Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
1p

Miért állhatott be a Tisza és a Fidesz közötti különbség?
Ki nyerhet az adók körüli politikai viharon?
Mi lesz az átláthatósági törvényből?

Online Klasszis Klub élőben Somogyi Zoltánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves szociológust!

2025. szeptember 24. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rendkívüli közleményt adott ki az E-Star Marosvásárhelyen és Zilahon lévő romániai projektjeivel kapcsolatban. Zilahi projektjének megszüntetéséről döntött, Marosvásárhelyen pedig jelentős veszteségeket szeved el, így felszólította az önkormányzatot szerződéses kötelezettségei teljesítésére. A részvény árfolyama ismét tíz százalékos mínuszban van, egy év alatt 86 százalékkal esett, tisztségviselők távoznak.

Az E-Star marosvásárhelyi leányvállalata, az E-Star Mures Energy S.A. többszöri sikertelen egyeztetés követően felszólította Marosvásárhely Megyei Jogú Város önkormányzatát, hogy tegyen eleget koncessziós szerződésben vállalt kötelezettségeinek – jelentette be a hazai tőzsdei társaság. A Város egyebek mellett   a vállalt, mintegy 17 000 fogyasztót ellátó és évi 100 000 Gcal hőmennyiséget forgalmazó távhőberendezés helyett egy 6000 végfogyasztót ellátó és legfeljebb 30 000 Gcal-t értékesítő rendszert adott át koncesszióba a társaság részére.

Zilah megszűnik, Marosvásárhely még kérdéses

A tevékenység ellátásához szükséges javakat nem tehermentesen bocsátotta rendelkezésre, nem tett eleget az engedélyezésekkel kapcsolatosan vállalt kötelezettségeinek, és még más hiányosságokat is tapasztaltak nála. A szerződésszegésekre  tekintettel, ha a tárgyalások nem vezetnek rövid úton eredményre, az E-Star a szerződés felmondására és azzal kapcsolatos igényének bírósági úton történő érvényesítésére kényszerül - írják.  A marosvásárhelyi projekten az elmúlt két évben az E-star csoport évi egymillió eurót meghaladó veszteséget szenved el üzemi szinten, valamint a koncesszióért is fizetett kétmillió euró díjat.

A társaság döntött a zilahi projektjének megszüntetéséről is, az általa a zilahi projekt gazdaságossá tételére tett javaslatait ugyanis az önkormányzat visszautasította, így nincs lehetőség a projekt gazdaságossá tételére. Az ipari zóna energetikai projektjeivel kapcsolatban az E-Star továbbra is tárgyalásokat folytat. „A  zilahi operáció teljes leépítését követően a társaság a szerződést felmondja illetőleg az önkormányzat részére értékesíti azt” - írják.

Leépítik a veszteséges projekteket, bővítik a nyereségeset

A gyergyószentmiklósi projektet viszont továbbfejlesztik ebben az évben. A távfűtés fogyasztóinak ugyanis csupán negyede veszi igénybe a melegvíz-szolgáltatást, ennek a szolgáltatásnak bővítésében, kivitelezésében és finanszírozásában is jelentős szerepet vállal az E-Star. Ezen kívül saját fatelep, fahulladék-feldolgozó bázis épül idén.

Az E-Star a korábban meghirdetett projekt felülvizsgálatot követően leépíti azon projektjeit, amelyek negatív készpénz termelő képességgel rendelkeznek. Ennek keretében került górcső alá a két romániai projekt - írják.

Várakozásoknak megfelelő gyorsjelentés ellenére kitárazás

A múlt hét végén közzétett gyorsjelentés főbb számai több forrás szerint is megfeleltek a piaci várakozásoknak.  Ahogy a KBC Equitas fogalmazott, „a főbb számok szinte teljes mértékben megegyeztek intézményi fundamentális elemzőnk várakozásaival”. A cég 0,8 millió eurós nettó veszteségről számolt be az első negyedévben, ami részvényenként 0,3 eurós mínusz. A nettó eredmény jócskán elmarad ugyan a tavalyi év azonos időszakában mért 7,6 millió eurós profittól, az előző negyedévhez képest azonban 74,1 százalékkal csökkent a veszteség.

Ugyan az Equitas nem számított komolyabb árfolyam-reakcióra a piacon, azonban a piacon jelentős eladói nyomás volt már a múlt hét végén is. A brókercég szerint vélhetően „a kényszerű magánnyugdíjpénztári vagyonátrendezés” állhatott a csökkenés mögött, így e mesterséges tényező eltűnése hozhat fordulatot. (Vagyis az állam a nyugdíjpénztári vagyonokból származóü részvények eladása mellett dönthetett.)

Az igazgatósági tagokon is spórolni fognak

Bejelentették azt is, hogy Lantos Csaba és Konrad Wetzker távozik az E-Star igazgatóságából. „A korábban meghirdetett restrukturálás és költségcsökkentési program részeként az öt tagú Igazgatóság javadalmazása az igazgatóság egyhangú döntése alapján május 1-i hatállyal a felére csökken. Az Igazgatóság javaslata alapján a kérdést a társaság következő rendkívüli közgyűlése fogja megtárgyalni” – írják.

A központi költségek jelenlegi szintje a korábban meghirdetett célszámok szerint 6,5 millió euróról 3 millió euróra csökken, jelenleg ez alatt van, évesítve 2,5 millió – teszik hozzá. Az intézményi befektetők által támogatott további várható költséghatékonysági intézkedéseknek köszönhetően 2012 év végéig a központi költségek további 20 százalékos csökkenése prognosztizálható.

Nyeletlen fejszeként esik több mint egy éve

A részvény árfolyama 13 hónapja lényegében folyamatosan esik, az utóbbi egy évben 10 500 forintról a héfő reggeli 1500 forintra zuhant, ami 86 százalékos csökkenés. Elsősorban finanszírozási néhézségek és a partnerek fizetési hajlandóságának csökkenése állhatnak a háttérben, a gyorsjelentés a hazai önkormányzatok fizetési moráljának romlását is említi.

„Nem ékelődés, hanem egy csökkenő háromszög. Ebből letört, új mélypont - nincs megálló” – írta a részvényről június 1-jei elemzésében Babics Egon független technikai elemző, akinek elemzései a KBC Equitas rendszerében is megjelennek.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28600 28600 29300 -1,41% 0 0 8 698 042 520 HUF 2025-09-17 17:05:12
MOL 2810 2798 2838 +0,36% 0 0 1 555 236 580 HUF 2025-09-17 17:05:27
MTELEKOM 1868 1848 1872 +0,43% 0 0 554 381 040 HUF 2025-09-17 17:05:13
RICHTER 9870 9800 10020 -0,25% 0 0 1 988 663 345 HUF 2025-09-17 17:11:20
OPUS 540 539 550 -2,17% 0 0 54 951 636 HUF 2025-09-17 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívfájdalmakat okozott a forint
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 18:37
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Mindenki Amerikát figyeli – rossz napon van túl az OTP
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 18:22
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 529,9 pontos, 0,53 százalékos csökkenéssel, 99 347,92 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Kamatdöntésre várva bizonytalanul indítottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 17:09
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A földgázár azt mondja, hogy nincs gáz
Eidenpenz József | 2025. szeptember 17. 15:11
A gáztárolók töltöttségi szintje egész Európában alacsonyabb, mint egy vagy két évvel ezelőtt volt ugyanebben az időszakban, mégsem aggódik senki. És a piaci ár is nyugodt, meglehetősen alacsony. Hogyan lehetséges ez? Merre tovább, gázárak?
Részvény / Deviza / Áru Még a Telekom sem tudta elrontani a hangulatot
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 11:48
A távközlési papírok árfolyamának csökkenését ellensúlyozta a másik három blue chip drágulása, így a budapesti tőzsdeindex mínuszból pluszba fordult.
Részvény / Deviza / Áru Budapest inkább Amerikára hallgat, mint Európára
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 09:35
A Budapesti Értéktőzsde ugyanúgy csökkenéssel kezdte a szerdai napot, mint ahogyan a New York-i zárta a keddit, noha a nyugat-európai részvényindexek emelkednek.
Részvény / Deviza / Áru Bohócot csinál a forint az euróból és a dollárból
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 07:25
Az év elejéhez képest a hazai fizetőeszköz az uniós pénzzel szemben 5,3, a zöldhasúval szemben pedig több mint 17 százalékkal drágult.
Részvény / Deviza / Áru Türelmetlenségükben eladogattak részvényeikből a New York-iak
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 17. 06:15
Az amerikai jegybank szerepét betölő Fed szerdai kamatdöntő ülésére való várakozás közepette gyengüléssel zártak a vezető indexek.
Részvény / Deviza / Áru Lesántult az eurótól a forint, alig mozdult kedden
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 16. 19:05
Az euróval szemben nem mozdult a forint kedden, de a dollárral és frankkal szemben igen.
Részvény / Deviza / Áru A Richter kútba ugrott tőzsdezárásra
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 16. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 762,74 pontos, 0,76 százalékos csökkenéssel 99 877,82 ponton zárt kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG