3p

Rómában szárnyal az idegenforgalom, de a tömegturizmus a város több pontján is tarthatatlan helyzetet teremt, amivel szemben újabb korlátozásokra vezetnek be - nyilatkozta Alessandro Onorato, a főpolgármesteri hivatal idegenforgalmi tanácsosa a sajtónak hétfőn.

Alessandro Onorato szerint a helyzet tarthatatlanná vált a világörökség részét képző Rómában a látogatók és a város lakosai számára is.

“Arányos idegenforgalmi adót akarunk bevezetni a következő évtől kezdve: a szállodában vagy más szálláshelyen egy éjszakáért fizetett ár 5 százalékában gondolkodunk, amely fokozatosan csökkenne, minél távolabb esik a szálláshely a belvárostól”- idézte Onoratót a Corriere della Sera napilap római kiadása. Számításai szerint olyan térsége is lehetne a városnak, ahol egyáltalán nem kell idegenforgalmi adót fizetni.

Megjegyezte, hogy a fővárosban működő, interneten kiadott szálláshelyek 60 százaléka a központi, első számú kerületben működik. Az egyenletesebb elosztás a többi városrészt is részesítheti a turizmus gazdasági előnyeiből - jegyezte meg.

Nehezítik a turisták életét Rómában
Nehezítik a turisták életét Rómában
Fotó: Depositphotos

A tömegturizmus korlátozását szolgálja az a terv is, hogy Róma központjában a következő két évben ne lehessen újabb lakásokat vagy szobákat idegenforgalmi célra kiadni.

A főtanácsos hangoztatta, hogy a történelmi városnegyedekben gombamódra szaporodnak a kizárólag turistáknak fenntartott szálláshelyek, miközben fiatal párok, diákok alig tudnak lakást bérelni. Rámutatott, hogy a belváros üzleteinek harminc százaléka felszámolta tevékenységét, és szuvenírbolttá alakult át.

“Kihalóban a kézműveshagyomány, amely Róma lelkét képviselte” - mondta Onorato.

Adatai szerint 2023-ban közel ötvenmillió látogató érkezett Rómába, és átlagban fejenként 4,1 éjszakát töltöttek a városban. Az idei évre ennél is magasabb számokat várnak, a 2025-ös jubileumi szentévben pedig rekordot akarnak dönteni az egyházi zarándokturizmus segítségével.

“Hatalmas számokról beszélünk, amelyek megfelelő stratégia nélkül bumeránghatást okozhatnak” - jelentette ki Alessandro Onorato.

Az MTI-nek a Trevi-kútnál nyilatkozó Giorgio Trabucco, az önkormányzati testület idegenforgalmi felelőse hozzátette, hogy a tömegturizmus szabályozását szolgálja a Trevi-kút fizetőssé tétele, amelyet szintén januártól akarnak bevezetni.

“Senkit sem zárunk el a Trevi-kúttól, egyedül a medencéhez való hozzáférést szabályozzuk. Jelenleg a szökőkút előtti téren és a medencénél is, ahonnan az aprópénzt dobálják be a vízbe, hatalmas a káosz, az emberek egymás hegyén-hátán próbálnak közelebb kerülni. Ehelyett jobb élményt akarunk ajándékozni, amely tényleg felejthetetlenné teszi a Trevi-kúthoz való látogatást”

- mondta Trabucco. A medence két oldalán egy belépési és egy kilépési pontot állítanak fel, és a látogatókat stewardszolgálat segíti. Turistáknak fejenként két euró, rómaiaknak ingyenes lesz a belépés.

Hozzátette, az intézkedés a biztonságot is szolgálja, hiszen a jelenlegi tömeg a zsebtolvajoknak kedvez. Másrészt így meg tudják akadályozni, hogy a turisták étellel-itallal telepedjenek le a szökőkútnál, rongálva a műemléket. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi „Kiváló vezető” – így fogadta Donald Trump Orbán Viktort a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. november 7. 17:08
Donald Trump amerikai elnök egy munkaebéden látja vendégül Orbán Viktort, ez az eredetileg tervezett időponthoz képest közel egy órás késéssel kezdődött. Az amerikai elnök két kérdésre válaszolt  – ez volt közvetítésünk a Fehér Házba történő megérkezés pillanatairól. 
Nemzetközi Trump lehet Orbán Viktor titkos fegyvere Magyar Péter legyőzéséhez?
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:59
A választási kampányra is gondol a magyar miniszterelnök egy brit lap szerint.
Nemzetközi A 4iG elnöke is Washingtonban tárgyal
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 08:26
Jászai Gellért – úgyis, mint Magyarország nemzetközi üzleti kapcsolatok fejlesztéséért felelős rendkívüli és meghatalmazott nagykövete – az Orbán Viktor által vezetett magyar delegáció tagjaként vesz részt az Egyesült Államokban zajló hivatalos látogatáson.
Nemzetközi Ukrajnában harcoló dél-afrikai katonák kértek segítséget a hazatéréshez
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 19:58
Nem világos, hogy melyik oldalon harcolnak. A 20 és 39 év közötti férfiakat „zsoldosseregbe csábítottak” a Donbasz régióba.
Nemzetközi Puccskísérlet miatt a grúz ügyészség vádat emelt a volt elnök ellen
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 19:35
Nyolc ellenzéki politikus, köztük a börtönben ülő volt elnök, Mihail Szaakasvili ellen emeltek vádat, azzal vádolva őket, hogy külföldi hatalmak támogatásával meg akarták dönteni a kormányt.
Nemzetközi Visszavonul Nancy Pelosi, az Egyesült Államok Képviselőházának első női elnöke
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 19:12
Nancy Pelosi, az Egyesült Államok Képviselőházának első női elnöke és a Demokrata Párt ikonikus alakja, csütörtökön bejelentette, hogy nem indul újra a kongresszusi választásokon 2026-ban, ezzel lezárja négy évtizedes politikai pályafutását.
Nemzetközi Orbán Viktor megkapja Trumptól, amit Zelenszkij elsőre nem kapott meg
Kollár Dóra | 2025. november 6. 18:05
Egy sokatmondó gesztus is jelzi a magyar miniszterelnök és az amerikai elnök jó viszonyát: Orbán Viktor a Blair House-ban lakhat washingtoni vizitje során. Pénteki találkozójukon az ukrajnai „béketeremtés” és orosz olajimport mellett szóba kerülhet az amerikai nukleáris fűtőelemek vásárlása, valamint a magyar–amerikai kettős adóztatás kérdése is.  
Nemzetközi Lengyelország jövőre 400 ezer fő katonai kiképzését tervezi
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 16:01
Lengyelország új katonai kiképzési programot indít még novemberben, amelynek célja, hogy 2026-ra mintegy 400 ezer embert képezzen ki – közölte a lengyel Védelmi Minisztérium csütörtökön.
Nemzetközi Donald Trump katonai bázist készül létrehozni Damaszkuszban
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 15:21
Az Egyesült Államok katonai jelenlét kialakítását tervezi a damaszkuszi repülőtéren, hogy ezzel támogassa azt a biztonsági megállapodást, amelyet Washington közvetít Szíria és Izrael között.
Nemzetközi A föld alatt küzdenek életükért az ukrán bányászok az orosz támadás után
Privátbankár.hu | 2025. november 6. 14:11
Az orosz rakétatámadás elvágta áramellátásukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG