Minden korosztály számra fontos az egészség, hát tegyünk is érte. Az idősebb korosztály úgy szocializálódott, hogy előre gondolkodik: befőz, hosszan eltartható élelmiszereket vásárol a szezon idején és fölhalmoz alapélelmiszereket. Folytassuk ezt a hagyományt, főzzünk és szerettessük meg a főzést a gyerekekkel is! A kisbabás anyukák általában jobban odafigyelnek, hogy mit adnak a kicsiknek, de ezt később is érdemes lehet folytatni.
Bevásárlás
9 ok, amiért érdemes főzni 1. Pont olyan, amilyennek szeretjük 2. Tudjuk, miből készült 3. Egészségesebben is táplálkozunk 4. Magunkkal is vihetjük, így az ételrendelésen is sprórolhatunk 5. Garantált a tisztaság 6. Dolgoztunk vele, így gyakran jobban megbecsüljük és nem pazaroljuk 7. Akár családi program is lehet, így átadhatjuk a tudás gyerekeinknek 8. Ha nem félkész- és készételeket vásárolunk, kevesebb csomagolóanyagot használunk el és ezáltal a környezetünket is óvjuk |
Megbízható helyről vásároljunk, ahol ellenőrizni tudjuk, hogy honnan származik és tiszta a környezet. Legyen kiírva a polcra, illetve piacon tudja igazolni az árus a termékek eredetét.
A vásárlásnál fontos, hogy minél alacsonyabb szinten feldolgozott alapanyagokat vegyünk, készítsük magunk azokat az ételeket, amit félkészen megvennénk. Gyakran megéri a többletmunka: félkész mirelit pizza helyett magunk készítsük a tésztát, az eredmény magáért fog beszélni.
Egy jó házi reggeli
Az előre kikevert szendvicskrémek helyett vegyünk tojást, túrót, zöldségeket, sokkal finomabb és egészségesebb lesz a reggeli. Érdemes lehet felvágott helyett egy egyben megsütött húst vékonyan felszeletelni, vagy zsírban ki lehet sütni csirke- vagy libamájat, napokig elegendő szendvicsekhez.
Azzal biztosan mindenki egyetért, hogy a nagymama lekvárja finomabb, mint a bolti. Ennek az az oka, hogy az otthon készült lekvárban valóban csak gyümölcs és cukor van. Reggelire pillanatok alatt el lehet készíteni egy zabkását, vagy tejberizst, esetleg palacsintát, natúr joghurtba kevert zabpehely és gyümölcsdarabok pedig pótolhatják a különböző ízesített joghurtokat.
Ebéd otthon vagy a munkahelyen
Az ebéd is lehet otthon készült étel, amit magunkkal viszünk a munkahelyre, olcsóbb is előre megfőzni 2-4 adagot, mint rendelni naponta. Húsokat hentestől vegyük és fűszerezzük, készítsük el mi magunk. Előre is készíthetünk ételeket, például paradicsomszószból több alkalomra elegendő házi ketchupot, fokhagymakrémet igazi fokhagymából. Péksütemények is hamar elkészülnek, reggel bekeverjük a tésztát és estére megkel, már csak porciózni vagy megtölteni és sütni kell. Sokkal egészségesebb, ha a zöldségleves otthon zöldségből és fűszerekből fő össze, nem leveskockából.
Zöldséget és gyümölcsöt igyekezzünk nyers állapotában felhasználni, hogy a bennük lévő tápanyagok és vitaminok teljes mértékig megmaradjanak: gyümölcssaláta, különböző házi készítésű öntetekkel zöldségsaláták. A fűszereket is termeszthetünk otthon, még a legkisebb konyhában is elfér pár kis cserépben oregánó, kakukkfű, snidling vagy menta, frissen is felhasználhatjuk és a jövőre gondolva száríthatjuk is.
Mikre figyeljünk még?
Az étel készítésekor legyen tiszta a kezünk és körülöttünk a környezet, az edények, az eszközök. Minden hőkezelt élelmiszert elkészülte után minél hamarabb hűtsük le és megfelelően tároljuk a hűtőszekrényben, hogy sokáig fogyasztható maradjon.
Az összeállítást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az Ételt csak okosan! elnevezésű társadalmi célú kampánya alapján készítettük.