3p

A katonai kiadások nehezítik a költségvetési tartalékok feltöltését.

A növekvő védelmi kiadások szuverén adósminőségi kihatásai a jövőbeni amerikai katonai támogatással kapcsolatos, az európai NATO-szövetségesek körében egyre erősödő bizonytalanság legközvetlenebb következményei közé tartoznak, és nehezítik az európai országok költségvetési tartalékainak feltöltését – áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett helyzetértékelésében. Ez annak fényében, hogy évről évre növeli a honvédelmi kiadásokat a magyar kormány, Orbán Viktorék számára is érdekes megállapítás.

Még többet kéne harcászati célokra fordítani?
Még többet kéne harcászati célokra fordítani?
Fotó: Wikimedia Commons

A nemzetközi hitelminősítő szerint az európai kormányoknak korlátozott a mozgásterük a növekvő védelmi kiadásokat rövid távon ellentételező költségvetési konszolidációs lépésekre, de az esetleges európai uniós szintű finanszírozás mérsékelheti a nemzetállami költségvetésekre gyakorolt közvetlen hatást.

A Fitch kiemeli, hogy szinte mindegyik európai kormány növelte védelmi kiadásait az ukrajnai háború kezdete óta, de egyes európai országokban a védelmi költségvetés még mindig nem éri el a NATO útmutatásában szereplő 2 százalékos GDP-arányos minimumot.

Tovább kéne emelni?

A cég felidézi, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrégiben szorgalmazta a kollektív uniós védelmi kiadások felemelését a hazai össztermék 3 százaléka fölé.

A Fitch Ratings elemzői szerint ugyanakkor még középtávon is valószínűtlen, hogy az összes EU-tagállam elérje a 3 százalékos GDP-arányos védelmi kiadási célt, de három-négy évig tartó felfutási időszak után sok uniós országban kivitelezhető lenne a védelmi költségvetések évi 1 százalékpontos emelése.

Valószínű azonban, hogy ez magasabb államháztartási hiányokat és emelkedő finanszírozási igényeket okozna, tekintettel arra, hogy a lakosság öregedése, a szociális kiadások ezzel összefüggő szükséges növelése, az adóemelések jelentette politikai kihívások, valamint a növekvő adósságszolgálati költségek miatt nehézségekbe ütközhet a védelmi kiadások növelését ellentételező kiadáscsökkentések végrehajtása – áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.

Trump még többet akar

A világ egyik legnagyobb hadászati-védelmi kutatóműhelye, a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) minap bemutatott éves globális jelentésében (Military Balance 2025) közölte: számításai szerint ha az európai országok egységesen a GDP 3 százalékára emelnék védelmi ráfordításaikat, az 250 milliárd dollárnak megfelelő kiadási többletet jelentene, ha viszont 5 százalékra növelnék GDP-arányos katonai költségvetésüket – ahogy ezt Donald Trump amerikai elnök nemrégiben szorgalmazta –, az csaknem 750 milliárd dollárral emelné az európai katonai kiadásokat.

A térségben ugorhatnak meg leginkább a kiadások

A Fitch Ratings keddi tanulmánya szerint a közép- és kelet-európai országokban nagyobb mértékben emelkedhetnek a védelmi kiadások, mint az Oroszországtól távolabb fekvő országokban. Közép- és Kelet-Európában máris jelentősen növekedtek a katonai ráfordítások, amelyek ebben a térségben megközelíthetik a Trump által szorgalmazott 5 százalékos GDP-arányos szintet.

A Fitch kiemeli, hogy Lengyelország tavaly hazai össztermékének 4,12 százalékát fordította védelmi költségvetésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor így fogadta Montenegró miniszterelnökét
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 20:03
A magyar kormányfő kedden Budapesten munkalátogatáson fogadta Milojko Spajicot, akivel két, egy infrastruktúrafejlesztési, valamint egy távközlési, információtechnológiai egyezményt írtak alá.
Nemzetközi Elfogadta a szenátus Trump adó- és költségvetési csomagját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:15
Az amerikai szenátus kedden – republikánus többséggel – elfogadta Donald Trump elnök nagyszabású adó- és költségvetési törvényjavaslatát. A közel ezer oldalas jogszabálycsomag számos kulcsfontosságú belpolitikai célkitűzést törvénybe foglalna, miközben a Kongresszus Költségvetési Hivatala (CBO) szerint 3,3 ezer milliárd dollárral növelné az Egyesült Államok már most is 36,2 ezer milliárd dolláros államadósságát.
Nemzetközi Továbbra is jönnek uniós pénzek Magyarországra – Orbán Viktor visszavonulót fújt
Wéber Balázs | 2025. július 1. 18:08
A magyar kormány látszólag folyamatosan hadban áll Brüsszellel, ugyanakkor továbbra is sok pénzt kaphat onnan: mintegy 12 milliárd euró kohéziós forrás továbbra is elérhető. Erről nem akar lemondani, és ennek is döntő szerepe volt abban, hogy mégsem lépett át bizonyos vörös vonalakat. Nagyító alatt ezúttal az EU-Magyarország viszony.
Nemzetközi Zelenszkij: Németország vegye rá Magyarországot, hogy engedjen az Oroszország elleni szankciók ügyében
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:19
Berlinben járt az ukrán elnök. 
Nemzetközi Csalódott a lengyel agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 15:45
Kiábrándítónak találta kedden Czeslaw Siekierski lengyel agrárügyi miniszter azt a módszert, ahogyan az Európai Bizottság (EB) az Ukrajnára vonatkozó kereskedelmi liberalizációs rendelkezések felülvizsgálatában eljárt.
Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG