.
Nemzetközi Elképesztő megoldást talált Trump az orosz-ukrán háborúra?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 19:33
Nem tágít, választást akar Ukrajnában a háború alatt is az amerikai elnök.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG