A Telekom az internetadó miatt szenvedhet
Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője az MTI-nek elmondta: az európai hangulat pozitív, ami a bankrészvények esetében kedvező. Az OTP erősödését támogatja az emelkedő orosz piac is. A Magyar Telekom papírjai viszont továbbra is "gyengélkednek" majd az internetszolgáltatásokra kivetendő adó miatt - tette hozzá. Mivel az OTP súlya nagyobb, Móró Tamás összességében emelkedő nyitásra számít a magyar tőzsdén.
Pluszos nyitást vár az MTI-nek nyilatkozó Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője is. A szakember szintén az OTP-re és a Magyar Telekomra hívta fel a figyelmet. Az OTP jól szerepelt az Európai Központi Bank stressztesztjén. A Magyar Telekom esetében az elemző szerint érdemes azokra a parlamenti módosító indítványokra figyelni, amelyeket az internetadó-törvényhez nyújtanak be.
Hétfőn a Fidesz-frakció közlése szerint módosító indítványt nyújtanak be a távközlési adó internetes adatforgalomra vonatkozó részével kapcsolatban, amelynek két fő eleme van: egyrészt javasolják egy adófizetési felső korlát bevezetését, ami az adó mértékét 700 forintban maximalizálja magánszemélyek esetében; másrészt a jogszabályban megpróbálják megnehezíteni az adó áthárítását az előfizetőkre - ebben ugyan a tranzakciós illeték vagy épp a chipszadó esetében nem jártak sok sikerrel.
Végül a várakozásokra némileg rácáfolva (és az erős európai nyitás ellenére) a BUX 0,06 pontos csökkenéssel (gyakorlatilag stagnálva) 17 298 ponton kezdte a heti kereskedést.
Mi lesz a devizahitelek forintosításával?
Az Equilor reggeli hírlevele azt is kiemeli: devizahiteles beadványt tárgyal ma az Alkotmánybíróság, az ügy bonyolultsága miatt nem várnak gyors döntést a témában. Egy kapcsolódó hír szerint Kósa Lajos pénteken azt mondta, nem számít a devizahitelek piaci árfolyamon való forintosítására, holott az elmúlt 1-2 hétben erre rendezkedett be a piac. Egy ilyen forgatókönyv negatívan érintené a bankokat, ha nem kapnak semmilyen kedvezményt a bankadóból vagy egyéb formában.