2p

A koronavírus-járvány kezdete óta nem látott tőzsdei hanyatlást jelez előre az egyik olyan mutató, amelyet a befektetői hangulat talán legpontosabb lakmuszpapírjának tartanak.

A Wall Street-i szakértők sokféle gazdasági barométert figyelnek, amelyek segítségével igyekeznek kitalálni, mit hoz a jövő a börzéken.

Van köztük egy, amelyet mindegyikük figyelembe vesz akkor, amikor azt találgatja, milyen a befektetők hangulata. Ez a Bank of America Global Fund Manager Survey, ami az elmúlt hetek tőzsdei szánkázása nyomán „elkezdett pirosan világítani” a CNBC szerint.  Nevezetesen a legnagyobb tőzsdei visszaesést jelzi előre 2020 márciusa óta. Ez volt az a hónap, amikor a koronavírus-járvány rárontott az egész világra. Michael Harnett befektetési stratégia úgy jellemzi az ilyen nagyságú összeomlást, hogy „bull crash”. Magyarán a piaci fellendülést jelképező bika szélütést kap és elterül a tőzsde padlóján.

A magyarázat a következő: a pénzemberek eleve aggodalommal figyelték a világgazdaságot, amelynek növekedési kilátásai legfőképpen korábbi mozdonya, Kína erőtlensége miatt rosszak voltak. Ezt kiegészítették Donald Trump amerikai elnök kaotikus vámfenyegetései és új vámtarifái Kínával, illetve az acél- és az alumínium amerikai importjával szemben. Ez példátlan bizonytalanságot okozott a pénzpiacokon.

Pirosban a mutató
Pirosban a mutató
Fotó: Pixabay

A márciusi tőzsdei visszaesés az elmúlt 24 évben hetedik legnagyobb hanyatlás volt. Ennek eredményeként a befektetői bizalmi index hét hónapos mélypontra esett. A mutató három elemből épül fel: a tőkeallokációból, a készpénztartalékokból és a növekedési várakozásokból. Ezek mindegyike a befektetők óvatossá válását jelzi. Az év harmadik hónapja eddig rekordnagyságú visszaesést hozott az amerikai befektetési eszközök vásárlásában. A tőketulajdonosok az öt évvel ezelőttihez mérhetően tartalékolnak készpénzt és a növekedési várakozások mostani hanyatlásánál csak egyszer romlott jobban a befektetők hangulata az elmúlt évtizedekben.

A Bank of America mutatója eddig mindig jól jelezte előre az S&P-500 tőzsdeindex alakulását. Hanyatlása Hartnett szerint borítékolhatóan arra utal, hogy az amerikai tőzsdék rossz időszak elé néznek. A jó hír az, hogy katasztrofális helyzet azért nem várható. Egyelőre azonban azt sem mondhatjuk, hogy eljött az ideje az értéküket vesztett részvények gondolkodás nélküli vásárlásának.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25560 25350 25720 -0,54% 25560 25590 3 799 640 300 HUF 2025-04-24 12:33:32
MOL 2920 2892 2940 -0,54% 2916 2920 910 275 748 HUF 2025-04-24 12:33:25
MTELEKOM 1678 1660 1700 +0,24% 1678 1680 476 368 616 HUF 2025-04-24 12:30:58
RICHTER 10670 10580 10760 -0,74% 10660 10680 345 603 690 HUF 2025-04-24 12:28:03
OPUS 552 545 553 +0,73% 552 553 12 865 701 HUF 2025-04-24 12:30:18
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Trump felnyomta a TRUMP-ot, lenyomta az OTP-t
Eidenpenz József | 2025. április 24. 12:23
A tőzsdéken ismét elromlott a hangulat, nem fogják kitalálni, miért, egy újabb Donald Trump-nyilatkozat miatt. A BUX is lejtőre került, az OTP és a Mol fej fej mellett esik, a forint viszont stabil. Éledezik az arany, milliárdos tételben venne bitcoint egy új cég. Trump eközben a saját „hivatalos” kriptóérméjének felpumpálásával foglalkozik.
Részvény / Deviza / Áru Lejjebb tekerte a mínuszt a Boeing
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:33
Jelentősen csökkent a Boeing vesztesége az első negyedévben. 
Részvény / Deviza / Áru Erre számíthat, aki eurót szeretne vásárolni
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:13
Minimális pluszba került a magyar deviza a többiekhez képest. 
Részvény / Deviza / Áru Nincs oka az örömre a pénzváltónál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 19:13
Felemás napot produkált a forint.
Részvény / Deviza / Áru Boldog OTP-részvényeseket láthatott szerdán Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 18:15
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2115,59 pontos, 2,39 százalékos emelkedéssel, 90 786,49 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Mintha hirtelen 450 forint fölé ugrana az euró: küszöbön a devizaháború?
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 17:07
A világ jegybankjainak dönteniük kell arról, leértékeljék-e hazai devizájukat vagy sem. Másként fogalmazva észnél kell lenniük, hogy elkerüljék a devizaháborút. Közben a kínai jüan vigyorog. 
Részvény / Deviza / Áru Nagy fordulat a tőzsdéken, újra 90 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2025. április 23. 12:32
Donald Trump amerikai elnök győzelemnek eladva ugyan, de engedékenyebbnek mutatkozott a keddi beszédében, mint eddig, ami határozott optimizmust okozott a piacokon. Emögött azonban mindig ott van az óvatosság, hogy mi lesz, ha másnap megint másképp gondolja? Száguld az OTP, stabil a forint. Másfél hónapja nem látott szinten a bitcoin, csendben döntögeti a rekordokat a svájci frank.
Részvény / Deviza / Áru Csodálkozni fog, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 08:43
Vegyesen mozgott a forint szerda reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Menekülőutat kerestek Trump gazdasági ámokfutása elől – meg is találták
Király Béla | 2025. április 23. 05:48
Donald Trump minden egyes érthetetlen cselekedete növeli a piaci bizonytalanságot, ez pedig a befektetőket egyértelműen az arany felé tereli. A nemesfém szárnyalása mögött persze más tényezők is állnak. A szakértők véleménye erősen megoszlik, hogy meddig tarthat a hegymenet, de van néhány mutató, ami előre jelezheti a fordulatot.
Részvény / Deviza / Áru Örülhet, aki ma szabadult meg a részvényeitől a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 19:17
Közel 2 százalékos emelkedéssel, 88.670,90 ponton fejezte be a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a keddi kereskedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG