3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A kamatadó mellé szochót is kell fizetni júliustól több megtakarításra - az állampapírra ez nem vonatkozik, sőt: még ingyenreklámra is kötelezik a bankokat.

A júliustól szerzett befektetéseinkre már szochót is fizethetünk - de vannak kivételek

Új sarcot vetett ki a kormány a lakossági befektetésekre. A szerda éjjel megjelent kormányrendelet értelmében a természetes személyt (jelenleg 13 százalékos) szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli egyes kamatjövedelmei után, amelyek után eddig 15 százalékos kamatadót kellett fizetni. 

A rendelet értelmében ez alól kivételt képez az ingatlanalapok befektetési jegyeiből származó kamatjövedelem. Emellett a kamatadómentes állampapírokra az új teher sem vonatkozik majd.

A pluszteher csak azoknak nem lesz újdonság, akik ellenőrzött tőkepiacon kívüli árfolyamnyereségből származó jövedelmet realizáltak - nekik a kamatadón felül eddig is kellett szochót fizetniük a nyereségük után. Újdonság lesz viszont mindenkinek, aki bankbetétben vagy befektetési alapban tartja a pénzét.

A rendelet július 1-jén lép hatályba. A rendelet részletezi, mikori kamatjövedelmek esetén kell szochót fizetni. Így a banki betétek esetében a rendelet hatálybalépését követő időszakra járó kamatra, lekötött betétek esetében a 2023. június 30. napja után lekötött betét kamatára kell fizetni az új sarcot. Befektetési alapok jegyeinél és kötvényeknél pedig azokra vonatkozik a szochófizetési kötelezettség, amelyet a rendelet hatályba lépését követően vásároltunk meg - tehát június 30-a után. Ugyanez igaz a befektetési célú (unit linked) biztosításokra is: a hatályba lépést követően kötött biztosítási szerződések kifizetéseire vonatkozik majd az új teher.

Tovább terelik a lakosságot az állampapírok felé. Fotó: Privátbankár
Tovább terelik a lakosságot az állampapírok felé. Fotó: Privátbankár

A kormány ezzel több dolgot is elérhet: egyik oldalról növelheti az állami bevételeket - amire a jelenlegi helyzetben égető szüksége van. A másik oldalról tovább terelheti a megtakarításokat a lakossági állampapírok felé, amelyekre szintén nagy szükség van. Harmadrészt pedig még fogyasztásra is ösztönöz: a jelenlegi jelentős infláció mellett ha megdrágulnak a megtakarítások, a lakosság egy része dönthet úgy is, hogy inkább elkölti jövedelmét befektetés helyett - kérdés, hogy ez mennyire kívánatos cél, mindenesetre az egyébként jelentősen szűkülő lakossági fogyasztást valamelyest így is meg lehet támasztani.

A bankokat kötelezik arra, hogy megírják, mennyivel rosszabb helyen van náluk a pénz, mint az államnál

A Magyar Közlönyben egy másik, a lakossági megtakarításokat érintő kormányrendelt is szerepel. Ez a pénzügyi edukáció köntösébe bújtatva gyakorlatilag egy újabb banki terhet jelent. A hitleintézeteknek ugyanis még idén egy levelet kell küldeniük az ügyfeleiknek, amiben egy táblázatnak kell szerepelnie arról, hogy 

mekkora hozamot érhetett volna el, aki 100 000 forintért, 500 000 forintért és 1 000 000 forintért a  magyar állam által kibocsátott, magánszemélyek által is megvásárolható állampapírt vásárolt vagy jegyzett és folyamatosan tartott.

Mindezt ráadásul össze kell hasonlítaniuk azzal, hogy a banki forintbetétekkel ugyanabban az időszakban milyen kamatot érhetett volna el az ügyfél. A "figyelemfelhívó értesítés" formáját és tartalmát pedig az  általános politikai koordinációért felelős miniszter, tehát Rogán Antal határozza majd meg egy külön rendeletben.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 42820 42820 44160 -2,44% 0 0 21 112 923 890 HUF 2026-04-21 17:05:04
MOL 4086 4042 4136 +1,54% 0 0 1 383 913 078 HUF 2026-04-21 17:05:29
MTELEKOM 2446 2430 2458 -0,16% 0 0 514 902 270 HUF 2026-04-21 17:14:07
RICHTER 13200 12890 13200 +1,54% 0 0 2 730 566 560 HUF 2026-04-21 17:13:44
OPUS 312 303 337 -3,10% 0 0 249 101 151 HUF 2026-04-21 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az járt jól, aki reggel váltott eurót
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:59
Gyengült a magyar fizetőeszköz a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Napközben kilőttek a Richter-részvények
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 18:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 742,26 pontos, 0,54 százalékos csökkenéssel, 135 643,99 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel indítottak a tengerentúli tőzsdeindexek
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 16:07
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Profik mondják: lerázza láncait az arany, zabolázatlan menetre készül  
Czwick Dávid | 2026. április 21. 15:05
Olajválság? Blokád a Hormuzi-szorosnál? Irán rakétázása? Mindez semmi. A globális szinten is meghatározó bankház, az HSBC szakértői szerint az arany köszöni szépen jól van, sőt kicsattanó formába kerülhet hamarosan. Rövid távon még jöhetnek rázós szakaszok, főleg a közel-keleti háború hírei kapcsán, de amennyiben az olajárak egyensúlyi helyzetbe kerülnek, úgy az arany árfolyama akár a korábbi, meredeken felívelő pályájára is visszatérhet. Erre mutat rá egy friss tőkepiaci jelentés is.
Részvény / Deviza / Áru Szépen húzzák fel a napot a Mol-részvények
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 14:54
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 3,82 pontos nyitás után kismértékben emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Minden esik a tőzsdén, csak a Mol maradt talpon
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 3,82 pontos nyitás után emelkedett kedden délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot zuhant az MNB aranytartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 11:34
Kiderült, mekkora értékű most a magyar aranytartalék, az MNB pontos számokat közölt. A változás ezúttal nem kedvező, de ez hamarosan megfordulhat – írja a Világgazdaság.
Részvény / Deviza / Áru Trump elintézte: csökkent a gáz és a kőolaj ára
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 09:38
Vegyesen kezdték a kereskedést a főbb európai tőzsdék kedden. A londoni FTSE100 index 0,03 százalékkal gyengült, a frankfurti DAX 0,29 százalékkal erősödött, a párizsi CAC-40 index pedig 0,20 százalékkal csökkent.  
Részvény / Deviza / Áru Beleszédül, ha meglátja, mi történt ma is a forinttal
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 07:45
Vegyesen mozgott a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Gyengültek a tőzsdék az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 06:06
Gyengüléssel zártak hétfőn a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG