Egy piac kilóg a sorból
Ami a nemzetközi piacokat illeti: a GKI Energiakutató friss összeállítása szerint az elmúlt héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 1%-kal lett drágább, a gázolaj ára 1,7%-kal nőtt. Nagyjából ilyen számokat látunk az észak-nyugat-európai piacon is, az Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen (ARA) piacon viszont jóval nagyobb mértékben, 4,4 százalékkal drágult a benzin.
Mitől lett drágább az olaj?
A háttérben a kőolaj 1,8 százalékos drágulása áll. A hét elején a szaúdi-orosz megállapodás emelte meg az árakat, annak ellenére, hogy a bizonytalan jövőbe tolták az árakkal kapcsolatos együttműködés elindítását. A hét elején az amerikai piacon áremelkedést okozott egy fontos szállítási útvonal kiesése is.
Az Egyesült Államokban a csütörtökön bejelentett készletadatok a kőolajnál és a feldolgozott termékeknél egyaránt szokatlanul nagy csökkenést mutattak. Ennek hatására az olajár 2 dollárral emelkedett. A nap folyamán és a következő nap kiderült, hogy a trópusi vihar miatt az import a keleti parton gyakorlatilag leállt, s ez okozta a készletek csökkenését. Az elemzők a jövő hétre viszont nagy készletemelkedést feltételeznek, mivel megérkeznek az elmaradt és a tervezett szállítmányok is - írja a GKI Energiakutató.
A devizapiacon mentik a helyzetet
Ami a hazai üzemanyagárak másik fontos tényezőjét illeti: a forint 0,6%-kal erősödött a dollárhoz képest a héten - illetve ha pontosak akarunk lenni, ennyit gyengült a dollár. Ez mérsékelte az üzemanyagpiacokon jelentkező áremelkedés hatását.
A benzinesek most szurkolhatnak
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változásoknál a benzin esetében nagyobb a bizonytalanság, mivel a különböző piacok eltérő irányú és mértékű változást mutattak.Várhatóan nem lesz árváltoztatás, de ha csak az ARA piac változásait veszik figyelembe, akkor 2-3 forintos áremelés is elképzelhető. A gázolaj esetében várhatóan nem lesz árváltoztatás.